(Illusztráció, fotó: Honvedelem.hu) |
Klaus Wittmann nyugalmazott tábornokkal készített interjút a német N-Tv.de, aki szerint Moszul elfoglalása korántsem jelenti majd az Iszlám Állam végét. Moszul az Iszlám Állam utolsó bástyája, stratégiailag is fontos, gondoljunk csak az olajmezőkre, és szimbolikusan is nagy értéke van – itt kiáltották ki a kalifátust annak idején. Ha elesik, az a terrorszervezet végét jelenti Irakban.
Ám a katonai szakértő szerint nem minden harcos öngyilkos terrorista, a legtöbbjük élni, sőt hatalmon maradni szeretne, ezért Szíria felé fog elszivárogni – amerre állítólag hagytak is nekik valamiféle folyosót. Egyetért Julian King EU-biztossal, aki szerint ebben az esetben Európa új biztonsági kockázatokkal néz szembe, sokuk ugyanis Európába szivároghat.
Ezért Szíriában is okvetlenül folytatni kell ellenük a küzdelmet, például másik fontos erődítményükből, Rakkából is ki kellene őket füstölni. Ám a Moszul ellen felvonuló koalíció-féle rendkívül bonyolult, részben egymással is szemben álló erőkből áll (iraki katonák, európai légierő, kurdok, törökök, síita milíciák).
Az ISIS szó jelentése nagyjából „iszlám állam Irakban és Szíriában”, Moszul elestével ennek is vége lenne, az iraki része eltűnne. Ám Szíriában az odaáramló harcosok miatt még több probléma jöhet. A tábornok szerint nemcsak az ISIS-t nem lehet legyőzni pusztán katonai eszközökkel, hanem semmilyen másik biztonsági problémát sem lehet így megoldani. A katonaság mindig csak a politika céljainak eszköze.
Szükség lenne például arra, hogy az iraki szunniták megfelelő politikai jogokat, képviseletet kapjanak. Vagy hogy az ISIS-t eddig finanszírozó pénzügyi és egyéb eszközök áramlását elvágják, az új harcosok toborzását megakadályozzák.
A katonai vezető szerint terveket kell készíteni arra az esetre is, ha a harcok véget érnek, különösen, ha a moszuli ütközet elhúzódik. Szükség lesz egy esetleges újabb menekülthullám kezelésére, illetve újjáépítésre.