1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszterelnök szerint a mostani kormány és programja, vagy a parlamenti többség bármi áron való biztosítása között kell az MSZP kongresszusának dönteni
Gyurcsány Ferenc szerint az MSZP rendkívüli kongresszusának azt kell mérlegelnie, hogy kiáll a "Megegyezés" programja és a mostani kormány mellett, vagy elfogadja az SZDSZ által igényelt - bár részletesen még nem ismert - változásokat a kormányban, illetve programjában, annak érdekében, hogy a parlamenti többség mindenképpen biztosítható legyen. A miniszterelnök-pártelnök az MTI-nek adott interjújában leszögezte: ez elől a kérdés elől nem szabad elbújni.

A kormányfő véleménye szerint az MSZP kedd esti, ötórás elnökségi ülésen nem vita, hanem elemzés volt. Az elemzés abból indult ki, hogy Magyarországon kidolgozott, részletes programja egy pártnak van, amelynek viszont nincs biztos többsége a parlamentben. Akiknek ezen kívül többsége van, azoknak nem feltétlenül ismert a programjuk, és nem ugyanazt akarják - idézte fel a miniszterelnök.
   
Gondos elemzést és mérlegelést igényel, hogy a kialakult helyzetben mi a legjobb Magyarországnak, ennek érdekében mit csináljon az MSZP, hogyan szerezzen többséget a programjának az országban és a parlamentben. Erről öt órát nyugodtan beszélgetni, ami nemcsak, hogy nem sok, de nem is elég - hangoztatta a miniszterelnök.
   
"Az MSZP elnöksége nagyon részletekbe menően megvitatta a helyzetet és okosan, felelősségteljesen viselkedett, amikor a rendkívüli kongresszus összehívása mellett foglalt állást" - értékelte a történteket. Emlékeztetett arra, az MSZP kongresszusa 2006-ban arra adott felhatalmazást, hogy az MSZP a vezetésével, a liberálisokkal együtt kormányozzon. Úgy látja, kötelessége, hogy felhívja a kongresszus figyelmét arra: a két éve adott mandátum végrehajtása nehézségekbe ütközik. 

Az ellenzéki pártok, pártvezetők tárgyalásairól Gyurcsány Ferenc úgy vélte: ha van javaslatuk adórendszerre, vagy szociális rendszerre, akkor azt megfontolja. "Ha hatalmi ügyekben meg tudnak egymással állapodni, az pedig az ő dolguk" - mondta a miniszterelnök.

"Gondolja meg a kongresszus, hogy ebben a helyzetben milyen magatartásra ad felhatalmazást. Ez elől a kérdés elől nem szabad elbújni" - jelentette ki. A miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mielőtt a szocialisták erre a kérdésre válaszolnak, tudniuk kell, meddig lehet eljutni az SZDSZ-szel való tárgyalásokban. Ezért helyesnek nevezte az elnökségi döntést, amely szerint szeptember 27-től számítva akár két hétig is hajlandó tovább tárgyalni az MSZP. Ezzel csökkentettük a nyomást az SZDSZ-en - fűzte hozzá.
   
Gyurcsány Ferenc felidézte, az SZDSZ és az MSZP között 14 éves stratégiai szövetség áll fent. "Ma is így tekintek a liberálisokra, a szocialistáknak pedig dolguk, hogy a liberális oldal egészéhez fűződő felelősségből induljanak ki. Ki mással kellene nekünk megállapodni, ha nem az SZDSZ-szel?" - tette fel a kérdést.
   
Arra a felvetésre, hogy mi történik akkor, ha már csütörtökön, az első egyeztetés után megszakadnak a tárgyalások az SZDSZ-el, úgy válaszolt: akkor ezt a magatartást fogják megpróbálni megérteni és elemezni. "Nem tudunk más tenni: meg kell próbálnunk megérteni, az SZDSZ mit is akar igazából, mit akar az országgal, milyen javaslatai vannak. Azt már látjuk, hogy mit mondanak rólunk, azt szeretnénk jobban megtudni, hogy mit gondolnak az országról. Erre nekünk presztízs nélkül, érzékenység nélkül minden lehetőséget ki kell használnunk" - hangsúlyozta, hozzátéve: ebben az ügyben felelősen kell viselkedniük.
   
Arra a kérdésre, tudják-e, hogy a csütörtöki egyeztetésen a teljes SZDSZ támogatását bíró tárgyalási helyzet lesz-e, a kormányfő azt válaszolta: nem az MSZP dolga, hogy azon morfondírozzon, milyen mandátuma van az SZDSZ elnökének. Az MSZP-nek jóhiszeműen kell közelednie az SZDSZ felé, ha a párt elnökével tárgyal, akkor azt kell feltételezni, hogy a párt álláspontját képviseli - mondta.
   

Ha Gyurcsány Ferenc megbukik, vele bukik az MSZP is - legalábbis olvasóink szerint. A cikk írásának időpontjáig több mint 15 ezer szavazat érkezett arra a kérdésre, vajon mi lesz a belpolitikai vihar vége.

Az eredmények értékelése alapján egy dolgot biztosan kijelenthetünk: bombameglepetés az lenne, ha a kormányt lefejeznék, ám az MSZP képes lenne keresztülvinni egy új miniszterelnök kinevezését Gyurcsány Ferenc helyére.
Részletek>>

A miniszterelnök a személyéről szóló bizalmi szavazás lehetőségéről úgy nyilatkozott: a rendkívüli kongresszus összehívása nem személyekről, hanem stratégiai irányok meghatározásáról szól. Merre menjünk tovább akkor, amikor mindegyik lehetséges választásnak van valamilyen kockázata - fogalmazott. A parlament feloszlatását az MSZP nem támogatja - hangsúlyozta. A többi párt majd eldönti mit tesz - fűzte hozzá.
   
Gyurcsány Ferenc felhívta a figyelmet arra: egy fontos feltétel hiányzik az előre hozott választáshoz, nem lehet tudni, mit akar Orbán Viktor. Megjegyezte, eddig annyit lehet tudni - "azon túl, hogy hatalmat szeretne - egy nyilvánosan elmondani nem mert beszédéből", hogy megváltoztatná a nyugdíjszámítási rendszert és felfüggesztené a nagyberuházásokat, a szakértőitől pedig azt, hogy felemelnék az áfát.
   
"Szerintem, ha csak nem királyságot szeretnénk, ahol királyt választunk, és ahol a személy a fontos és a program nem, akkor még egy feltételt teljesíteni kellene: abba kellene hagynia a Fidesznek a bújócskát. A párt népszerűsége eddig abból származott, hogy mindennel szembe ment, ami változás. Ebből népszerűséget lehet építeni, országot nem" - vélekedett.

Orbán feloszlatná a parlamentet
Minden meghívást elfogadott a Fidesz - még az SZDSZ-ét is
Egyre valószínűbb, hogy Gyurcsány távozik?
Válasszatok! Gyurcsány összehívta a kongresszust
Gusztos beküldené a safety cart

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG