Donald Trump amerikai elnök és Herbert McMaster, a szárazföldi hadsereg altábornagya az államfőnek a floridai Palm Beachen lévő birtokán, Mar-a-Lagóban 2017. február 20-án. (Kép forrása: MTI/AP/Susan Walsh) |
Az új amerikai nemzetbiztonsági főtanácsó kinevezéséről szóló hírt Trump elnök hétfőn délután, a floridai Palm Beachen lévő Mar-a-Lagóban közölte újságírókkal. Az elnök Herbert McMastert "fantasztikusan tehetséges" és "fantasztikusan tapasztalt" szakembernek nevezte. Az 54 éves McMaster jelenleg az Egyesült Államok hadseregének harci képességeit összehangoló központ igazgatója és a hadsereg elméleti és kiképző főparancsnokságának helyettes főparancsnoka.
Az új Moszkva-ellenes kulcsember
A kinevezés újonnan megerősíti a hadsereg domináns szerepét a Trump kormányzatban. Nyugdíjas vagy aktívan szolgáló katonák négy kulcsfontosságú pozíciót töltenek be jelenleg: James ‘Veszett Kutya’ Mattis védelmi miniszter és John F. Kelly belbiztonsági miniszter mindketten nyugdíjas vezérőrnagyai a haditengerészetnek. Eközben McMaster altábornagy vezeti a Nemzetbiztonsági Tanácsot, míg Keith Kellogg altábornagy - aki Michael Flynn lemondása után átmenetileg betöltötte a nemzetbiztonsági főtanácsadó posztját - a Nemzetbiztonsági Tanács kabinetfőnöke lesz.
McMaster kinevezése a Trump kormányzat külpolitikai orientációjának változását jelzi és kompromisszumot képvisel az orosz-ellenes hírszerző ügynökségek, a Demokrata Párt és a Republikánus Párt egyes csoportjai felé. McMaster egy vezető figurája a hadsereg „Oroszország Új Generációs Hadviselése” projektjének, amelynek képviselői többször meglátogatták a kelet-ukrán frontot, hogy tanulmányozzák Moszkva katonai képességeit, és kidolgozzák az azt legyőző statégiákat és fegyverrendszereket. McMaster támogatta, hogy az Egyesült Államok magas intenzitású konvencionális háborúra készüljön Oroszországgal, beleértve nem csak nagy hatótávolságú rakéta-rendszereket és lopakodó vadászgépeket, hanem „közelharcot” is.
Káncz Csaba |
A neokonok imádják, a nacionalisták prüszkölnek
Ez a szakmai háttér arra utalhat, hogy az új főtanácsadó Mattis védelmi miniszterrel egyesíti majd erőit a kormányzatban, mivel mindketten Moszkvát tekintik Washington legfőbb ellenfelének a Közel-Keleten és Európában. Nem véletlen tehát, hogy a szenátus fegyveres szolgálatok bizottságának elnöke, a neokonzervatív héja John McCain azonnal meleg szavakkal méltatta a kinevezést és dicsérte Trump elnököt a döntésért. Michael Hayden, a CIA volt vezetője, aki Hillary Cintont támogatta a kampány során, „tökéletes választásnak” nevezte McMaster kinevezését.
Amerika nacionalistái pedig eközben azt érzik, hogy jogosak voltak korábbi félelmeik McMaster elődjének kinyírásakor és szerintük Trump nyakára most rátestáltak egy olyasvalakit, aki ellene lesz Trump amerikai-orosz kiegyezési szándékának. A nacionalisták utalnak McMaster tavaly májusi beszédére, amelyben keményen támadta a Kreml lépéseit Ukrajnában, hozzátéve, hogy 2008-ban Oroszország támadta meg Grúziát. Ez utóbbi a nacionalisták szerint színtiszta történelemhamisítás, hiszen még az EU is megállapította, hogy éppen Grúzia volt az agresszor.
Káncz Csaba jegyzete