(A nyugalom megzavarására alkalmas tartalom következik.)
Horrorisztikus állapotok uralkodnak a Gázai övezet legnagyobb kórházában, az Al Shifában a The Guardian beszámolója szerint.
A kórházban mintegy 35-40 ezer ember keresett menedéket az izraeli bombázások elől, akik a betegek ágyai között, folyosókon és a földön alszanak.
Mivel Gázavárosban már nincs biztonságos hely (azaz lakóépüeleteket is rendszeresen érnek légitámadások), számos orvos is ide menekítette a családját. “Én a műtőasztalon aludtam múlt éjjel” – mondta Dr Ghassan Abu-Sittah sebész a brit lapnak telefonon.
A sebész szerint a kórház az egészségügyi katasztrófa küszöbén áll többek között azért, mert a zsúfoltság előbb-utóbb járvány kitöréséhez fog vezetni.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az izraeli kormány teljes blokádot hirdetett az övezetre, azaz elvágta a víztől, az élelemtől, az áramtól és az üzemanyagtól.
Ez azt jelenti, hogy hamarosan a kórház áramtermelő generátorait sem lesz mivel üzemeltetni. (Bár az ENSZ és a segélyszervezetek azóta is folyamatosan kérik a blokád feloldását arra hivatkozva, hogy hamarosan elfogy az ívóvíz és az élelem az övezetben, és ez tömeghalálhoz vezet majd, a blokádot az izraeli kormány azóta sem oldotta fel, Dél-Gáza vízellátását kivéve.)
Mindemellett az izraeli hadsereg múlt héten arra is felszólította az Észak-Gázában élőket (a felszólítás 1,1 millió emberre vonatkozik, köztük a kórházak személyzetére és betegeire is), hogy távozzanak Dél-Gázába. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a kórházak evakuálása több ezer beteg és sérült ember halálos ítéletét jelentené.
Az Al Shifa kórházban már nincs szabad ágy, mondta a sebész, a betegeket pedig nem lehet bevinni a műtőkbe, mert azok is tele vannak emberekkel. A kórház már majdnem kifogyott a generátorokat működtető üzemanyagból, és gyógyszerkészletek is veszélyesen alacsony szinten vannak.
A kórház halottasháza, ahol 30 halott fér el, hamar megtelt, ezért a halottakat egy idő után hűtőkamrákban helyezték el. Több tucatnyi halott pedig parkolóban vagy sátorban fekszik. „A holttestek felhalmozódnak. Az emberek félnek eltemetni a halottaikat”, mondta Abu-Sittah.
Vannak áldozatok a kórház dolgozói között is. Dr. Medhat Saidam, aki 2008 óta dolgozott a kórházban, egyik nap hazakísérte lánytestvérét, ahol családjának 30 tagja húzta meg magát. Éjjel bombatámadás érte az épületet, ő és egész családja életet vesztette. A The Guardiannak nyilatkozó orvos szerint reggel két olyan, súlyosan sérült gyermeket láttak el, akiknek egyetlen családtagja sem érte túl a légicsapásokat.
„Ez egy gyerekek elleni háború” – mondta arra utalva, hogy a Gázai övezet 2,3 millió lakójának mintegy fele 18 év alatti.
A Hamász Izraelt ért, október eleji terrortámadásaiban több mint 1300 izraeli vesztette életet, az azt követő izraeli légicsapásokban pedig több mint 2700 palesztin – mintegy harmaduk gyerek – halt meg eddig hivatalos közlések szerint. Az Egészségügyi Világszervezet szerint 115 esetben ért támadás egészségügyi létesítményeket a Gázai övezetben.