A The Wall Street Journal múlt heti jelentése szerint a Hamász több millió dollárnyi kriptopénzt kapott Oroszországtól az Izrael elleni támadást megelőzően. Az utóbbi órákban pedig olyan értesülések láttak napvilágot, miszerint a szíriai Aszad-rezsim damaszkuszi és aleppói repülőterei elleni izraeli támadások után az iráni rezsim most a latakiai orosz légibázist használja arra, hogy harcosokat és fegyvereket szállítson a térségbe.
A Kreml játszmája
Valóban, a Kreml úgy tekint az izraeli háborúra és a Hamász által elkövetett borzalmas atrocitásokra, mint Putyin számára egy lehetőségre, hogy a világban visszaszerezze korábbi pozícióját közvetítőként és befolyásolóként. A Kreml igyekszik maximalizálni a Hamász által Izrael ellen végrehajtott terrortámadások okozta válságból származó előnyöket. Ezen a ponton ezek az előnyök kettősek.
Először is lehetővé teszi a Kreml számára, hogy elterelje a figyelmet arról a háborúról, amelyet a Kreml Ukrajnában folytat. Egyben azt is lehetővé teszi, hogy különböző dezinformációkat terjesszen a Nyugat által Ukrajnának szállított fegyverek állítólagos felhasználásáról a Hamász terroristái által.
Moszkva és a Hamász között jól megalapozott és nyílt szövetség van. Bár a Hamász Nyugaton terrorszervezetnek számít, vezetése rendszeres kapcsolatot tart fenn Moszkvával, és évente legalább kétszer magas szintű találkozókat tart. A Hamász magas rangú küldöttsége legutóbb márciusban Moszkvába látogatott, és találkozott Szergej Lavrov külügyminiszterrel.
A TASZSZ állami hírügynökség nyilvánosságra hozta a Hamász múlt szombati nyilatkozatát, amelyben az háláját fejezte ki Oroszországnak az izraeli válsággal kapcsolatos álláspontjáért, és méltatta "Oroszország fáradhatatlan erőfeszítéseit, amelyek célja a Gázai övezetben élő palesztin nép elleni szisztematikus és barbár cionista agresszió befejezése".
Putyin befolyása Izraelre
Miközben azonban az Oroszország és a Hamász közötti kapcsolatok teljesítik Moszkva azon elvárásait, hogy hasznot húzzon a közel-keleti konfliktusból, nem szabad elfelejtenünk, hogy Moszkvának Izraelben is vannak jól beágyazott politikai érdekeltségei. A Kreml az elmúlt években folyamatosan növelte befolyását Izraelben, miközben ezt a térnyerést a nyugati szervezetek és ügynökségek félvállról vették.
Izraelben körülbelül egymillió orosz ajkú ember él, akiknek jó része lojális a Kremlhez. Az Izraelben működő, Kremlhez hű média készségesen alakítja az orosz anyanyelvű izraeli szavazók világképét.
Az Izraelbe települt orosz ajkú oligarchák, köztük Vjacseszlav Mose Kantor és Lev Leviev lehetővé tették a Kreml számára, hogy Izrael bel- és külpolitikai napirendjét szó szerint Oroszország javára formálják. Leviev és Kantor napjainkban már az Egyesült Királyság és az EU hatóságainak ellenőrzése alatt áll, hasonlóan sok más, Izraelben élő orosz ajkú oligarchához, akiknek többsége a Kreml főállású küldötte.
Ugyanakkor az Izraelbe a közelmúltban érkező, Kreml-kapcsolatokkal rendelkező oligarchák is kiváló munkát végeznek az izraeli vezetés felsőbb rétegeibe való beszivárgásban.
Izrael nem vesz részt az Ukrajnát segítő koalícióban
Tekintettel arra, hogy Izrael jelentős geostratégiai pozíciót foglal el a Nyugat és különösen Amerika számára, csak idő kérdése volt, hogy Moszkva mikor dönt úgy, hogy felhasználja Izraelt a saját céljaira Ukrajnával kapcsolatban.
Benjamin Netanjahu sok ügyetlen kifogást hozott fel arra, hogy miért nem csatlakozik az Ukrajnát támogató több mint 50 demokratikus ország koalíciójához. A Putyinnal való jó kapcsolata azonban nem segített neki abban, hogy végül megakadályozza a Hamász - a Kreml barátja - által Izrael ellen intézett szörnyű támadást.
Putyin már korábban is hasznot húzott a terrorizmusból
Putyin Oroszországa már évekkel ezelőtt megtanulta, hogyan használja fel Izraelt a saját céljaira. Moszkva a múlt évtizedben arra használta fel Putyin Netanjahuval való jó kapcsolatait, hogy behatoljon az amerikai konzervatívok és evangéliumi keresztények soraiba. Moszkva ezúttal egy Izraelben bekövetkezett katasztrófát használ fel arra, hogy érdekeit - az Ukrajna elleni orosz agresszióval kapcsolatos érdekeit - érvényesítse.
A Kreml ura már a múltban is hasznot húzott a terrorizmusból. Politikai karrierje 1999-ben indult be, miután egy sor gyanús belföldi terrorista incidens történt, orosz lakóházak lerombolásával. Ez a titkosszolgálati művelet tette lehetővé, hogy a KGB-s Putyin az orosz nép vitathatatlan vezetőjévé váljon.
A konfliktus befagyasztása Oroszország érdeke
A Kreml ezúttal a Hamász Izrael elleni támadásából húz hasznot. Az orosz vezető úgy tekint Izraelre, mint egy tökéletes alku tárgyára, amelyet felhasználhat arra, hogy elérje, amit akar Ukrajnában.
A Hamász terrortámadásai és Izrael határozott válasza után Oroszország érdekeinek leginkább a háború befagyasztása felelne meg, ahogyan most az ukrajnai háborút is megpróbálja befagyasztani.
Ezért Moszkva olyan tényezőként fog megjelenni, amely a közel-keleti konfliktus mindkét felét próbálja meggyőzi a konfrontáció befagyasztásáról és a tárgyalások megkezdéséről - ugyanazt a modellt követve, amelyet Ukrajnában is szeretne megvalósítani.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)