Látványterv a projektről - forrás: stadiodellaroma.com |
A római Sapienza Egyetem tanulmánya szerint az új futballaréna közel 20 milliárd eurós bevételt hozhat a fővárosnak az elkövetkezendő tíz évben, csökkentheti a munkanélküliséget, és Róma GDP-jét is jelentős mértékben megnövelheti. "Ez az egyik legambiciózusabb városregenerációs projekt, amit Róma, sőt amit egész Olaszország valaha látott" - mondta a kutatást vezető Giuseppe Ciccarone.
A pénz megvan de mégis csúsznak
A magántőkéből, 1,6 milliárd dollárból megvalósítandó stadion terveit az itáliai klub amerikai elnöke, James Pallotta még 2014 márciusában mutatta be a nyilvánosságnak, ám az eredetileg a 2016-2017-es szezon elejére ígért beruházás azóta sem kezdődött meg. A csúszás oka, hogy sem a regionális vezetés, sem az önkormányzat nem adta ki az építkezés megkezdéshez szükséges engedélyeket, noha a római klub irányítói nemcsak stadiont, hanem edzőközpontot és egy húszezer embert foglalkoztató üzleti és szórakoztató parkot is megálmodtak a Tor di Valle-i területre.
Két stadion olimpia nélkül még Rómának is sok
A külsőre a római Colosseum ihlette, 125 hektáron elterülő aréna a tervek szerint 52 és fél ezer néző befogadására lenne alkalmas, ám a rangadókra 60 ezer férőhelyesre is lehetne bővíteni. Az AS Roma jelenleg a 72 ezer ember befogadására alkalmas Stadio Olimpicón osztozik a városi rivális, szintén a Serie A-ban szereplő Lazióval. Talán ez is az oka annak, hogy még nem kapták meg a szükséges engedélyeket. Továbbá az is, hogy a tervezett új aréna elvben fontos helyszíne lett volna a 2024-es olimpiának, Róma pályázatát azonban Virginia Raggi polgármester javaslatára szeptember végén visszavonta a városvezetés.
Látványterv a projektről - forrás: stadiodellaroma.com |