5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Öt éven belül meg fogja haladni a 1,5 Celsius-fokot a globális átlaghőmérséklet emelkedése egy friss jelentés szerint, ami katasztrofális következményekkel járhat. A következő generációkra pedig még brutálisabb jövő vár: a tengerszint több mint 3 méterrel növekedhet 2300-ig. Az ENSZ-főtitkár szerint a szervezet közelgő klímakonferenciáján az eddigieknél ambiciózusabb tervekre lesz szükség a károsanyag-kibocsátás csökkentését tekintve. 

Amennyiben nem lesz azonnali, gyors és nagyméretű csökkenés az üvegházhatású gázok kibocsátásában, akkor lehetetlen lesz a felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartani, és ez katasztrofális következményekkel járhat az emberek és a bolygó számára

- jelentette ki António Guterres, az ENSZ főtitkára Genfben annak a tanulmánynak a bemutatóján, amely a klímaváltozás elleni eddigi erőfeszítések eredményeit összegezte.

A bűvös 1,5 fok

A dokumentum, amelyet vezető meteorológiai szervezetek és tudósok állítottak össze, a legutóbbi ENSZ-tanulmánnyal összhangban ezt a negatív fejleményt valószínűsíti:

eszerint a globális átlaghőmérséklet emelkedése időlegesen meg fogja haladni a 1,5 Celsius-fokot a következő öt évben az iparosodás előtti szinthez képest.

Egy játékbaba lóg egy, az árvíz által lerombolt házon a németországi Mayschossban 2021. július 22-én. EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Egy játékbaba lóg egy, az árvíz által lerombolt házon a németországi Mayschossban 2021. július 22-én. EPA/FRIEDEMANN VOGEL

A 1,5 Celsius-fok kritikus pont lett a döntéshozók számára. Idén májusban a G7-ek – Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Kanada, Japán, Franciaország, Németország, Olaszország – már

elkötelezték magukat a 1,5 Celsius-fokos cél mellett. A  2015-ös párizsi klímaegyezményben még „csak” az szerepelt, hogy a hőmérséklet-emelkedést „jóval 2 Celsius-fok alatt” kell tartani, valamint erőfeszítéseket kell tenni az emelkedés 1,5 fokon tartása érdekében.

Idén augusztusban az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) már azt állította jelentésében, hogy ha a legjobb forgatókönyv válik valóra, és sikerül jelentősen csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, valószínűleg még akkor is 1,5 Celsius-fokkal emelkedik majd a globális átlaghőmérséklet 20 éven belül.

A legutolsó, meteorológiai intézetek és az IPCC által összeállított jelentés szerint pedig 40 százalék az esély arra, hogy az emelkedés már a következő öt év egyikében eléri a 1,5 fokot. (Az ugyanakkor valószínűtlen, hogy az emelkedés öt éves átlagban is ennyi lesz, az egyes évek ugyanis melegebbek vagy hidegebbek a hosszútávú átlagnál.)

Az új és pontosabb adatok azt jelzik, hogy a világ egy kicsit jobban melegedett az elmúlt években az eddig feltételezettnél; a hőmérséklet eddig összesen 1,1 Celsius-fokkal nőtt

 - mondta John Kennedy, a brit Meteorológiai Intézet kutatója a Financial Timesnak.

A csütörtökön bemutatott jelentésből kiderül az is, hogy bár a koronavírus-járvány miatti karanténok kis időre csökkentették a káros gázok kibocsátását, „nincs jele a visszazöldülésnek”, az üvegházhatású gázok koncentrációja a levegőben pedig továbbra is rekordszinten van.

A fosszilis tüzelőanyagokból származó

széndioxid-kibocsátás 2019-ben új csúcsot ért el, és – előzetes becslések szerint – 2021 első hét hónapjában „ugyanazon a szinten vagy magasabban” volt, mint 2019 azonos időszakában.

Bár a nulla kibocsátásra tett ígéretek biztatóak, az országok vállalásai összességében nem elegendőek ahhoz, hogy hosszabb távon 1,5 Celsius-fok alatt tartsák a felmelegedés mértékét, figyelmeztetnek szakértők.

Plusz három méter víz

A jelentés szerint a 2017-2021 közötti globális átlaghőmérséklet a legmagasabb volt a feljegyzések kezdete óta, és 1,06-1,26 fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet.

A tengerszintek globálisan 20 centiméterrel emelkedtek 1900 és 2018 között, 2300-ig pedig a növekedés mértéke elérheti a 3,1 métert még akkor is, ha a hőmérséklet-emelkedés jóval 2 Celsius-fok alatt marad.

Létfontosságú lesz az alkalmazkodás ehhez. Alkalmazkodási stratégiákra lenne szükség ott, ahol még nincsenek

-emeli ki a dokumentum.

A megállapítások borús és riasztó képet festenek. Példanélküli klímaváltozásnak vagyunk tanúi, amit mi okoztunk. Jelenlegi tetteink pedig nagyrészt nem elegendőek ahhoz, hogy megakadályozzuk a helyzet rosszabbra fordulását

-mondta a brit lapnak Joeri Rogelj, a Grantham Klíma- és Környezet-kutató Intézet munkatársa, a jelentés egyik szerzője.

Ez még csak a kezdet

Antonió Guterres szerint a közelmúltban történt természeti katasztrófák – Ida-hurrikán pusztítása, árvizek Nyugat-Európában, halálos hőhullám Észak-Amerika nyugati partján – azt jelzik, hogy egyetlen ország sincs biztonságban a klímaváltozással összefüggő csapásoktól.

Ezek a változások csak kezdetei annak a rossznak, ami következik

-figyelmeztetett.

Az Egyesült Államokban és Venezuelában augusztus végén pusztító Ida-hurrikán 112 ember életét követelte és mintegy 50 milliárd dollár kárt okozott. A nyári árvizekben Európában mintegy 250-en haltak meg – csaknem 200-an közülük Németországban  –, az észak-amerikai hőség pedig több mint 1200 halálos áldozatot követelt a becslések szerint.

Mindezt figyelembe véve Guterres sürgette a kormányokat, hogy az eddigieknél ambíciózusabb kibocsátás-csökkentési tervekkel készüljenek az ENSZ közelgő klímakonferenciára. Az eseményt Glasgow-ban tartják majd október 31. és november 12. között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG