A rendőrség országos közlekedésbiztonsági ellenőrzést tart pénteken és szombaton. A hatóságok elsősorban a menet közbeni mobiltelefon-használatot figyelik, de ki akarják szűrni a chatelő, közösségi oldalon "élőző" járművezetőket is. Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint a rendőrség az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata (Tispol) éves ellenőrzési terve alapján tartja meg Magyarországon a "Figyelemmel az útra" elnevezésű közlekedésbiztonsági ellenőrzését.
Ahogy arról korábban már írtunk, friss kutatások szerint Európa-szerte egyre több halálos balesetet okoznak telefonozó sofőrök. Május végén például kilencen veszítették életüket, Ceglédbercel közelében, amikor egy romániai vendégmunkásokat szállító kisbusz előzés közben frontálisan összeütközött egy teherautóval. A sofőr ráadásul nemcsak mobilozott vezetés közben, hanem élőben közvetítette az utat az egyik közösségi oldalon.
Borbély Zoltán közlekedési szakjogász elmondta: magyar KRESZ egyik alapvető rendelkezéséhez tartozik a kézben tartott mobiltelefon használatának a tilalma, de már önmagában a kézben tartott eszköz is törvényszegésnek minősül olvasható a hiradó.hu oldalán.
Világszintű tendencia
A problémát nem pusztán a mobiltelefon okozza, hanem az okostelefon nyújtotta lehetőségek és a közösségi média használatának együttese. Korábban a Bloomberg oldalán jelent meg a témával kapcsolatos elemzés, az amerikai közlekedésbiztonsági felügyelet (NHTSA) adatai szerint 2016-ban 37 262 halálos baleset volt az utakon, az utóbbi pár év csökkenő tendenciája után tehát ismét növekedni látszik a halálos balesetek aránya az utakon – az utóbbi mintegy három évben több mint 14 százalékkal nőtt a mutató. Bár a statisztikák alapján az ittas vezetés lényegesen veszélyesebb a telefonozásnál, számos kutatás rávilágított, hogy a figyelemelterelés mértéke alapján csaknem ugyanakkora a veszély mindkét esetben.
A kutatások alapján ráadásul ugrásszerűen növekedik a közösségi média használat: míg 2015-ben az amerikaiak 70 százaléka osztott meg fotókat és híreket közösségi oldalakon, csupán két év alatt 10 százalékot nőtt ez az arány. Ezeken felül összefüggés lehet a bicikliseket, motorosokat és gyalogosokat ért balesetek számának növekedésében is: 2016-ban csaknem 6000 ilyen jellegű esetet regisztráltak, ami mintegy 1100-al több mint 2014-ban – ez mindössze két év alatt 22 százalékos emelkedést jelent.
Sokkal kevesebben halhatnának meg az utakon, de nem találják a megoldást Az utóbbi években világszerte ugrásszerűen megnőtt a közúti balesetek száma, a baleseti statisztikák nem egyértelműek, de a közvetett adatok alapján erős összefüggésben vannak a mutatók az okostelefon-használattal. A legtöbben ráadásul nem is telefonálnak már, hanem a közösségi médiát bújják vagy üzenetet küldenek, ami lényegesen több veszélyt tartogat. A probléma adott, a megoldás nem egyértelmű. További részletek >>> |