Ferenc pápa megérinti a torinói leplet a torinói Keresztelő Szent János-dómban 2015. június 21-én. A 4,26 cm hosszú lenvászon kendő a katolikus egyház egyik legnagyobb legbecsesebb ereklyéje, amelybe a hagyomány szerint Jézus Krisztus keresztfáról levett testét tekerték, és amelyen kirajzolódnak a vonásai. (MTI/EPA/Alessandro Di Marco) |
Ferenc pápa a torinói Vittorio-téren bemutatott misén így fogalmazott: "bennünket keresztényeket is az a veszély fenyeget, hogy engedjük, hogy megbénítson minket a jövőtől való félelem és a múló dolgokban keresünk biztonságot, vagy egy zárt társadalmi modellben, amely inkább kizár mint befogad". Több mint hetvenezren hallgatták az egyházfő szavait a téren, valamint a Torinó városközpontjában felállított huszonegy óriáskivetítőn keresztül.
A misén egy bevándorló fiatalember olvasta fel a diszkrimináció elleni imát. A migránsok az egyenlőtlenségek, a háborúk, az üldözés áldozatai, nem szabad őket ezért felelőssé tenni - fogalmazott torinói látogatása során Ferenc pápa.
Kijelentette: "Sírásra kényszerít annak a látványa, hogy áruként kezelnek embereket!". Az egyházfő emlékeztetett arra, hogy ő maga is migránsnak számít, hiszen családja egykor Piemonte tartományból vándorolt ki Argentínába. Ferenc pápa elérzékenyült, amikor a homília végén egy piemonti nyelvjárásban írt verset olvasott fel.
Ha mi nem húzunk falat, akkor majd az osztrákok? A destabilizált görög térségből több ezren menekülhetnek a nyugodtabb európai országok felé. Ennek kapcsán szárnyra kaptak a híresztelések, hogy a héten bejelentett kerítés Magyarország déli határán pusztán óvintézkedés egy olyan esetre, amikor kezelhetetlenné válna a menekültek befogadása. Hovatovább, menekültügyi források arról beszélnek, Ausztria készült először védőfalat húzni az osztrák-magyar határra, a magyar kormány elébe ment a döntésnek, ezzel megakadályozva, hogy kívül rekedjünk az övezetből - részletek... |