A NATO fokozza együttműködését az Európai Unióval, ezt az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökével, közös nyilatkozatban is megerősítik – közölte a NATO-főtitkár. Jens Stoltenberg elmondta: a NATO és az EU a katonai mobilitás könnyítésében egyezett meg, lebontva a jogi és bürokratikus akadályokat az országokon átnyúló csapatmozgások előtt, és javítva az infrastrukturális feltételeket.
A főtitkár szerint az EU ígéretet tett arra, hogy segíti a szövetség parancsnoki struktúrájának megerősítését, ugyanis a védelmi miniszterek csütörtökön arról határoztak, hogy 2020-ig megteremtik annak lehetőségét, hogy kevesebb idő alatt megvalósítható legyen a csapatok és katonai eszközök utánpótlása és európai mozgathatósága. Az észak-amerikai és az európai szövetségesek közötti szorosabb kapcsolatért parancsnokságot hoznak létre az amerikai Norfolkban, az európai csapatmozgás összehangolásáért felelős központ pedig a németországi Ulmban jön létre.
Az EU és a Szervezet közötti kapcsolatot az is mélyíti, hogy a katonai szövetség ismételten megerősítette elkötelezettségét a menekültek megmentése, valamint az embercsempész-hálózatok felderítése és felszámolása érdekében. Stoltenberg hozzátette: céljaink azonosak, ezért tovább javítjuk együttműködésünket egyebek mellett a hibrid- és kibervédelem, a béketeremtés, a terrorizmus és az emberkereskedelem elleni küzdelem terén.
A politikus szerint az EU és az Egyesült Államok közötti feszültségek nem gyengítik a katonai szövetséget. Mindig is voltak nézeteltérések a NATO-partnerek között, ennek ellenére továbbra is képesek erősíteni az együttműködést és a transzatlanti kapcsolatokat a szövetségen belül. A szövetségek a nézetkülönbségek ellenére hatékonyak, képesek együttműködni a terrorizmus elleni harcban és közös akarattal döntöttek a védelmi kiadások növelés mellett is az egymásnak nyújtott védelem érdekében – tette hozzá.
Az oroszok zöld lámpát adnak Magyarországnak a NATO fellazításához Az orosz biztonságpolitikai honlap szerint a magyar és az olasz választási eredmények megváltoztatták a NATO-n belüli erőegyensúlyt. A fölényes választói felhatalmazással az új magyar és olasz kormány ellenállhat az amerikai nyomásnak és megvédheti álláspontját. Az elemzés arra utal, hogy Moszkva a magyarok és az olaszok aktív közreműködésére számít az euróatlanti védelmi szervezet integrációjának fellazításához, valamint Washington befolyásának csökkentéséhez. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |