A többezer embert vizsgáló izraeli tanulmány azt állítja, hogy egy harmadik adag Pfizer/BioNTech vakcina 86 százalékosan hatékony a 60 évesnél idősebb embereknél – írja a Reuters.
Az izraeli nagy egészségügyi szolgáltató, a Maccabi, amely az ország 9,3 millió lakosának közel egynegyedét fedi le, összehasonlította 149 144 fő 60 év feletti olyan ember eredményeit, akik legalább egy hete megkapták már a harmadik oltásukat, azzal a 675 630 fővel, akik csak kettőn vannak túl.
A Maccabi közleménye szerint a harmadik oltást kapó csoportban csak 37 ember koronavírus-tesztje lett pozitív, szemben a „kétoltásosak” 1064 pozitív esetével. A Maccabi nem adott információt a 37 pozitív eset súlyosságáról, illetve arról, hogy történtek-e szövődmények.
A Pfizer szerint vakcinájuk hatékonysága idővel valóban csökken, és egy harmadik adag szignifikánsan magasabb semlegesítő antitestet mutatott a kezdeti SARS-CoV-2 vírus, valamint a Béta és a nagyon fertőző Delta-variánsok ellen.
Izrael a múlt hónapban kezdte meg a harmadik Pfizer-adag beadását, ugyanis egyre drasztikusabb méreteket ölt az országban a Delta-variáns által okozott negyedik hullám. Eddig mintegy 1,1 millióan – főleg 50 év felettiek és egészségügyi dolgozók és a valamilyen okból rászorultak - kapták meg eddig a harmadik adagot. Ennek ellenére az izraeli egészségügyi szakemberek attól tartanak, hogy az esetek száma tovább nő, tekintettel arra, hogy további 1,1 millió izraeli, - a lakosság mintegy 12 százaléka - továbbra is oltatlan.
Az aggodalom jogos, hiszen a harmadik oltás pozitív eredményei ellenére Izraelben közben nyolcezer fölé emelkedett a napi új koronavírus-fertőzöttek száma. A közel 150 ezer tesztből kapott fertőzésszám február elseje óta a legmagasabb szám, és 6,2 százalék pozitivitási arányt jelent.
Több mint 55 ezer aktív esetet tartanak nyilván az egészségügyi hatóságok, közülük 926-an kórházba kerültek, 559-en súlyos esetnek számítanak, 89-en lélegeztetőgép segítségére szorulnak.
Nachman As professzor, az egészségügyi minisztérium igazgatója elrendelte a rendkívüli helyzet nyomán az összes ápoló-továbbképző tanfolyam felfüggesztését, hogy az ápolók azonnal visszatérhessenek a kórházakba és a rendelőintézetekbe – szemlézte a Portfolio.hu a Jediót Ahronót című újság hírportálját, a ynet-et.
A minisztérium számításai szerint a jelenlegi trendek folytatódása esetén szeptember 10-én már 4800 beteg lehet a kórházakban, s várhatóan 2400-an lesznek súlyos állapotban, de abban reménykednek, hogy szeptember közepére az oltási kampány nyomán jelentősen csökken majd a fertőződés üteme, és ezzel a súlyos betegek száma.
Naftali Bennett miniszterelnök hétfő este tanácskozást hívott össze, melyen megvitatták a tanévkezdésből fakadó gondokat. Elhatározták, hogy a 12 évesnél idősebbek, vagyis már olthatók évfolyamain az egészségügyi minisztérium által "piros", azaz erősen fertőzött településeken zoom applikációval fognak interneten tanulni azokban az osztályokban, amelyekben nincs beoltva legalább a gyerekek 70 százaléka.
Izrael már 58 települése számít "pirosnak", azaz közepesen fertőzöttnek, 103 város "narancssárga", azaz elenyészően van jelen a koronavírus, 65 helyiség még "sárga", és 54 település maradt "zöld", vagyis alig, vagy egyáltalán nem fertőzött státuszú.
December vége óta Izrael mintegy 9,3 millió lakosából eddig 5 855 387-t (tizenkét évesnél idősebbeket) már legalább egyszer beoltottak a Pfizer vakcinájával. Ez az ország lakosságának 62,97 százaléka, azonban ez nem bizonyult elégnek a SARS-CoV-2 vírus erősen fertőző delta variánsa által okozott újabb járványhullám megfékezésére. A pandémia megjelenése óta 951 226 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, a betegségben tavaly február óta 6694-en haltak meg Izraelben.