A bécsi csodagyerek
– évekig így emlegette az osztrák és a nemzetközi sajtó Sebastian Kurzot. Az osztrák jobbközép politikusra nyolc éve, 2013-ban figyelt fel a szélesebb közvélemény, amikor mindössze 27 évesen megkapta a külügyi tárcát – ezzel ő lett minden idők legfiatalabb osztrák külügyminisztere.
A 31 éves kancellár
Pályája ezt követően is szinte töretlenül ívelt felfelé: 2017 tavaszán átvette a hatalmat az Osztrák Néppártban, amellyel ugyanazon év októberében simán megnyerte a parlamenti választásokat.
2017. decemberben, mindössze 31 évesen beiktatták osztrák kancellárnak – anno ő volt a legfiatalabb hivatalban lévő kormányfő a világon.
Elemzők konzervatív-liberális, európai beállítottságú politikusnak tartották Kurzot, és a Kelet Macronjának is nevezték. Alapvetően nem volt szövetségese Orbán Viktor miniszterelnöknek, szigorú migrációs politikájukat tekintve mégis nagyon hasonlítottak egymásra.
Bár néppárti-szabadságpárti kormánya 2019 nyarán belebukott az ibizai kémsztori nyomán kirobbant botrányba, Kurz főnixmadárként éledt újjá: ugyanazon év őszén ismét megnyerte a választásokat. Népszerűségét jelzi, hogy a választók 37,5 százaléka szavazott pártjára, ami a legjobb eredmény volt 2002 óta.
Kurzot 2020. január 7-én másodszor is beiktatták kancellárnak: ezúttal egy néppárti-Zöld kormánynak lett a karmestere.
Aztán történt valami
Ez az addig szinte töretlen karrier siklott ki idén meglepő hirtelenséggel egy hamis tanúzási és egy korrupciós ügy nyomán.
Kurz októberben a kancellári posztról mondott le, decemberben pedig a Néppárt éléről is távozott. Egyúttal bejelentette: visszavonul a politikától.
Ami a részleteket illeti, jelenleg két ügyben is nyomozás folyik ellene. Az egyik vád szerint eskü alatt hamis tanúvallomást tett a parlament Ibiza-ügyet vizsgáló bizottsága előtt, amikor azt mondta, hogy nem volt köze egy régi bizalmasának vitatott kinevezéséhez az állami ÖBAG vagyonkezelő cég élére – számos chatüzenet ennek ellenkezőjéről látszik tanúskodni.
Egy másik ügyben pedig azzal gyanúsítják, hogy ő és kollégái 2017-ben egy manipulált, a Néppárt gyenge támogatottságáról árulkodó közvélemény-kutatást jelenttettek meg az Österreich című lapban azzal a céllal, hogy megbuktassák az akkori pártvezetést, és hatalomra juttassák őt. A kutatás megjelenését közpénzből, pénzügyminisztériumi forrásokból finanszírozták.
Kurz hamisnak tartja a vádakat. December eleji búcsúbeszédében azt mondta:
a nagypolitikában néha szinte úgy érezte magát, mint akire vadásznak.
Ugyanakkor elismerte, hogy rossz döntéseket is hozott, „se nem szent, se nem bűnöző”, valamint neki is megvannak az erősségei és gyengeségei. Azt is mondta, hogy már várja a napot, amikor a bíróság előtt bebizonyíthatja az ellene felhozott vádak hamisságát.
Búcsúbeszédében utalt arra is: visszavonulásának oka, hogy a jövőben családjára, újszülött fiára szeretne koncentrálni.
Néhány napja aztán átéltem, hogy egy saját gyerek születése mindent felülmúl, amit korábban láttam, átéltem
- fogalmazott.
Politikusból menedzser
Ez azonban nem jelenti azt, hogy főállású apa lesz. Valójában hamarosan üzletre cserélheti a politikát:
sajtóhírek szerint februártól menedzser lesz az Egyesült Államokban.
A Die Welt a lehetséges „célpontok” között három céget említ: egy globálisan tevékenykedő vállalatot, amelynek a Szilícium-völgyben van a székhelye, egy befektetési társaságot, valamint egy adatelemzéssel foglalkozó denveri vállalatot, a Palantirt. Utóbbi cég ügyfelei közé tartoznak például svájci bankok, német rendőri szervezetek és amerikai titkosszolgálatok is. Emellett még multik felügyelőbizottságaiban is helyet kaphat az osztrák ex-kancellár.
Kurz tipikus menedzseréletet él majd, ami esetében azt jelenti, hogy San Francisco, Bécs, Németország és Svájc között fog ingázni – Ausztriában csak ritkán tűnik majd fel. Az még kérdéses, hogy felesége és fia is vele tart-e. Állítólag csak részben fogják elkísérni, azaz hiába intett búcsút a politikának, a családi idill így sem lesz tökéletes.
Az ügyészségnek nincs problémája azzal, hogy Kurz a tengerentúlon lesz menedzser.
Amíg nincsenek arra utaló jelek egy vádlottnál, hogy ki akarja vonni magát a bírósági eljárás alól, addig utazhat is
- mondta egy szóvivő a német lapnak. Lehet egyébként, hogy az ítéletekre hosszú éveket kell majd várni, a politikai ügyek a bíróságokon ugyanis Ausztriában (is) a „végtelenségig” szoktak húzódni.
Hallunk még róla?
Ugyanakkor – tesszük hozzá – nem vennénk mérget arra, hogy Kurz véglegesen búcsút int a politikának. Közéleti szempontból még mindig szemtelenül fiatal, mindössze 35 éves.
Ráadásul aki egyszer már belekóstolt a politikába,
megérezte a hatalom ízét és megszokta az állandó reflektorfényt, az könnyen beleunhat a menedzserlétbe, és megtalálhatja a visszautat a politika színpadára.