6p
Az utóbbi években világszerte ugrásszerűen megnőtt a közúti balesetek száma, a baleseti statisztikák nem egyértelműek, de a közvetett adatok alapján erős összefüggésben vannak a mutatók az okostelefon-használattal. A legtöbben ráadásul nem is telefonálnak már, hanem a közösségi médiát bújják vagy üzenetet küldenek, ami lényegesen több veszélyt tartogat. A probléma adott, a megoldás nem egyértelmű.

Súlyos következményekkel járhat a telefonozás a volán mögött, a kutatások szerint ugyanis Európa-szerte egyre több halálos balesetet okoznak telefonozó sofőrök – mondta Szűts Zoltán médiakutató. Évente többször is megtörténik, hogy a sofőr figyelmét elvonta a videózás: a legutóbb pénteken volt a közösségi médiában élőben közvetített baleset, a négy román utas közül ketten meghaltak – tette hozzá.

Május végén például kilencen veszítették életüket, Ceglédbercel közelében, amikor egy romániai vendégmunkásokat szállító kisbusz előzés közben frontálisan összeütközött egy teherautóval. A sofőr ráadásul nemcsak mobilozott vezetés közben, hanem élőben közvetítette az utat az egyik közösségi oldalon. Borbély Zoltán közlekedési szakjogász elmondta: magyar KRESZ egyik alapvető rendelkezéséhez tartozik a kézben tartott mobiltelefon használatának a tilalma, de már önmagában a kézben tartott eszköz is törvényszegésnek minősül  olvasható a hiradó.hu oldalán.

Szűts Zoltán szerint az közösségi média használata – amely egyébként is bizonyítottan függőséget okoz - folyamatos önreprezentálásra késztet és a beérkező megerősítések - kedvelések, hozzászólások - hatására folytatják a tevékenységet a felhasználók. A szakember szerint a mobiltelefon-használat veszélyeire leginkább a média által lehetne felhívni a figyelmet, emellett fontosnak tartja, hogy már általános iskolás korban megismerjék a fiatalok ezt a témát.

Régen „csak” telefonáltak

A tendencia világszinten megfigyelhető, a problémát pedig nem pusztán a mobiltelefon okozza, hanem az okostelefon nyújtotta lehetőségek és a közösségi média használatának együttese. Korábban a Bloomberg oldalán jelent meg a témával kapcsolatos elemzés, az amerikai közlekedésbiztonsági felügyelet (NHTSA) adatai szerint 2016-ban 37 262 darab halálos baleset volt az utakon, az utóbbi pár év csökkenő tendenciája után tehát ismét növekedni látszik a halálos balesetek aránya az utakon – az utóbbi mintegy három évben több mint 14 százalékkal nőtt a mutató. 2016-ban tehát több mint 100 ember halt meg naponta az utakon.

A kutatók nem biztosak benne, minek tudható be a hirtelen növekedés az Egyesült Államokban: az átlag utakon töltött idő és az ittas vezetés aránya csak kis mértékben növekedett, ez azonban nem magyarázza meg a kiugró számokat. Az NHTSA nem részletezte, hogy a balesetek hány százalékáért felelős a telefonhasználat, de az elemzések szerint valószínűleg a figyelemelterelés állhat a háttérben. Bár a statisztikák alapján az ittas vezetés lényegesen veszélyesebb a telefonozásnál, számos kutatás rávilágított, hogy a figyelemelterelés mértéke alapján csaknem ugyanakkora a veszély mindkét esetben.

Szinte mindenki telefonozik vezetés közben

2014 és 2016 között a Egyesült Államokban lévő telefontulajdonosok aránya 75-ről 81 százalékra emelkedett, de a telefonhasználati szokások változása is fontos szempont: a korábbi telefonálást egyre felváltja a csetelés, üzenetküldés és videó nézés: ez pedig egyértelműen sokkal inkább képes elterelni a sofőr figyelmét, mint egy fülre ragasztott készülék. A kutatások alapján ráadásul ugrásszerűen növekedik a közösségi média használat: míg 2015-ben az amerikaiak 70 százaléka osztott meg fotókat és híreket közösségi oldalakon, csupán két év alatt 10 százalékot nőtt ez az arány.  Ezeken felül összefüggés lehet a bicikliseket, motorosokat és gyalogosokat ért balesetek számának növekedésében is: 2016-ban csaknem 6000 ilyen jellegű esetet regisztráltak, ami mintegy 1100-al több mint 2014-ban: ez mindössze két év alatt 22 százalékos emelkedést jelent.

Razziát tartott a rendőrség: ennyi ittas vezetőt fogtak el

Pár óra alatt több száz autóvezető fújt rá a szondára. További részletek >>>

Ennél is beszédesebb a Zendrive kutatása, az okoskészülékek adatainak elemzésével foglalkozó cég  szerint a 3 millió embert érintő vizsgálat rámutatott: az autóvezetők 88 százaléka használja telefonját vezetés közben. Nem sokkal később a Samsung is kutatásba kezdett Indiában, ami közlekedés szempontjából a világ egyik legveszélyesebb országa. Az országban átlagosan 17-en halnak meg az utakon minden órában, a kutatás szerint a 45 év alatti indiaiak 30 százaléka szokott néha vagy annál gyakrabban üzenetet küldeni motorozás közben. A felmérés szerint azonban a gyalogosok sem figyelnek eléggé, az út mellett sétálók 64 százaléka ugyancsak rendszeresen felveszi a telefont.

Mit lehet tenni?

A problémára nincs egyszerű, vagy egyértelmű megoldás, a Marketing Folks cikke szerint Angliában már több helyen radarokat állítottak fel az utak mentén, ami képes észlelni, ha a motorosok az utakon használják telefonjukat. A statisztikák szerint az Egyesült Királyságban a sofőrök negyede használja telefonját vezetés közben, figyelemfelhívási céllal így olyan radarokat állítottak fel, amelyek villogással próbálják visszacsábítani a vezetők figyelmét az útra.

A radar a készülékből sugárzó rádiójeleket érzékeli, ez ugyanakkor nem tudja megkülönböztetni, hogy a sofőr vagy egy utas telefonál az autóban – a rendszer ráadásul nem érzékeli az internethasználatot, ami a fent kifejtettek alapján is sokkal fontosabb szempont, mint a beszélgetés. A rendszer nem szab ki büntetést, csupán emlékeztetni a sofőröket, hol is kéne tartaniuk tekintetüket. A kanadai Quebec-ben évente átlagosan 60 ezer bírságot szabnak ki telefonhasználatért, a város így keményebb kézzel bánik a rendszegőkkel: a korábbi 100 dolláros bírságot 800 dollárra emelte, míg a visszaesőket egy hónapra megfosztják jogosítványuktól.

A probléma mindenesetre komplex, nem lehet rá egyszerű megoldást találni. A bírságok emelésén és az okostechnológiák használatán túl a médián keresztül lehetne eljuttatni az üzenetet a sofőröknek, illetve sokat segíthet, ha már az iskolában tanulnak minderről – ezzel ugyanis elérhető lehetne az a szemléletváltás, hogy a telefonozást az alkoholhasználattal hasonlóan veszélyesnek ítéljék meg az emberek.

Soha többé nem lesz dugó és halál az utakon? Tények és tévhitek

Több előadás is foglalkozott a budapesti SMART konferencián a mesterséges intelligencia, az autózás és önvezető autózás, a közlekedés jövőjével, amelyek számos tényt megerősítettek és tévhitet megcáfoltak a témával kapcsolatban. Amit biztosra tudunk: elkerülhetetlenül jön az önvezető autók kora, és gyökeresen átalakítja az életünket és városainkat. Tovább >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:54
A kormány kérésének mindhárom nagy szolgáltató eleget tesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG