Törökország első atomerőművét, az Akkuyu erőművet nemrég kezdték építeni, de a projekt egyik vezetője, Faruk Uzel máris lemondott, és óvott az orosz kivitelezőktől. A szakember négy éve dolgozott a projektet előkészítő és kivitelező vegyesvállalat élén, de szerinte az orosz fél „nem professzionális”, ezért nem velük kellene az építést folytatni – írja a Hürriyet Daily News angol nyelvű török portál.
„A projektre szükség van, de nem ezekkel az emberekkel” – mondta Uzel sajtótájékoztatóján. A projekt kivitelezése amatőr, kezdő szintű és tele van műszaki hibákkal – tette hozzá. A török kormánynak professzionálisabb partnerekkel kellene folytatnia.
Le is kellett állítani az építést
Feltette a kérdést, hogyan lehetett egy olyan céget megbízni, amely nem tudott jól megépíteni egy egy méterrel a talajszint alatt levő információs központot, miközben az erőmű 12 méterrel lesz a talajszint alatt, ráadásul a tenger közelében. Szerinte a kivitelező helytelenül vette figyelembe a partvonalat, ami miatt az építkezést le kellett állítani, és most egy törvénymódosításra várnak.
Az Akkuyu-erőmű (Wikipedia) |
Hiányolta a transzparenciát a radioaktivitás jövőbeli mérésével és nyomon követésével kapcsolatos eljárásokról, amit a helyi lakosság és a közeli egyetem (Mersin University) is követel. Elmondása szerint azért mond le, hogy kifejezésre juttassa a magas kockázatokat, amelyeket a orosz társaság részvétele jelent „az országom és a nemzetem számára”.
Szexuális molesztáló és sikkasztó?
A cikk említi azt is, hogy a szakember ellen munkahelyi szexuális molesztálásért és sikkasztásért van folyamatban eljárás. Faruk Uzel a tájékoztatón elmagyarázta, hogy ezeket az után jelentették be felettesei, miután ő megfogalmazta kritikáit.
Az erőmű építéséről még 2011-ben állapodtak meg a felek, a tervek szerint 22 milliárd dollárba kerülne, és 60 évig működne. A cikk szerint a volt török energiaügyi miniszter nemrég kijelentette, hogy „nem volt lehetséges Törökország számára az Akkuyu atomerőmű építésének törlése, mert a projekt kormányközi megállapodáson alapul”.
Földrengésveszély?
Korábbi sajtójelentések szerint az ország második atomerőművét is előkészítik, azt várhatóan japán és francia vállalatok építhetik meg.
Az Akkuyu-erőmű alapkövének idén áprilisi letételét heves tiltakozások kísérték - írja a Wikipedia német verziója. A dél-törökországi helyszín ugyanis közel van egy tektonikai törésvonalhoz. Az erőművet a Richter-skála szerint 6,5-es erősségű rengésekre készítik fel, de a múltban ennél erősebb földrengések is voltak és a jövőben is lehetnek a területen. Az angol nyelvű Wikipedia szerint viszont azért választotta a kormány a helyet, mert a területen alacsony a földrengések kockázata, ehhez mellékelnek egy szeizmikus kockázati térképet is. (A cikk végén.)
Kommentár: Csak egy mozaikdarabka?
Nem tudjuk, hogy a szakmain kívül nincsenek-e egyéb politikai, nagyhatalmi játszmák a háttérben, romlik-e esetleg az orosz-török viszony, vagy sem. Törökország kényes helyzetben egyensúlyoz az orosz medve, a NATO, Szíria, Irak között, ráadásul belpolitikai válságban van. (A júniusi választások óta ügyvivő kormány van, új választások lesznek.)
Júliusban Törökország egyszerre kezdett harcot az Iszlám Állam és a kurdok ellen, valószínűleg az USA jóváhagyásával. A napokban orosz csapatok, tankok, repülőgépek szíriai bevetéséről érkeztek hírek a szíriai rezsim oldalán. Lehet, hogy az atomerőmű csak egy nagy kirakós játék, egy komplex megállapodás egyik darabja?
Az ország kényes helyzetét és a kockázatokat, bizonytalanságot jelezheti, hogy a török líra pénteken újabb történelmi mélypontra süllyedt a dollárral szemben, augusztus vége felé pedig az euróval szemben.
Törökország szeizmikus kockázati térképe (Wikipedia) |