Ezt Karolina Kottova, a testület egyik szóvivője jelezte hétfőn Brüsszelben, az uniós végrehajtó testület szokásos napi sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva – írja az MTI. További részleteket a szóvivő nem közölt, csupán arra emlékeztetett még, hogy a témában Olli Rehn pénzügyi és gazdasági felelős az illetékes. Az EU-tagországok pénzügyminiszterei az Európai Bizottság javaslatára a múlt hónapban döntöttek úgy, hogy a túlzott államháztartási deficit miatt Magyarország ellen régebben indított eljárás folytatódik.
Huszonhét tagállamból huszonhárom ellen folyik ilyen eljárás
Az akkor kiadott közlemény is utalt arra, hogy a következő lépések egyikeként - mivel euróövezeten kívüli országról van szó - Magyarország esetében a kohéziós alapból származó kifizetések felfüggesztése is felmerülhet. Korábbi tájékoztatás szerint egy ilyen intézkedés legkorábban a jövő évtől esedékes uniós támogatásokra vonatkozhatna, és csak azokra, amelyek esetében a támogatott beruházás még nem kezdődött el. Túlzott deficit miatt huszonhét uniós tagállam közül huszonhárom ellen folyik eljárás az unióban.
Minden valószínűség szerint szerdán az Európai Bizottság javaslatot tesz a kohéziós alapokból származó támogatások részleges, vagy teljes felfüggesztésére hazánk túlzott költségvetési hiánya miatt – írta a Népszabadság Online (Nol.hu) közelebbről meg nem nevezett brüsszeli bizottsági forrásra hivatkozva. Január végén az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei megerősítették a bizottságnak azt az értékelését, hogy Magyarország nem tett eleget a tanács 2009-es ajánlásainak, és nem hozott elegendő intézkedést annak érdekében, hogy államháztartási hiányát tartósan az unióban előírt három százalékos küszöb alatt tartsa - írják.
Csak 2013-ban 1,7 milliárd eurót állítanának le?
Ennek alapján a bizottság most a túlzottdeficit-eljárás következő szakaszában javaslatot tehet a kohéziós támogatások részleges vagy teljes felfüggesztésére, amit a pénzügyminiszterek tanácsának márciusi tanácskozásán hagyhatnak jóvá. A felfüggesztés a lap szerint csak a következő költségvetési évre vonatkozhat, és folyamatban lévő projektekre nem. Olyanokra azonban igen, amiket a bizottság már „azonosított”, de a kifizetés még nem kezdődött meg. A korábbi számítások szerint a támogatások felfüggesztésével csak 2013-ban 1,714 milliárd euró (nagyjából 500 milliárd forint) kifizetését állítanák le.
Ilyet még sohasem tettek senkivel
A bizottságnál kiemelik: Magyarországnak elegendő idő áll rendelkezésére, hogy meggyőzze a bizottságot arról, 2013-ban is 3 százalék alatt lesz a költségvetés. Magyarország lobbizhat a tagállamok körében is, esetleg megakadályozva, hogy a tanács jóváhagyja a kifizetések felfüggesztését - írja a Nol.hu. A vita alapvetően 2013-ról szól: a bizottság szerint ekkor 0,25 százalékponttal haladja meg a magyar költségvetés az uniós előírást, 2011 és 2012-ben ugyanis három százalék alatt van ez az arány, de a bizottság szerint ez egyszeri intézkedéseknek köszönhető, nem fenntartható, és meggyőző strukturális kiigazítást szeretnének látni a magyar kormány részéről.
A kohéziós alapokból származó támogatások felfüggesztésének szankcióját még sosem alkalmazta a bizottság. Hazánkkal szemben azonban a csatlakozásunk, azaz 2004 óta zajlik ez az eljárás - írják.