A Fitch Ratings szerint a kormány nemrégiben bejelentett új gazdasági akciótervében ellentmondás húzódik a pénzügyi konszolidáció, a kormány szociális támogatások iránti elkötelezettsége, valamint a növekedési teljesítménycélok között. A globális hitelminősítő cég szerint nem világos, hogy a javaslatok elégségesen erősítik-e a növekedési kilátásokat ahhoz, hogy csökkentsék a középtávú fiskális konszolidáció kihívásait – különösen akkor, ha a külső kereslet fellendülése elmarad.
A HVG felidézi, hogy az NGM terve három pilléren alapul: a vásárlóerő növelése, a megfizethető lakhatás megteremtése, valamint a kis- és középvállalkozások fejlesztése. Az intézkedések közé tartozik a gyermekek után járó adókedvezmény megduplázása, a hároméves minimálbér-megállapodás megkötése és végrehajtása, az önkéntes 5 százalékos kamatplafon a lakáshitelekre, valamint új, támogatott hitelprogramok bevezetése.
A Pénzügyminisztérium becslései szerint a gyermekek után járó adókedvezmény növelése 2025-ben a GDP kevesebb mint 0,1 százalékát, 2026-2028 között pedig évente a GDP 0,3 százalékát tenné ki. A többi intézkedésre vonatkozóan nem közöltek becsléseket, de a támogatott hitelprogramok költségeinek egy részét valószínűleg a bankszektor viseli majd, mint korábbi programok esetében – jegyzi meg a Fitch elemzése.
A Magyarország „BBB” adósbesorolásához kapcsolódó negatív kilátást 2024 júniusában erősítette meg a Fitch, ami a szakpolitikai környezet és a pénzügyek körüli kockázatokat tükrözi. „A tavalyi GDP-visszaesést követő gazdasági aktivitás fellendülése kulcsfontosságú tényező lesz az előrejelzett deficitcsökkentés mögött a következő négy évben, és alapot biztosít a költségvetési bevételek növekedésének” – írják. Ez különösen fontos annak fényében, hogy a 2026 tavaszán esedékes parlamenti választások előtt további kiadások kockázatával kell számolni a minősítő szerint.
Péntek este teszi közzé egy másik nagy hitelminősítő, az S&P is a magyar hitelbesorolási döntését: egy kedvezőtlen döntés komoly negatív hatással lehet a piacokra — figyelmeztet a HVG.