Marcel Boloș, Románia pénzügyminisztere adókedvezmények megszüntetését fogja javasolni a kormánykoalíciónak – tudósított a bejelentésről a Maszol. Egy részüket 2023. szeptember 1-től, a többit pedig 2024. január 1-i hatállyal. Boloș nem árulta el, hogy konkrétan mely adókedvezmények megvonására gondol.
A cél a pénzügyminiszter indoklása szerint az adórendszer szabályainak egységesítése a kedvezmények három haszonélvezője, az informatika, az építőipar és a mezőgazdaság esetén. A változások a mikrovállalkozásokat is érintenék. Ezek jelenleg 500 ezer euró (185 millió forint) éves árbevételig nem fizetnek áfát, hanem az árbevétel egy százalékát fizetik be adóként. A többi vállalat 300 ezer lej (110 millió forint) árbevétel fölött köteles áfát fizetni.
Programozónak jó lenni
Jelenleg öt munkavállalói kategória élvez részleges adómentességet Romániában. A programozással foglalkozó informatikusok nem fizetnek személyi jövedelemadót, az építőiparban, az élelmiszeriparban, a mezőgazdaságban és a kutatásban dolgozók mentesítve vannak a személyi jövedelemadó, az egészségbiztosítási hozzájárulás és a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulás fizetése alól.
A kutatók adómentessége, létszámukból fakadóan, elhanyagolható pénzügyi tétel, a megszüntetése semmiféle érdemi bevételnövekedéssel nem járna az államkassza számára. A pénzügyminiszter és a miniszterelnök nyilatkozatai alapján az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a kormány részben megszüntetné a mezőgazdasági, az élelmiszeripari és az építőipari dolgozók adómentességét. Ez az intézkedés körülbelül 700 ezer munkavállalót érintene.
A pénzügyminiszter bejelentése némi kapkodásra utal a román kormányban, ugyanis a most megszüntetendő privilégiumokat egy éve vezette be a hatalmon lévő két kormánypárt. A kormány az elmúlt hónapokban azt kommunikálta, hogy bár a bevételek az első negyedévben 20 milliárd lejjel elmaradtak a tervezettől, nincs gond a költségvetéssel.