5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A év második negyedévben messze az európai átlag fölött teljesített a magyar kiskereskedelem.

2018 második negyedévében 7,8 százalékkal bővült a magyar kiskereskedelem, ezzel messze túlszárnyalta az európai 2,4 százalékos átlagot és a kontinens második legerősebb kiskereskedelmi forgalmát hozta. Az előző év azonos időszakával összevetett eredménynél csak Törökországban regisztráltak magasabb forgalmat – derült ki a Nielsen elemzéséből.

Egyértelmű az idei bővülés

Bár az első negyedévhez képest alábbhagyott a lendület, a mennyiségi eladás még így is 3,5 százalékkal nőtt az előző év utolsó negyedévéhez képest a magyar kiskereskedelemben, míg Európában átlagosan enyhe csökkenés volt tapasztalható (-0,1%). Mérséklődött a hazai élelmiszereket, háztartási vegyi árukat és kozmetikumok piacát érintő árszínvonal-növekedés hatása: a vizsgált időszakban 4,3 százalékon állt negyedéves összehasonlításban. Európában az értékbeli növekedést gyakorlatilag ez adta: 2,5 százalékkal növekedett az árszínvonal-változás hatására a piac.

A hazai élelmiszerpiac összességében értékben 7,4 százalékkal bővült;ezen belül a vegyi áruk piacán 9,4 százalékos kiemelkedő növekedést tapasztaltak. A Nielsen ügyfélkapcsolati vezetője szerint az első hat hónapban összességében 8 százalékot növekedett a napi fogyasztási cikkek piaca, ami egyértelmű gyorsulást jelent a 2017-es teljes éves 6 százalékhoz képest. Kovács Gergely hozzátette: ha kitart a bérek növekedési üteme, a fogyasztói bizalom és a napi fogyasztási cikkek piacának bővülése is várhatóan tartja a bővülésnek ezt a szintjét a következő negyedévekben is.

Értékbeli változás

Árszínvonal változás

Mennyiségi változás

Európai átlag

2,4

2,5

-0,1

Szlovákia

-0,4

3,7

-4,1

Belgium

-0,2

2,0

-2,2

Ausztria

0,1

0,9

-0,8

Olaszország

0,3

1,0

-0,7

Svájc

0,6

1,8

-1,2

Dánia

0,9

1,2

-0,3

Csehország

0,9

3,8

-2,9

Franciaország

1,0

1,5

-0,5

Németország

1,2

1,8

-0,7

Görögország

1,7

0,2

1,5

Egyesült Királyság

1,9

1,7

0,6

Finnország

2,0

2,0

0,1

Norvégia

2,2

1,6

0,6

Hollandia

2,6

3,5

-0,9

Portugália

2,7

1,6

1,03

Spanyolország

3,1

4,0

-0,9

Svédország

3,1

1,6

1,6

Lengyelország

3,4

1,7

1,7

Írország

3,5

0,1

3,4

Magyarország

7,8

4,3

3,5

Törökország

16,6

13,7

2,9

Lassulnak a V4-ek

A huszonnégy vizsgált országból húszban nőtt a kiskereskedelmi forgalom, negatív tartományban csupán Szlovákia is Belgium mozgott. A legnagyobb, 16,6 százalékos növekedést az előző negyedévhez hasonlóan Törökországban mérték. Ezt követi Magyarország (+7,6%), Írország (+3,5%), Lengyelország (+3,4%) és Svédország (+3,1%).  A sereghajtó a már említett Szlovákia (-0,4%), őt előzi Belgium (-0,2%), Ausztria (+0,1%), Olaszország (+0,3%) és Svájc (+0,6%).

A Nielsen elemzése szerint látványos a visegrádi országok növekedésének lassulása, elsősorban Szlovákiában, de Csehországban és Lengyelországban is ez a trend a jellemző. A V4 országai közül a magyar mellett a lengyel kiskereskedelem került be a kontinensszintű legjobb 5 közé a második negyedévben.

Az eurózóna gyenge év eleji teljesítménye után a gazdasági növekedés üteme hasonlóan alakult a második negyedévben: mindössze 2,2 százalékkal bővült éves összehasonlításban, míg az első negyedévben 2,4 százalékos volt a bővülés. A kiskereskedelem bővülése a helyi piaci sajátosságok, szélsőséges időjárási körülmények és szezonális hatások folytán valamelyest kevésbé kiszámítható. Ebből az következik, hogy Európa-szerte az értékbeli növekedés a második negyedévben lelassult, míg 2017 első negyedéve óta először a mennyiségi eladás enyhén csökkent – tették hozzá.

Gyenge lett a július

Az európai átlaghoz mért jó ütem ellenére az év leggyengébb kiskereskedelmi adata lett a júliusi: mindössze 5,3 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest. Az ING szenior elemzője szerint a KSH adatközlése ugyan elmarad a piaci várakozástól, és az elmúlt közel egy év leggyengébb növekedési mutatója, de összességében a harmadik negyedév első kiskereskedelmi adata így sem tekinthető rossznak. Érdekes megfigyelni azonban, hogy az elmúlt három hónapban a kiskereskedelmi forgalom volumene a 2015-ös szinthez mérve enyhe, de trendszerű lemorzsolódást mutat.

A júliusi lassulás mögött elsősorban az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes boltok forgalma áll, amelynek 2,2 százalékos éves alapú növekedése az idei év leggyengébbjének számít. Virovácz Péter hozzátette: a  nem élelmiszertermék jellegű boltok forgalmának majdnem kétszámjegyű növekedése tökéletesen beleillik az idei év tendenciájába, a gépjármű-üzemanyag forgalom a jelentős üzemanyagár-emelkedés mellett az idei átlagtól elmaradó bővülést mutat. További részletek >>>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG