3p
Ma rendezte meg az MNB az idei Lámfalussy-konferenciát. Ez a negyedik ilyen esemény, melyet Lámfalussy Sándor, az euró megalkotásában döntő szerepet játszó magyar származású közgazdász emlékére rendeznek. Felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök, leginkább a 2008-ban felmerült kihívásokra adandó válaszokról beszélt.
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök a Lámfalussy-konferencián. (Kép forrása: MTI Fotó, Koszticsák Szilárd

A konferenciát Matolcsy György, az MNB elnöke nyitotta meg. Beszédében elmondta, hogy az euró egy jól működő közös valuta volt a 2008-as válságig, azóta azonban korábban nem látott, vagy a tervezéskor eléggé figyelembe nem vett problémák jelentkeztek, melyeket az Európai Uniónak ki kell küszöbölnie. Jacques Laroisiére, az IMF egykori elnöke (abban az időben is, amikor Magyarország belépett a szervezetbe), később az EBRD elnöke is az eurózónát érő kihívások megoldási módozatairól beszélt. Laroisiére kapta egyúttal a konferencia idei díját is.

Lámfalussy és a miniszterelnök

Orbán Viktor miniszterelnök beszédében Kínával foglalkozott. Elmondta, hogy ami Kínában történik, amiből tanulnunk kéne, nem pedig érveket keresni, hogy miért nem tudunk hasonlót megvalósítani Európában. A döntő érv, amiért a miniszterelnök elfogadta a meghívást, az maga Lámfalussy professzor, aki tanácsadóként is dolgozott mellette, sőt ifjúkori túlfutásaira - ahogy mondta - felhívta a figyelmét. Orbán Viktor szerint a professzor a közvélekedés szerint az euró atyja, de ő nem tartotta magát annak, hanem ő csak egy tanácsadó volt, a létrehozók a főleg német és francia politikusok.

A miniszterelnök felidézte, hogy egyszer megkérdezte Lámfalussyt: hogy volt bátorsága azt javasolni a politikusoknak, hogy hozzanak létre egy monetáris uniót fiskális unió nélkül. Lámfalussy azt válaszolta, hogy ez a kérdés majd úgyis felmerül, de akkor a kormányok kénytelenek lesznek ezt megoldani. Most itt a probléma, de a megoldáshoz nem sikerült még eljutni.

Paradigmaváltás

Ezek után Orbán arról beszélt, hogy 2008 óta paradigmaváltás zajlik a világgazdaságban és a világpolitikában, és a siker mértéke egy-egy ország esetében az, hogy ki milyen gyorsan ismert fel ennek szükségességét. 1990 után egypólusú volt a világrend, az új paradigma szerint a világ többközpontúvá válik. Erről azonban nincs közmegegyezés, élénk viták folynak róla az Európai Unión belül is.

Az aktuális helyzetről a miniszterelnök elmondta, hogy most a világ leglényegesebb eseménye az új amerikai elnök hivatalba lépése. Az új amerikai elnök komoly változásokat céloz meg, és ezeket sokan egyelőre tagadják. Ez nem más, mint a nyugati világ karakterváltása, amelynek kulcsmondata Trump azon mondása, hogy minden országnak joga van saját magát az első helyre tenni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a multilaterális megegyezések helyett a bilaterálisak lesznek a döntőek, és hogy nem lesznek az országokra ráhúzható gazdasági sémák.

A többi központ

A miniszterelnök külön foglalkozott Oroszországgal, amely véleménye szerint túlélte a rendszerbuktatási kísérleteket, szankciókat, alacsony olajárakat. Ezzel az Oroszországgal tárgyalni kell, de Oroszország mellett más központok és létrejönnek a világban: leginkább India és Kína. Európa közben egyre gyengébb lett: globális szereplőből regionálissá vált. Erre megoldás az lehet, hogy Európán belül is több erőközpontra van szükség, nem jó az egyközpontú föderalizmus, pláne, hogy Európa nem egy nép, hanem sok nép összessége.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG