5p

Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.

Az IMF kiemelte: a WEO világgazdasági előrejelzés 2025. januári frissítése óta az Egyesült Államok egy sor új vámintézkedést jelentett be és hajtott végre, valamint kereskedelmi partnerei is ellenintézkedéseket léptettek életbe, ami önmagában is jelentős negatív növekedési sokkot okozott. A negatív hatást fokozta az intézkedéseket övező kiszámíthatatlanság, ami a szokásosnál is nehezebbé teszi az előrejelzést – írták.

Az IMF legfrissebb előrejelzése szerint a globális növekedés 2025-ben 2,8 százalékra, 2026-ban pedig 3,0 százalékra csökken a januárban várt 3,3-3,3 százalékhoz képest, és jóval alatta marad a 2000-től 2019-ig tartó periódus 3,7 százalékos átlagának.

A fejlett gazdaságok növekedése 2025-ben 1,4 százalékos lesz. Az Egyesült Államokban a nagyobb politikai bizonytalanság, a kereskedelmi feszültségek és a gyengébb keresleti lendület miatt a növekedés várhatóan 1,8 százalékra lassul, ami 0,9 százalékponttal alacsonyabb a januári előrejelzéshez képest.

Nem túl optimista a Nemzetközi Valutaalap
Nem túl optimista a Nemzetközi Valutaalap
Fotó: Depositphotos

Az euróövezetben 0,8 százalékos növekedést várnak, ami 0,2 százalékpontos csökkentés. A feltörekvő piacokon és a fejlődő gazdaságokban a növekedés 2025-ben várhatóan 3,7 százalékra, 2026-ban pedig 3,9 százalékra lassul, jelentős visszaeséssel a közelmúltbeli kereskedelmi intézkedések által leginkább érintett országok, például Kína esetében.
A globális infláció várhatóan a januári várakozásoknál valamivel lassabb ütemben csökken, 2025-ben 4,3 százalékot, 2026-ban pedig 3,6 százalékot ér el, a fejlett gazdaságok esetében jelentős felfelé irányuló, a feltörekvőknél enyhe lefelé irányuló revíziókkal 2025-ben.

A kilátásokban az erősödő lefelé mutató kockázatok dominálnak.

Az előrejelzés szerint a kereskedelmi háború kiéleződése és a növekvő kereskedelempolitikai bizonytalanság tovább csökkentheti a közeli és hosszú távú növekedést, miközben a politikai mozgástér szűkülése gyengíti a sokkokkal szembeni ellenállóképességet. Az eltérő és gyorsan változó politikai álláspontok és a romló hangulat további átárazódást indíthat el az eszközökben, ami túlmutathat az amerikai vámok bejelentése után bekövetkezett helyzeten, a devizaárfolyamok és a tőkeáramlások éles kiigazításain, különösen a már eladósodott gazdaságok esetében. Ez szélesebb körű pénzügyi instabilitást eredményezhet, beleértve a nemzetközi monetáris rendszer károsodását is – áll a jelentésben.

A demográfiai változások és a külföldi munkaerő csökkenése fékezheti a potenciális növekedést és veszélyeztetheti a költségvetés fenntarthatóságát. A közelmúltbeli megélhetési válság elhúzódó hatásai, párosulva a kimerült politikai mozgástérrel és a középtávú növekedési kilátások elhomályosodásával, újból kiújulhatnak a társadalmi zavargások – tették hozzá.

Számos nagy feltörekvő piacgazdaság ellenállóképességét próbára teheti, hogy a kedvezőtlen globális pénzügyi feltételek mellett egyre nagyobb kihívást jelent a magas adósságszintek kiszolgálása.

A korlátozottabb nemzetközi fejlesztési támogatás növelheti az alacsony jövedelmű országokra nehezedő nyomást, ami még jobban eladósíthatja őket, vagy jelentős költségvetési kiigazításokat tehet szükségessé, ami azonnali negatív következményekkel járhat a növekedésre és az életszínvonalra nézve – mutattak rá.

Ugyanakkor az IMF szerint a jelenlegi vámok mérséklődése és a kereskedelempolitikák egyértelműségét és stabilitását biztosító új megállapodások fellendíthetik a globális növekedést. A jövő egyértelműséget és koordinációt igényel – hangsúlyozták.

Az IMF azt javasolja, az országok konstruktívan működjenek együtt a stabil és kiszámítható kereskedelmi környezet előmozdítása, az adósságátütemezés megkönnyítése és a közös kihívások kezelése érdekében. Ezzel egyidejűleg foglalkozniuk kell a belpolitikai és strukturális egyensúlytalanságokkal, biztosítva belső gazdasági stabilitásukat. Ez segítheti a növekedés és az infláció közötti egyensúly helyreállítását, a tartalékok újjáépítését, a középtávú növekedési kilátások újbóli élénkítését, valamint a globális egyensúlytalanságok csökkentését.

A központi bankok számára legyen továbbra is prioritás a monetáris politikai álláspontok finomhangolása, hogy mandátumukat teljesítsék, és biztosítsák az ár- és pénzügyi stabilitást egy még nehezebb kompromisszumokat tartalmazó környezetben – szorgalmazza az IMF.

A költségvetési mozgástér helyreállítása és az államadósság fenntartható pályára állítása mellett a nemzeti és gazdasági biztonságot garantáló kritikus kiadási szükségleteket is ki kell elégíteni. Ehhez hiteles középtávú költségvetési konszolidációs tervekre van szükség – tették hozzá.

A munkaerő-, termék- és pénzügyi piacok strukturális reformjai kiegészítenék az adósság és az országok közötti egyenlőtlenségek csökkentésére irányuló erőfeszítéseket – fogalmazta meg a előrejelzésében a nemzetközi szervezet. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG