6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német autóiparnak nem szabad tovább engednie, hogy Orbán kihasználja – írja a Süddeutsche Zeitung. A külföldi befektetők a pénzükkel Orbán politikájára szavaznak, vagy annak ellenére vannak itt? Komoly esély van rá, hogy így vagy úgy, az EU megvonja tőlünk a fejlesztési pénzeket, még akkor is, ha nem teszik függővé a menekültek befogadásától.
Orbán Viktor miniszterelnök és az Audi vezetői  (Fotó forrása: MTI Fotó/ Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely)

Az Audi, Bosch és Mercedes gyárak Magyarország legnagyobb cége között vannak – írja a bajor Süddeutsche Zeitung mai online cikke. De nem kéne tovább hallgatólagosan asszisztálniuk a magyar jogállam leépítéséhez – mondja a lap interjújában Thorsten Benner, a Global Public Policy Institute “thinktank”-jának (szellemi központjának) politológusa.

A lap röviden vázolja a magyarországi helyzetet, a vasárnapi választásokat, a kormány menekültinvázióval riogató propagandáját, a súlyos korrupciós vádakat és azt, hogy eközben a gazdaság helyzete stabil.

Brenner szerint vasárnap elválik, hogy Orbán Európa közepén folytathatja-e egy illiberális állam kiépítését, ahol a szabadságjogokat lábbal tiporják. Abszolút többség vagy kétharmad birtokában ezt megteheti, ami az EU számára nagyon rossz jel lenne, mert Orbán egyfajta úttörő, akit sok más autoriter-nacionalista erő is követ.

A német ipar karja vagyunk

Magyarországot a német ipar meghosszabbított, kihelyezett munkapadjának nevezik, ami nekik sikertörténet, mert itt olcsóbban tudnak termeltetni. A munkaerő képzett, a szakszervezetek nagyon gyengék és az infrastrukturális hálózat fejlett. Emellett a magyar vezetés a német nagyvállalatokat körüludvarolja, szubvenciókat és adókedvezményeket ad nekik, ha új üzemeket létesítenek.

Így használja Orbán a németeket

A politológus szerint azonban a nagy német cégek társadalmi felelőssége is kiemelkedő, és nem szabad szó nélkül végignézniük, ahogy Magyarországon leépítik a jogállamot. A német autóiparnak nem szabad tovább hagynia, hogy Orbán kihasználja, visszaéljen vele.

Jelenleg ugyanis szerinte a magyar és a lengyel kormányzat is arra használja a külföldi befektetőket, hogy legitimációt kapjon tőlük. Azt állítják, hogy a befektetők a pénzükkel szavaznak az ő politikájukra, ahogy azt Mateusz Morawiecki 2017-ben mondta. De Orbán is gyakran kérkedik azzal, hogy a német konszernek a kormány sikerei miatt fektetnek ott be, és szívesen mutatkoznak vele. Ez annál inkább fontos lett, miután a választási kampányban szinte naponta lepleznek le egy korrupciós ügyet.

Nincs rajtuk elég nyomás

Az interjúalany szerint nem származna anyagi haszna a cégeknek abból, ha elmennének Magyarországra, nincs rajtuk nyomás a nyilvánosság, a német politikusok részéről. De minden okuk meglenne rá, és különleges követelményeket kéne alkalmazni az Európán belüli befektetésekre. A cégek remek szakemberei a politikában is járatosak, de nem foglalkoznak vele, csak költség-haszon elemzéseikre hagyatkozva döntenek.

A vállalati felelősségvállalás jegyében az Audi átveszi egy győri stadion költségeit – említik meg. Eközben Orbán a “kenyeret és cirkuszt” politikája jegyében amúgy is kitömi az országot stadionokkal, így a politológus nem érti, miért van erre szükség.

Egyenes gerinccel

Szerinte a német konszerneknek inkább össze kellene fogniuk, és például a szabad sajtót támogató alapba fizetni be pénzeket. De vannak olyan cégek, amelyek erős gerincűek maradtak, példának az RTL-csoportot hozta fel, amely nem adta a magyarországi televízióját Orbán embereinek, és továbbra is kritikusan tudósít a kormányról.

Ha Kelet-Európától elvonják a pénzeket, az Németországnak árthat – írja a baloldali Spiegel Online. A Brexit miatt spórolni kell, és azt tervezik, hogy a menekültkérdésben együtt nem működő országokat pénzmegvonással sújtják.

Fogatlan oroszlán lehet az EU

Az EU-költségvetés harmada, mintegy 50 milliárd euró ugyanis a fejletlenebb területek felzárkóztatására megy el jelenleg. Ebből azonban az Európai Bizottság számításai szerint jelentős összeg, a 70 százaléka is visszakerül a német iparhoz megrendelések formájában.

Erős exportja miatt Németország az EU belső piacán a kereskedelem legnagyobb haszonélvezője. Így ha Kelet-Európa felé elzárják a pénzcsapot, azzal a németek saját maguknak árthatnak. Ennek ellenére eldöntöttként kezelik, hogy az EU a jogállamiság megtartásától teszi függővé a fejlesztési pénzeket – írják. Ha mégsem így lesz, az EU-ból fogatlan oroszlánt, nevetség tárgyát csinálhatnak az európai populisták körében.

Három másik verzió

A Spiegel szerint azonban nincs eldöntve semmi, olyan variációk is vannak még, amelyek a támogatások általános csökkentését tartalmazzák. Az egyik szerint maradna a 350 milliárd euró hét év alatt, de célirányosabban költenék el. A második szerint csak olyan régiókat támogatnának, ahol az egy főre jutó GDP az EU-átlag 75 százaléka alatt van. Ezzel a támogatások közel negyedét, 95 milliárdot lehetne megspórolni.

A harmadik alapján pedig nem a régióknak, hanem az országoknak adnák a pénzt, azoknak, amelyek GDP-je az átlag 90 százaléka alatt van. Így 124 milliárddal is csökkenthetőek lennének a kiadások.

Csavar a történetben

A második és a harmadik variációval sok nyugat-európai terület elveszítené az eddigi támogatásokat, a pénz fokozottabban Kelet-Európába áramolna. Ez a nyugat-európai “jobboldali populistákat” erősítené. Németország már a második verzióban sem kapna egy fillért sem, ami főleg a volt NDK területét érintené rosszul.

Ám el van a második verzióban bújtatva egy csavar: Kelet-Európa olyan gyorsan fejlődik a nyugati területekhez képest, hogy lehet, nemsokára nem is lesz jogosult a fejlesztési pénzekre. Lengyelország, amely régen csak az EU-átlag 50 százalékát hozta az egy főre jutó GDP-ben, szerintük már 75 százalék felett van. (Magyarország a lap grafikáiból ítélve Lengyelországhoz nagyon hasonló helyzetben lehet.) Így eleshetnek a támogatásoktól, de nem mondhatják majd, hogy büntetés volt – írja a lap.

Ha van rajta, ha nincs rajta sapka

Összefoglalva: van rá esély, hogy ha bevezetik a “jogállamiság-függő” támogatási rendszert, akkor azért esik el Magyarország pénzektől. Ha pedig nem, akkor azért, mert már – Lengyelországgal, Csehországgal együtt – túl fejlettnek minősül, hogy támogatást kapjon.

A Deutschlandfunk emlékeztetett arra, hogy Angela Merkel német kancellár nemrég azt mondta: a strukturális területi támogatások elosztásánál a jövőben azt is figyelembe kéne venni, hogy az adott régió vagy önkormányzat mennyire együttműködő a menekültprobléma kezelésében.

Tényleg olyan rossz hely Németország, Svédország? A menekültválság kezdete óta is sok tízezer magyar vándorolt ki, a lábával szavazott - írtunk tegnap.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG