A Közép-európai Egyetem (CEU) új, energiahatékony, Budapest belvárosában lévő épülete 2016. szeptember 15-én, az ünnepélyes átadás napján. (Kép forrása: MTI Fotó: Marjai János) |
Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság (EB) szerdán Magyarország ellen a felsőoktatási törvény módosítása miatt, amely bírálói szerint bezárással fenyegeti a budapesti Közép-európai Egyetemet (CEU).
A brüsszeli testület illetékes szóvivője sajtótájékoztatóján bejelentette, úgynevezett hivatalos felszólító levelet küldtek Magyarországnak, és ezzel megindult az eljárás a nemrég elfogadott törvénymódosítás ügyében.
Az Index tájékoztatása szerint Valdis Dombrovksis, az Európai Bizottság egyik alelnöke jelentette be szerda délben, hogy megindul az eljárás. „Alapos jogi elemzésnek vetettük alá a törvényt, amelyek alapján főként a szolgáltatásnyújtás és a letelepedés szabadságát korlátozza az új törvény” – mondta röviden, és hozzátetette, hogy az uniós alapjogok betartatásáért felelő másik alelnök, Frans Timmermans beszél majd a részletekről a nap folyamán. Timmermans az Európai Parlamentben délután három órakor kezdődő vitán számol be az eljárásról, még az előtt, hogy Orbán Viktor megkapná a szót.
Jogot sért
Az EB a szolgáltatások szabad mozgását biztosító uniós alapelvre hivatkozik. "Az Európai Bizottság úgy gondolja, hogy a törvény túlságosan korlátoz, amikor például megszabja, hogy egy egyetemet hogyan hívhatnak, illetve, hogy csak akkor végezhet külföldön országban is oktatási tevékenységet, ha az anyaországában is végez hasonlót" - írja a lap uniós ügyekkel foglalkozó blogja, az Eurológus.
Ráadásul, ha ez nem lenne elég, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályaiba is ütközik a törvénymódosítás, "ami miatt pedig az EU-nak kell tartania a hátát a világszervezet felé".