A büntetés-végrehajtás szerint bevált a reintegrációs őrizet, senki sem került vissza a rácsok mögé új bűncselekmény miatt azok közül, akik eddig innen szabadultak - mondta Schmehl János, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese. Eddig egyébként 196 elítélt szabadult és jelenleg 114-en vannak reintegrációs őrizetben.

A reintegrációs őrizet intézményét Magyarországon tavaly vezetették be. A lényege, hogy kevésbé veszélyes bűnelkövetőket a szabadságvesztésük utolsó hat hónapját - elektronikus nyomkövető alkalmazásával - az általuk megjelöl, büntetés-végrehajtási bíró által engedélyezett ingatlanban tölthessék, ha az a jogszabályok által meghatározott kritériumoknak megfelel. Schmehl János szerint az őrizet bevezetésével a büntetés-végrehajtás eszköztára jelentősen bővült, elősegíti a sikeres társadalmi visszailleszkedést, a fokozatosságot, minimalizálja a káros hatásokat.
A távfelügyeleti eszközök adatai és a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelők ellenőrzéseinek tapasztalatai alapján a reintegrációs őrizetbe került elítéltek együttműködőek. Eddig csupán néhány esetben szüntették meg a reintegrációs őrizetet. A szakértő szerint az új rendszer jelentős mértékben hozzájárul az eredményes társadalmi visszailleszkedéshez.
Szigorú keretek között
A büntető törvénykönyv (Btk.) tételesen felsorolja azokat a bűncselekményeket, amelyek esetén nem alkalmazható a reintegrációs őrizet. Ilyen például a szándékos emberölés, a terrorcselekmény, a szexuális erőszak vagy a hivatalos személy elleni erőszak. Ahhoz, hogy valaki reintegrációs őrizetbe kerülhessen, több feltételnek kell együttesen megfelelnie, például hiába ítélnek el lopás miatt valakit egy év szabadságvesztésre, nem részesülhet a kedvezményben, ha korábban már - akár csak egyszer is - szabadságvesztéssel sújtották.
A reintegrációs őrizet kizárólag elektronikus távfelügyeleti eszközök alkalmazásával biztosítható. Ehhez elengedhetetlen, hogy a végrehajtásra kijelölt ingatlan rendelkezzen elektromos hálózattal és folyamatos tápellátással, valamint az elektronikus távfelügyeleti eszközök adatforgalmazásához szükséges hálózati lefedettséggel és jelerősséggel. Magát a távfelügyeleti eszközt a büntetés-végrehajtási intézet állományának tagja helyezi fel az elítéltre.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) azzal számol, hogy a jelenlegi szabályozás mellett, a fogvatartotti nyilvántartás adatait figyelembe véve a következő három évben várhatóan 110-120 körüli lesz a reintegrációs őrizet hatálya alatt lévők száma. A szervezet azt is tervezi, hogy a fogvatartotti foglalkoztatás növelésével összhangban a távfelügyeleti eszközök használatát kiterjeszti például a külső helyszínen történő munkáltatásra is.