A világ tele van bizonytalanságokkal a geopolitikai konfliktusoktól kezdve a szegénységen át a politikai instabilitásig, ami globális társadalom leggazdagabb embereinek egy részét is arra készteti, hogy elvándoroljanak szülőhelyükről. Természetesen vagyonukat is viszik magukkal, már abban az értelemeben, hogy ingatlant és luxuscikkeket vásárolnak és áthelyezik vagyonkezelésük központját.
A Henley & Partners londoni befektetési migrációs tanácsadó cég nyomon követi ezt a folyamatot, és ennek alapján előrejelzéseket is készít. A Quartz hírportál idézte az idei évre szóló prognózist, amely szerint rekordot dönthet az országot váltó dollármilliárdosok és -milliomosok száma. Összesen 128 ezer dúsgazdag ember és családja dönthet úgy, hogy új otthonban folytatja életét.
Az előző rekord 2023-ban született. Az elmúlt évben 120 ezer milliárdos és milliomos váltott hazát – mondta Dominic Volek, a Henley & Partners magánügyfelekkel foglalkozó részlegének vezetője. A szakértő szerint a milliomosmigráció jó mutatója annak, milyen gyökeres átalakuláson megy keresztül a vagyon és a hatalom eloszlása a világon. Ennek messzemenő következményei vannak: milyen esélyei lesznek a jövőben egy-egy ország fejlődésének. Ez természetesen azokra az államokra is vonatkozik, amelyeket maguk mögött hagynak gazdag polgáraik, és azokra is, amelyeket választanak új lakóhelyükül. A migráció okai elég nyilvánvalóak.
A vagyont a pénz és a biztonság vonzza
Sokan odébbállnak, hogy kikerüljenek a geopolitikai feszültségek zónáiból, illetve a gazdasági bizonytalansággal és társadalmi felfordulással sújtott régiókból. A célországokra az a jellemző, hogy már elérték a jómód magas szintjét, és ezzel egyidejűleg stabil, biztonságos, kiszámítható környezetet kínálnak a dúsgazdagoknak.
A vesztes és nyertes országok ötös listája a következőképpen fest:
- A "milliomos-veszteséglista" ötödik helyén Oroszország áll vélhetően azért, mert sokan már évekkel ezelőtt leléptek a vagyonuk és életük biztonságát nem garantáló országból, és az ukrajnai háború kitörése megnehezítette az ország elhagyását.
- A negyedik helyen Dél-Korea következik, ebben szerepet kaphat, mert szomszédja egy hibbant, atomfegyverekkel hadonászó, zsarnoki uralom alatt nyögő ország.
- A harmadik helyen India jön a sorban, ahol egy gazdag nézőpontjából túl sok nincstelen ember él.
- A második az Egyesült Királyság, amelynek a Brexittel sikerült a senki földjére lavíroznia magát.
- A legnagyobb veszteséget az Egyesült Államokkal geopolitikai izmozásba keveredett Kína szenvedi el. Az ország vezetése hirtelen felindulásól háborút indíthat Tajvan elfoglalására, ami legatyásítaná az elmúlt évtizedekben gyarapodó országot.
A másik oldal pedig így néz ki.
- Az ötödik legnagyobb "gazdagnyertes" ország Ausztrália, amely legendásan durva bánásmóddal tartja távol határaitól a szegény bevándorlókat.
- A negyedik ezen a listán Kanada, amely vélhetően jobb helyezést is elérhetne, ha nem lenne barátságtalanul hideg az időjárása.
- A harmadik legkedveltebb ország Szingapúr, ami kissé zsúfolt helynek tűnik.
- A második az Egyesült Államok.
- Az első pedig az Egyesült Arab Emirátusok. Ezeknek az országoknak a népszerűsége nem igényel magyarázatot.