3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A posztszovjet térségben húsz év után először vették át a vezetést a tekintélyelvű országok a konszolidált demokráciáktól.

A washingtoni székhelyű Freedom House nonprofit szervezet 1995 óta tesz közzé beszámolókat a posztkommunista országok helyzetéről. Az egykori keleti tömb 29 országát bemutató A populizmus hamis ígérete című éves jelentésben most 22 évvel a vizsgálatok kezdete óta először fordult elő, hogy a térségben konszolidált tekintélyelvű rezsimből nyolc van a vizsgált térségben, megszilárdult demokráciából csak hét. 2005-ben ez az arány még 4:8 volt a demokráciák javára.

A 2017-es jelentés szerint a vizsgált országok több mint felénél, összesen 18 államnál romlott a demokráciamutató. A változások ugyanakkor cáfolják a szervezet jelentésének korábbi alapfeltevését, amely szerint a térség diktatúra alól felszabaduló országai egy irányba, a demokrácia felé haladnak, és amelyik országban ez a kormányzati forma egyszer gyökeret vert, az nem fog elindulni a skála másik vége felé.

Mi a helyzet Magyarországgal?

A szervezet minden évben külön fejezetet szentel az egyes országoknak, így Magyarországnak is. Magyarország „szabadság” mutatója a politikai intézkedések következtében romlott az idei évben. A szakemberek fogalmazása szerint mindent összesítve jelenleg Magyarországon "a legsiralmasabb a demokratikus intézmények helyzete" a közép-európai régióban. Míg 2007-ben még régiós éllovasnak számítottunk, az elmúlt 10 évben összesen 1,4 ponttal romlott a demokráciamutató.

Forrás: Freedom House

"A 2018-as választások közeledtével a Fidesz a civil társadalom felé fordítja a figyelmét, és a külföldről támogatott szervezetek felszámolásával fenyeget" - írták. Ugyanakkor ebben az időszakban egész Közép-Európában jelentős visszaesést regisztráltak, amely dinamikusabb volt, mint a jelentés által vizsgált másik két térségben, a Balkánon és Eurázsiában. A csökkenésért főként a korrupció és a médiát érő nyomás a felelős, olvasható a tanulmányban.

Hogyan számolnak?

A Freedom House szakértői hét területen értékelik 1-től 7-ig terjedő pontszámmal az egyes országok teljesítményét, úgy mint nemzeti demokratikus kormányzás, választási folyamat, civil társadalom, független média, helyi demokratikus kormányzás, jogi keret és korrupció.

Ezek átlaga adja az érintett ország demokráciamutatóját, amelynek alapján besorolják azt az öt kategória valamelyikébe: megszilárdult demokrácia (1 és 2,99 pont között), félig megszilárdult demokrácia (3 és 3,99 pont között), hibrid rezsim (4 és 4,99 pont között), félig konszolidált tekintélyelvű rezsim (5 és 5,99 pont között) vagy konszolidált tekintélyelvű rezsim (6 és 7 pont között).

Így látja a kormányA Kormányszóvivői Iroda is reagált a Freedom House jelentésére: " a Freedom House egy Soros György által finanszírozott szervezet. A  magyar kormányt nem lepte meg, hogy a Soros által támogatott intézmény Magyarországot támadja. Magyarországon a sajtószabadság teljes mértékben érvényesül, minden politikai vélemény a magyar sajtóban teret kaphat és megjelenhet. Magyarország polgárai pedig demokratikus jogaikat szabad választásokon gyakorolhatják."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG