5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy fél percig úgy tűnt, hogy Carles Puigdemont kikiáltotta a független Katalán Köztársaságot, de aztán jött a váratlan fordulat: felfüggesztették a döntést egy időre, amíg ismét tárgyalni kezdenek a spanyol kormánnyal. A káoszt így sikerült elkerülni, de a spanyol kormány első nyilatkozataiból nem úgy tűnik, hogy bármit is megértettek az elmúlt hetek történéseiből.
Függetlenségpártiak a katalán elnök beszéde után. Nehéz hetek jönnek a katalánoknak és a spanyoloknak is. Fotó: EPA / Felipe Trueba

Óriási várakozás övezte Katalónia regionális vezetője, Carles Puigdemont kedd esti beszédét. Az este 6 órára meghirdetett felszólalásról előzetesen senki sem tudta, hogy előzetes ígéretének megfelelően valóban egyoldalúan kihirdeti-e Katalónia függetlenségét a vezető a botrányokkal tarkított népszavazás eredményének ismeretében. Most, hogy megvolt a beszéd, még mindig csak találgatni tudunk, hog akkor most létezik-e Spanyolországtól független Katalónia - a válasz inkább az, hogy nem.

Egy fél percig úgy tűnt, kikiáltották a független Katalán Köztársaságot

A beszédet az utolsó pillanatban (vagyis inkább már utána) egy órával elhalasztották - pontosan nem tudni, miért, de a parlamenti pártok közötti elhúzódó egyeztetés lehet a háttérben, ami egy ennyire feszült helyzetben nem lenne meglepetés. Aztán elhangzott: a népszavazással Katalónia elnyerte a független állam megalapításának jogát; a törvény szerint a népszavazás eredményei alapján ki kell nyilvánítani Katalónia függetlenségét és alkotmányt kell írni ennek megfelelően. Katalónia így független állam lesz - mondta.

Bár ez teljesen úgy hangzik, mintha kihirdette volna a Katalán Köztársaságot Puigdemont, kiderült: a függetlenség kihirdetését egyelőre felfüggesztik, és tárgyalásokat kezdenek a spanyol kormánnyal.  "Kinyilvánítjuk, hogy a Katalán Köztársaság független, szuverén, demokratikus és szociális jogállam". Ez áll abban a nyilatkozatban, amit a parlament függetlenségpárti többségének képviselői aláírtak, és amely nyilatkozatot egyelőre felfüggesztettek.

Hozott is függetlenséget, meg nem is

A katalán parlamentnél a kivetítőn közvetített beszédet ezrek követték, a megjelentek körében sem volt egyértelmű, hogy akkor most mennyire létezik a független katalán állam - így utólag azt mondhatjuk, hogy semennyire, legalábbis még néhány hétig biztosan nem.

Az első képen a közönség reakciója, amikor az elnök bejelenti a független Katalán Köztársaságot. A második képen pedig az arcok akkor, amikor Puigdemont közli: felfüggesztik a döntést és tárgyalni kezdenek a spanyol kormánnyal. EPA / Toni Albir

Puigdemont tehát igyekezett úgy beváltani az ígéretét, hogy közben elkerülje a borítékolható káoszt, amit a függetlenség egyoldalú kihirdetése hozott volna. Bár ezzel biztosan csalódást okozott sokaknak, a beláthatatlan következményeket elkerülte - vagy legalábbis elodázta. Miközben továbbra is az az alapállás, hogy független Katalónia márpedig lesz, adtak még egy utolsó esélyt a spanyol kormánynak, hogy ezt valamennyire rendezetten hajthassák végre, ne pedig egyoldalú kikiáltással. A spanyol kormány ugyan elzárkózik a köztársaság kiválásának mindenféle gondolatától, az biztos, hogy ezt a szellemet már nem fogják tudni visszagyömöszölni a palackba - Európa közepén képtelenség mondjuk katonai erővel benntartani egy nemzetiséget az országban.

A spanyolok még mindig nem értik, hogy végképp elveszíthetik Katalóniát?

A spanyolok első reakciója mindenesetre nem különösebben barátságos, így még további feszültségeket rejt magában. Az MTI beszámolója szerint a spanyol kormányfő-helyettes úgy fogalmazott: "Senki nem vonhat le következtetéseket egy olyan törvényből, amely nem létezik, és egy olyan népszavazásból, ami nem történt meg", felidézve, hogy a katalán népszavazás végrehajtására vonatkozó törvényt a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette, ahogy magát a referendumot is. A spanyol miniszterelnök-helyettes Carles Puigdemont kedd esti parlamenti beszédét úgy értékelte: "egy olyan ember beszéde, aki nem tudja hol van, hova tart, és kivel akar menni".

Ha végig így, erőből akar tárgyalni a spanyol kormány, annak biztosan nem lesz jó vége - ez legalább akkora politikai melléfogás lenne, mint amikor nőket rángattak ki a hajuknál fogva szavazókörként működő iskolákból a rohamrendőrök.

A spanyol kormány mindenesetre szerdán rendkívüli ülést tart, melyen értékelni fogják a katalán elnök nyilatkozatát, és döntenek a következő lépésekről.

Mit tehet a spanyol kormány?

- a katalán autonómia felfüggesztése: a törvényi lehetőség adott, ám garantáltan felkorbácsolná az indulatokat, nem vezetne  értelmes eredményre

- szükségállapot kihirdetése, a hadsereg bevetése: ez nagyon könnyen fegyveres felkeléshez, polgárháborúhoz vezetne

- tárgyalás: ez következhet most, ám a spanyol félnek el kell mozdulnia a teljes elutasítás áláspontjáról, ha érdemi eredményeket akar elérni.

Korábbi elemzésünk a spanyol kormány lehetőségeiről >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG