Májusban megtorpant a külkereskedelmi forgalom lendülete, a Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt adatai szerint az export 1,9 százalékkal, az import 0,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest - részletek >>
Jött egy pár rossz adat, de nem kell aggódni?
Balatoni András, az ING Bank elemzője szerint valószínűleg csak ideiglenes volt májusban a külkereskedelmi egyenleg romlása az áprilisihoz képest. Hozzátette, hogy egy havi adat kevés ahhoz, hogy tartós következtetéseket lehessen levonni a hazai konjunktúra várható alakulásáról, így a következő hónap adataiból, a júniusi ipari termelés, az ipari export, illetve a külkereskedelem alakulásából lehet majd jobban megítélni a helyzetet.
Májusban az ipari termelés is visszaesett, valamint a beszerzési menedzser index is visszaesést mutatott ugyanebben a hónapban. Utóbbi azonban júniusban már pozitív korrekciót jelzett és az ipar export megrendelései is nőttek júniusban. Balatoni András szerint mindez annak az irányába mutat, hogy az elmúlt hónapokat jellemző növekvő trend továbbra is fenn fog maradni.
Az ING elemzője 2013-ra 6,7 milliárd eurós külkereskedelmi többletet vár. A 2012-es 6,8 milliárdos egyenlegnél kissé alacsonyabb várható aktívumot azzal magyarázta, hogy a fogyasztás a jelek szerint bővült a második negyedévben, és mivel a fogyasztásnak Magyarországon viszonylag magas az importigénye, ez maga után vonhatja az import emelkedését is. Hozzátette, hogy a gazdaság legfőbb növekedési tényezője ugyanakkor továbbra is az export mard.
Még így is jobban jártunk, mint a többiek
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője a várakozásoktól elmaradónal értékelte az adatot. Hozzátette, hogy az export éves szinten 1,9 százalékos, és az import 0,9 százalékos euróban számolt csökkenése kissé kedvezőbb a nemzetközi trendekhez képest, ugyanis májusban a német export 4,8 százalékkal, az import 2,6 százalékkal csökkent, míg a cseh export 0,9 százalékkal, az import pedig 3,7 százalékkal zsugorodott.
Az elemző szerint a z elmúlt hónapokban megjelent konjunktúra-indikátorok az európai gazdaság recessziójából való lassú kilábalási folyamatát jelezték, a gyengélkedő külső keresletet azonban véleménye szerint a felfutó autóipari termelés részben ellensúlyozhatja. Várakozása szerint így az idén a többlet elérheti a 7,6 milliárd eurót a tavalyi 6,82 milliárd euró többlet után. A többletet a cserearány javulása is növelheti a következő hónapokban.
Suppan Gergely úgy véli, hogy bár a belső kereslet már a második negyedévtől élénkülést mutathat, amit az április-májusi kiskereskedelmi adatok is alátámasztanak, ez azonban nem lesz olyan mértékű, hogy érdemben befolyásolná a külkereskedelmi aktívum alakulását.