A washingtoni székhelyű Freedom House nonprofit szervezet 1995 óta tesz közzé beszámolókat a posztkommunista országok helyzetéről. Az egykori keleti tömb 29 országát bemutató A populizmus hamis ígérete című éves jelentésben most 22 évvel a vizsgálatok kezdete óta először fordult elő, hogy a térségben konszolidált tekintélyelvű rezsimből nyolc van a vizsgált térségben, megszilárdult demokráciából csak hét. 2005-ben ez az arány még 4:8 volt a demokráciák javára.
A 2017-es jelentés szerint a vizsgált országok több mint felénél, összesen 18 államnál romlott a demokráciamutató. A változások ugyanakkor cáfolják a szervezet jelentésének korábbi alapfeltevését, amely szerint a térség diktatúra alól felszabaduló országai egy irányba, a demokrácia felé haladnak, és amelyik országban ez a kormányzati forma egyszer gyökeret vert, az nem fog elindulni a skála másik vége felé.
Mi a helyzet Magyarországgal?
A szervezet minden évben külön fejezetet szentel az egyes országoknak, így Magyarországnak is. Magyarország „szabadság” mutatója a politikai intézkedések következtében romlott az idei évben. A szakemberek fogalmazása szerint mindent összesítve jelenleg Magyarországon "a legsiralmasabb a demokratikus intézmények helyzete" a közép-európai régióban. Míg 2007-ben még régiós éllovasnak számítottunk, az elmúlt 10 évben összesen 1,4 ponttal romlott a demokráciamutató.
Forrás: Freedom House |
"A 2018-as választások közeledtével a Fidesz a civil társadalom felé fordítja a figyelmét, és a külföldről támogatott szervezetek felszámolásával fenyeget" - írták. Ugyanakkor ebben az időszakban egész Közép-Európában jelentős visszaesést regisztráltak, amely dinamikusabb volt, mint a jelentés által vizsgált másik két térségben, a Balkánon és Eurázsiában. A csökkenésért főként a korrupció és a médiát érő nyomás a felelős, olvasható a tanulmányban.
Hogyan számolnak? A Freedom House szakértői hét területen értékelik 1-től 7-ig terjedő pontszámmal az egyes országok teljesítményét, úgy mint nemzeti demokratikus kormányzás, választási folyamat, civil társadalom, független média, helyi demokratikus kormányzás, jogi keret és korrupció. Ezek átlaga adja az érintett ország demokráciamutatóját, amelynek alapján besorolják azt az öt kategória valamelyikébe: megszilárdult demokrácia (1 és 2,99 pont között), félig megszilárdult demokrácia (3 és 3,99 pont között), hibrid rezsim (4 és 4,99 pont között), félig konszolidált tekintélyelvű rezsim (5 és 5,99 pont között) vagy konszolidált tekintélyelvű rezsim (6 és 7 pont között). |
Így látja a kormányA Kormányszóvivői Iroda is reagált a Freedom House jelentésére: " a Freedom House egy Soros György által finanszírozott szervezet. A magyar kormányt nem lepte meg, hogy a Soros által támogatott intézmény Magyarországot támadja. Magyarországon a sajtószabadság teljes mértékben érvényesül, minden politikai vélemény a magyar sajtóban teret kaphat és megjelenhet. Magyarország polgárai pedig demokratikus jogaikat szabad választásokon gyakorolhatják." |