5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Öt éven belül meg fogja haladni a 1,5 Celsius-fokot a globális átlaghőmérséklet emelkedése egy friss jelentés szerint, ami katasztrofális következményekkel járhat. A következő generációkra pedig még brutálisabb jövő vár: a tengerszint több mint 3 méterrel növekedhet 2300-ig. Az ENSZ-főtitkár szerint a szervezet közelgő klímakonferenciáján az eddigieknél ambiciózusabb tervekre lesz szükség a károsanyag-kibocsátás csökkentését tekintve. 

Amennyiben nem lesz azonnali, gyors és nagyméretű csökkenés az üvegházhatású gázok kibocsátásában, akkor lehetetlen lesz a felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartani, és ez katasztrofális következményekkel járhat az emberek és a bolygó számára

- jelentette ki António Guterres, az ENSZ főtitkára Genfben annak a tanulmánynak a bemutatóján, amely a klímaváltozás elleni eddigi erőfeszítések eredményeit összegezte.

A bűvös 1,5 fok

A dokumentum, amelyet vezető meteorológiai szervezetek és tudósok állítottak össze, a legutóbbi ENSZ-tanulmánnyal összhangban ezt a negatív fejleményt valószínűsíti:

eszerint a globális átlaghőmérséklet emelkedése időlegesen meg fogja haladni a 1,5 Celsius-fokot a következő öt évben az iparosodás előtti szinthez képest.

Egy játékbaba lóg egy, az árvíz által lerombolt házon a németországi Mayschossban 2021. július 22-én. EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Egy játékbaba lóg egy, az árvíz által lerombolt házon a németországi Mayschossban 2021. július 22-én. EPA/FRIEDEMANN VOGEL

A 1,5 Celsius-fok kritikus pont lett a döntéshozók számára. Idén májusban a G7-ek – Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Kanada, Japán, Franciaország, Németország, Olaszország – már

elkötelezték magukat a 1,5 Celsius-fokos cél mellett. A  2015-ös párizsi klímaegyezményben még „csak” az szerepelt, hogy a hőmérséklet-emelkedést „jóval 2 Celsius-fok alatt” kell tartani, valamint erőfeszítéseket kell tenni az emelkedés 1,5 fokon tartása érdekében.

Idén augusztusban az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) már azt állította jelentésében, hogy ha a legjobb forgatókönyv válik valóra, és sikerül jelentősen csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, valószínűleg még akkor is 1,5 Celsius-fokkal emelkedik majd a globális átlaghőmérséklet 20 éven belül.

A legutolsó, meteorológiai intézetek és az IPCC által összeállított jelentés szerint pedig 40 százalék az esély arra, hogy az emelkedés már a következő öt év egyikében eléri a 1,5 fokot. (Az ugyanakkor valószínűtlen, hogy az emelkedés öt éves átlagban is ennyi lesz, az egyes évek ugyanis melegebbek vagy hidegebbek a hosszútávú átlagnál.)

Az új és pontosabb adatok azt jelzik, hogy a világ egy kicsit jobban melegedett az elmúlt években az eddig feltételezettnél; a hőmérséklet eddig összesen 1,1 Celsius-fokkal nőtt

 - mondta John Kennedy, a brit Meteorológiai Intézet kutatója a Financial Timesnak.

A csütörtökön bemutatott jelentésből kiderül az is, hogy bár a koronavírus-járvány miatti karanténok kis időre csökkentették a káros gázok kibocsátását, „nincs jele a visszazöldülésnek”, az üvegházhatású gázok koncentrációja a levegőben pedig továbbra is rekordszinten van.

A fosszilis tüzelőanyagokból származó

széndioxid-kibocsátás 2019-ben új csúcsot ért el, és – előzetes becslések szerint – 2021 első hét hónapjában „ugyanazon a szinten vagy magasabban” volt, mint 2019 azonos időszakában.

Bár a nulla kibocsátásra tett ígéretek biztatóak, az országok vállalásai összességében nem elegendőek ahhoz, hogy hosszabb távon 1,5 Celsius-fok alatt tartsák a felmelegedés mértékét, figyelmeztetnek szakértők.

Plusz három méter víz

A jelentés szerint a 2017-2021 közötti globális átlaghőmérséklet a legmagasabb volt a feljegyzések kezdete óta, és 1,06-1,26 fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet.

A tengerszintek globálisan 20 centiméterrel emelkedtek 1900 és 2018 között, 2300-ig pedig a növekedés mértéke elérheti a 3,1 métert még akkor is, ha a hőmérséklet-emelkedés jóval 2 Celsius-fok alatt marad.

Létfontosságú lesz az alkalmazkodás ehhez. Alkalmazkodási stratégiákra lenne szükség ott, ahol még nincsenek

-emeli ki a dokumentum.

A megállapítások borús és riasztó képet festenek. Példanélküli klímaváltozásnak vagyunk tanúi, amit mi okoztunk. Jelenlegi tetteink pedig nagyrészt nem elegendőek ahhoz, hogy megakadályozzuk a helyzet rosszabbra fordulását

-mondta a brit lapnak Joeri Rogelj, a Grantham Klíma- és Környezet-kutató Intézet munkatársa, a jelentés egyik szerzője.

Ez még csak a kezdet

Antonió Guterres szerint a közelmúltban történt természeti katasztrófák – Ida-hurrikán pusztítása, árvizek Nyugat-Európában, halálos hőhullám Észak-Amerika nyugati partján – azt jelzik, hogy egyetlen ország sincs biztonságban a klímaváltozással összefüggő csapásoktól.

Ezek a változások csak kezdetei annak a rossznak, ami következik

-figyelmeztetett.

Az Egyesült Államokban és Venezuelában augusztus végén pusztító Ida-hurrikán 112 ember életét követelte és mintegy 50 milliárd dollár kárt okozott. A nyári árvizekben Európában mintegy 250-en haltak meg – csaknem 200-an közülük Németországban  –, az észak-amerikai hőség pedig több mint 1200 halálos áldozatot követelt a becslések szerint.

Mindezt figyelembe véve Guterres sürgette a kormányokat, hogy az eddigieknél ambíciózusabb kibocsátás-csökkentési tervekkel készüljenek az ENSZ közelgő klímakonferenciára. Az eseményt Glasgow-ban tartják majd október 31. és november 12. között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG