A fogyasztói árak júniusi alakulásáról közli jelentését ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), de érkezik a a külkereskedelmi termékforgalom májusi adataira vonatkozó első becslés is.
Nyoma sincs az inflációnak
A fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal voltak alacsonyabbak májusban, mint egy évvel azelőtt és az első öt hónapban alig 0,2 százalékkal emelkedtek a múlt év azonos időszakával összehasonlítva. Az előző hónaphoz viszonyítva azonban valamit már lehetett érezni: harmadik hónapja emelkedtek az árak májusban, 0,3 százalékkal.
Elemzők várakozása szerint az átlagos júniusi árszínvonal sem lesz magasabb az egy évvel korábbinál, sőt júliusra is zéro közeli, vagy alig negatív inflációs értéket várnak.
Imádják a magyar termékeket?
A május adatok érkezése előtt nézzük meg mi volt egy hónappal korábban: áprilisban az export euróban számolt értéke a márciusi visszaesés után 5,2 százalékkal nőtt, az import értéke 2,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A kivitel értéke 8018 millió euró (2500 milliárd forint), a behozatalé 7029 millió euró (2192 milliárd forint), az exporttöbblet 989 millió euró volt, 558 millióval több a tavaly áprilisinál.
Meglesz a háromból kettő?
A nap egyik kiemelt eseménye már csak este érkezik: a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő felülvizsgálja a magyar adósosztályzatot. Megoszlanak az elemzői vélemények, az egyik tábor szerint akár már ma jöhet a felminősítés, tekintve a jó makrogazdasági mutatókat és a stabil költségvetési helyzetet.
A másik oldal szerint viszont csak novemberben kaphatja meg a piros pontot Magyarország, mivel a Moody's tavaly novemberben változtatta pozitívra az ország kilátásait, a hitelminősítő pedig általában kivár egy évet a kilátások javítása és a felminősítés között.
A Fitch Ratings után a Moody's lenne a második hitelminősítő, amelyik felminősíti a magyar államadós-besorolást.