Számos jóléti társadalomban a nyugdíjas szó hallatán teljesen más asszociációk bukkannak fel az emberek agyában. Nem ősz nagyik, akik egész nap buktát sütnek, és az unokákra vigyáznak, hanem akik örülnek annak, hogy végre új életet kezdhetnek, más foglalatosság után néznek, világot látnak, táncolnak, és újra férjhez mennek.
Egyesek számára a nyugdíjba vonulás jelentheti a karrierváltást egy régóta vágyott szakma felé, vagy hogy több időt tudnak a kedvenc hobbinak, szenvedélynek szentelni. Sok „senior” számára, legyen szó kalandról, tájváltásról vagy legtöbbször a megélhetési költségeik csökkentéséről, egy másik országba költözés a régóta vágyott cél.
Az is szokás, hogy a munka letétele után vesznek egy jókora lakóautót, majd bejárják vele az USA-t, és olyan államokat látogatnak meg, ahol sosem jártak aktív korukban.
Itthon jellemzőbb a röghöz kötöttség?
Magyarországon még a szomszéd faluba se költözik el senki, mert gyökértelen „gyüttmentnek” érezné magát. Ha meg városról van szó, érvényesül Örkény István zseniális egypercese, miszerint Joliot-Curie téri lakásomat elcserélném Jolit-Curie térire…
Belejátszik ebbe, hogy itthon egész generációk nem láttak világot, tömegek nem voltak képesek megfizetni a külföldi utazásokat – ma sincs ez másként -, és kevesen beszélnek nyelveket. Ráadásul az elmúlt évekig minden országban drágább volt az élet, mint itthon. És jő az ellentmondás rögvest: pár év alatt félmillió magyar kivándorolt, egy új élet reményében, igaz, nem a nyugdíjasok. De állítólag Budapestről Londonba, vagy Ciprusra egyszerűbb áttelepülni, mint Kaposvárról Békéscsabára…
Külön iparág épült rá a jelenségre
A legfontosabb szempontok az amerikaiak számára: legyen megfizethetőbb a megélhetés, de persze az időjárás, a helyszín, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, a nyelv, a vízumkérdések is komoly összetevői a döntésnek. Vannak, akik nem adják el amerikai otthonukat, hanem kiadják, és a bérleti bevétel meg a nyugdíj már gondtalan életet biztosít.
Miután sok millió emberről van szó, külön iparág épült rá erre, pénzügyi tanácsadók, ingatlanosok, fuvarozók, költöztetők, rutinos utazók és már külföldön élő honfitársak segítenek, tapasztalataikat közre adva, a hivatalos szerveken kívül.
Vezet Dél-Amerika
A Travel and Leisure-ben megjelent legkedveltebb országok listája a 2022 júniusában frissített Numbeo-féle adatok alapján készült. A kontinensek terén vezet Dél-Amerika, jelentős részük volt gyarmat, ahol magától értetődő, hogy sokan beszélnek angolul. Ilyen Mexikó is. Az Egyesült Államok határától délre fekvő, meleg időjárással, több kilométernyi tengerparttal és gyönyörű városokkal büszkélkedő ország újabban a nyugdíjasok és a nyaralók kedvelt úti célja.
Persze más dolog nyaralni valahol, és megint más oda költözni, ezért mindig azt ajánlják a szakemberek, hogy előbb pár hónapig éljenek ott a költözni készülők, mielőtt elköteleznék magunkat az új otthon mellett.
A szegényeket nem fogadják tárt karokkal
A megélhetési költségek összehasonlítása és az idősebbek számára kulcsfontosságú egészségügyi ellátás színvonala mellett, a legtöbb helyen létezik egy bankszámla-szint is, azaz be kell mutatni, ki hány ezer dollárt tudott félretenni, és milyen ingatlanjai, befektetései vannak.
Újabban a több kilométeres Csendes-óceán partszakasszal, aktív vulkánokkal, természeti szépségekkel és jelentős amerikai emigráns közösséggel rendelkező Ecuador is nyerő, annál is inkább, mivel az amerikai dollárt használják fizetőeszközként, és a nagyvárosokban sokan beszélnek angolul.
Costa Rica harmadik a listán, a teljes megélhetési költségek átlagosan 38 százalékkal alacsonyabbak, mint az Egyesült Államokban, a lakhatás pedig átlagosan 72 százalékkal olcsóbb a 2022. júniusi adatok alapján. A hosszabb távú tartózkodási szükséges a speciális Pensionado vízum, amelyhez legalább 1000 dollár havi bevétel szükséges, hogy azt egy Costa Rica-i bankba utalják át, a költségek fedezésére.
De akad, aki szívesen átköltözik Európába is. Portugália kedvelt célpont, Lisszabonban a megélhetési költségek körülbelül 53 százalékkal, a bérleti díjak pedig körülbelül 70 százalékkal kedvezőbbek, mint az amerikai nagyvárosokban.
A bevándorlók fellendítik a helyi ingatlanpiacot
A magyarok legtöbbje el sem tudja képzelni, hogy valaha Panamában éljen, hiszen sosem járt ott, de az amerikaiak, akik közül bizonyára sokan turistáskodtak arrafelé, igen. Panama fővárosában ugyanis a megélhetési költségek 49 százalékkal alacsonyabbak, a bérleti díjak 74 százalékkal alacsonyabbak, mint New Yorkban.
Minden ország más-más jogszabályok keretében fogadja az oda települőket, de a legtöbb helyen örülnek nekik, mert az amerikaiak sokat költenek, és fellendítik a helyi ingatlankeresletet.
Átköltözni a napalm mezőkre?
Ami nekünk nagyon furcsa, hogy az amerikaiak listáján tekintélyes helyen szerepel Vietnám. A cikk agyondicséri az ázsiai országot, mint nagyon megfizethető helyet, különösen a kalandvágyó nyugdíjasok számára, akik értékelik az ország strandjait, tájait, ételeit, történelmét - ! - és kultúráját.
A szerző kiemeli, hogy Ho Si Minh-város, a korábbi Saigon, az International Living szerint a legnagyobb emigráns amerikai közösségnek ad otthont. Szó sem esik a cikkben arról, hogy esetleg az ide költöző férfi vagy nő apja hány vietnamit gyilkolt meg. Igaz, az amerikai propagandagépezet szerint ők hősök voltak, akik a terjeszkedő kommunizmus ellen harcoltak. Valójában az USA nagyhatalmi pozíciójának megerősítése volt a cél. A Hair című film már a háború vége felé mutatta meg ennek az értelmetlenségét.
Sőt, még ma is sokan félig-meddig amerikai gyarmatnak, tekintik ezt a távoli országot. Úgy látszik, a mai fiatal vietnami vállalkozókat sem zavarja, hogy amerikaiak települnek városaikba,- a pénz beszél - a napalm szörnyűségeiről meg talán csak történelemkönyvekből tanultak.
Montenegrótól Kolumbiáig
Még egy meglepetés: Montenegró. Nem tudom, hány ezer amerikai járt ebben a kicsiny, turizmusból élő országban, amely persze nyilvánvalóan olcsóbb, mint mondjuk Chicago. A helyiek örülnek a tehetős nyugdíjasoknak, sőt: különféle vízumok szerezhetők be számukra, és számos rendelkezés intézkedik az állandó lakossá válásról. Az itteni befektetéseket különféle módon ösztönzik, a külföldiek ingatlant is vásárolhatnak.
Kolumbia az az ország, ahová aztán igazán nem vágynánk, de úgy tűnik, a drogkartellek és az utcai harcok nem igazán izgatják a luxusapartmanokba igyekvő idős amerikaiakat, - akik állampolgárságuk miatt védve érzik magukat - annál inkább a bogotai alacsony lakásbérleti díjak.