Egyiptom közölte, hogy meg akarja könnyíteni a segélyek eljuttatását a rafahi átkelőn keresztül, ugyanakkor jelezte: elutasítja, hogy a Gázában élőket délre kényszerítsék a határon át.
Abdel Fattáh esz-Szíszi elnök Rishi Sunak brit kormányfővel folytatott telefonbeszélgetésekor hangsúlyozta annak fontosságát, hogy garantálják a Gázai övezetben élő palesztinok rendszeres humanitárius segítséghez jutását - közölte az elnök hivatala az MTI szerint.
Szíszi a közlemény szerint arról is tájékoztatta a brit kormányfőt, hogy Egyiptom folytatja erőfeszítéseit a nyugalom helyreállítására, és a további vérontás elkerülésére, mivel annak további ártatlan emberek fizetnék meg az árát, és a következmények az egész régióra kiterjednének.
Mindeközben az egyiptomi külügyminisztérium közleményben leszögezte: nincs szó arról, hogy lezárták volna a rafahi átkelőt, amelynek működése csupán a palesztin oldalt érő izraeli támadások miatt állt le.
A tárca egyúttal felszólította az izraeli hadsereget, hagyjon fel a támadásokkal, az átkelőn keresztül ugyanis biztosítani lehet a segélyszállítmányok Gázai övezetbe jutását.
Kairó emellett felszólította a többi országot és nemzetközi szervezeteket, hogy amennyiben segélyszállítmányokat küldenének a mintegy 2,3 millió lakosú övezetbe, azokat az egyiptomi Észak-Sínai tartományban lévő el-Arís repülőterére küldjék.
Izrael csütörtökön közölte, hogy mindaddig nem enged be sem vizet, sem élelmiszert, sem üzemanyagot vagy villanyáramot az övezetbe, amíg a Hamász által elhurcolt összes izraeli túszt el nem engedik.
A blokád kritikus humanitárius helyzetet teremtett Gázában, az egyetlen erőmű kifogyott az üzemanyagból, és emiatt hamarosan az amúgy is túlterhelt kórházak működése is ellehetetlenedhet.
A Gázai övezetet uraló Hamász szélsőséges iszlamista szervezet fegyveresei múlt szombaton meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek a zsidó állam déli részébe. Mintegy 1200 ember vesztette életét, a sebesültek záma mintegy 3000.
Eközben a gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint az övezetben indított izraeli légicsapások halálos áldozatainak száma átlépte az 1300-at, a sebesülteké pedig a 6000-et.