Egy tüntető transzparensekkel tiltakozik Nagy-Britanniának az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet szíriai állásai elleni nemzetközi légi hadműveletekbe való esetleges bekapcsolódása ellen a londoni parlament épülete előtt 2015. december 2-án. (MTI/EPA/Andy Rain) |
Hivatalosan is a brit kormánynak adott igazat az Európai Bíróság: szerintük is jogos, hogy nem adnak szociális juttatásokat a migránsoknak a külföldön élő gyerekeik után. A téma kulcskérdése volt a David Cameron és az EU vezetői közti tárgyalásoknak – írja a Világgazdaság.
A brit kormányfő azt kérte, hogy ne kelljen a más uniós tagállamból érkezőknek az olyan gyerekeik után is kifizetni a brit szociális juttatásokat, akik valójában nem is élnek az országban, helyette legyen elég a saját hazájuk megélhetési költségei alapján fizetni.
Az Európai Bizottság azért fordult a bírósághoz, hogy vizsgálják meg, nem jelent-e ez egyenlőtlen bánásmódot. Mindezt azért mert a brit állampolgároknak, akik hasonló juttatást kapnak, nem vizsgálják, hogy a gyerekeik hol élnek. A bíróság kimondta: az ilyen bánásmód ad lehetőséget arra, hogy egy EU-tagállam megőrizze a gazdasági stabilitását.
Ezen múlhat a népszavazás
A döntésnek különösen azok a brit politikusok örülnek, akik az EU-ban maradás mellett kampányolnak. A Financial Times összesítése szerint nem állnak jól: két százalékponttal vezetnek a kilépéspártiak.
A brit kormány javaslata a már Nagy-Britanniában élőket még nem érinti, első körben csak az újonnan érkezőkre lesz érvényes a szabályozás. 2020-tól azonban már minden nem brit állampolgárságú nagy-britanniai lakos az új rendszer alapján kapja a juttatásokat.