Látogatók a Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda medencéjében. MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Évente közel 40 millió fürdőbelépést regisztrálnak a hazai gyógy- és élményfürdők, uszodák, ezzel évente nettó 144,4 milliárd forint bevételt generálnak. A foglalkoztatáshoz és a turizmust jellemző szezonalitás csökkentéséhez közel 8 000 fő teljes munkaidős alkalmazásával járul hozzá a fürdőágazat. Turisztikai vonzerejük hatása elvitathatatlan, a tíz leglátogatottabb hazai turisztikai célpont közül 7 település (Budapest, Hajdúszoboszló, Bük, Hévíz, Eger, Zalakaros, Sárvár) hagyományos fürdőváros - írja péntek reggeli, a Privátbankár.hu-hoz eljuttatott közleményében a Magyar Fürdőszövetség.
Miközben a fürdők gazdasági jelentősége az ország szempontjából igen nagy, gazdálkodásuk igen változatos képet mutat. Míg a 15 legnagyobb, nemzetközi jelentőségű fürdő a magas bel- és külföldi látogatószámának köszönhetően profitot termel, addig a jellemzően önkormányzati tulajdonban működő közepes és kis méretű fürdő döntő többségben forráshiányos, veszteséges, amit a tulajdonos önkormányzatok költségvetési forrásaikból fedeznek.
Világrekorder áfával nehéz
Nemzetközi kitekintésben jelentős versenyhátrányt okoz, hogy az EU-tagországok közel fele alkalmaz 3-17% közötti kedvezményes áfa-kulcsot, közöttük több szomszédos tagállam is - írja a Fürdőszövetség. A szövetség ezért - tagságának egységes támogatásával – kezdeményezte Magyarország kormányánál, hogy a jelenleg érvényes 27%-ról 18%-ra csökkenjen a fürdőszolgáltatások áfa-kulcsa 2018. január 1-től.
Ezzel a lépéssel a hazai turizmus három fő szolgáltatási pillére – a fürdők mellett a szálláshelyek és a vendéglátás – teljes egészében a kedvezményes áfakörbe tartozna, ezzel jelentősen erősödne a teljes turisztikai ágazat tőkeereje és nemzetközi versenyképessége.
Nem is kerülne sokba az államnak?
A Magyar Fürdőszövetség által elkészíttetett hatástanulmány és modellezés szerint az alacsonyabb áfa-kulcs miatti bevételkiesés az állami költségvetésben csak marginális (2022-ben csak 2,3 milliárd forintra becsülhető). Az áfacsökkentés hatására egyéb adó- és járuléknemekből befolyó magasabb költségvetési bevételek csökkentik a központi költségvetés bevételkiesését, hatása azonban országos minőségemelkedéshez vezet a fürdők modernizálása mellett - írják.
Az áfacsökkentésből eredően a fürdőknél maradó többletforrást a fürdők a bérek emelésre, állagmegőrzésre és infrastrukturális fejlesztésekre kívánják fordítani, tehát a megtakarítást visszaforgatják a nemzetgazdaságba.
Sorban állnak az áfacsökkentést kérők - a tejfölre, a túróra és a sertésbelsőségekre - a halra - a gabonákra és az olajos magvakra - és most már a fürdőbelépőkre is. |