A Fehér Ház Keleti termében készített kép Michael Flynn amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóról, aki 2017. február 13-án lemondott, miután nyilvánosságra került, hogy félrevezette Mike Pence alelnököt és a Fehér Ház magas rangú tisztségviselőit a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel folytatott januári megbeszéléseinek tartalmáról. (Kép forrása: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo) |
Rekordidő alatt, csupán 24 napos szolgálat után lemondásra kényszerítették Flynn tábornokot, amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadót tisztázatlan orosz nemzetbiztonsági kapcsolatai miatt. A már amúgy is forrongó amerikai közélet szereplői a hír hallatán még inkább behúzódtak szekértáboraikba és onnan szórják az átkot egymásra. A Demokrata Párt mögött álló értelmiségiek és az orosz közeledést ellenző neokonzervatívok kárörvendve ujjonganak és további fejeket követelnek. Természetesen mindenekelőtt Trump elnökét, akit már egy Richard Nixon elnököt idéző alkotmányos vádemelési eljárással (impeachment) fenyegetnek.
Az orosz szenátor és az amerikai nacionalisták
A liberális álláspontot kifejtve a New York Times az orosz problematikán túlmutatva egyenesen azt a kérdést teszi fel, mi lehet a legjobb módja a Trump-kormányzattal szembeni ellenállásnak. A cikk Magyarországot is említi, amikor a Trump által megtestesített veszélyeket ecsetelve arról szól: „nehéz elképzelni, hogy Amerika teljesen a fasizmus felé fordul, de az lehetséges, hogy egyfajta ,,elnyomó jellegű kleptokrácia,, felé csúszik el, mint amilyen rezsim irányítja ma Magyarországot, a Fülöp-szigeteket, Venezuelát és Lengyelországot”.
Moszkva visszafogottan reagált eddig a washingtoni fejleményekre, de például Vladimir Jabbarov orosz szenátor odáig ment, hogy szerinte az elmúlt órák amerikai lépései „részei a hírszerző közösség összeesküvésének, amelynek célja Trump elnök levadászása.” Jabbarov meglátása illeszkedik az egyre erősebb és befolyásosabb amerikai nacionalista körök álláspontjával. Szerintük egy meg nem választott hatalmi központ háborút indított a legitim, megválasztott kormányzat ellen.
Káncz Csaba |