6p

Az 500 forint feletti üzemanyagárak sok autós számára jelentettek finanszírozhatatlan terhet, amit a számok is alátámasztanak. Nem véletlenül döntött úgy a kormány, hogy a benzinkutak kontójára 480 forintos hatósági árat vezetnek be. Azonban lehet, hogy ennél megint olcsóbb üzemanyagot tankolhatunk.

Sokáig úgy tűnt, hogy az autósok csak panaszkodnak a drága üzemanyagokra, és az árak emelkedése ellenére sem keresnek alternatívát. A Privátbankár november elején született írása szerint hiába indult el az üzemanyagok ára a nyár végén, illetve az ősz elején meredeken felfele, a fogyasztási statisztikák akkor azt mutatták, hogy az autósok erre érdemben nem reagáltak. Ugyanakkor az „MKB Dialóg” válaszadó közösség arra a kérdésre, hogy „Milyen üzemanyagáraknál van a lélektani határ, ahol letesszük az autót?” jelentős számban jelölték meg az 500 forintos lélektani szintet. A 450 forint körüli árak hatására a szeptemberi statisztikák szerint nagyon sok család állította át az életét gépkocsifókuszú működésre, amit egyébként a BKK bérletértékesítési statisztikái is alátámasztottak.

A közhangulat ugyan az 500 forint feletti üzemanyagárak miatt finoman szólva sem volt jó, ám november elején mégis meglepő fordulatot jelentett a kormány döntése, amely szabályozta az árakat és 480 forintban határozta meg a maximális összeget. Ahogy arról az mfor.hu cikke beszámolt ezzel Orbán Viktorék több legyet is ütöttek egy csapásra. Azon túl, hogy az árcsökkentés költségeit a kúthálózatok nyakába varrták, a kormány népszerűségét ez a lépés valamelyest erősítette. Ráadásul az elszaladó infláció szempontjából is pozitív volt a döntés, hiszen azt is visszafogja az árak korlátozása.

Marad a 480-as ár, vagy végre olcsóbb lesz az üzemanyag? (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Marad a 480-as ár, vagy végre olcsóbb lesz az üzemanyag? (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Felmerül, hogy miért épp november első felében lépett a kabinet, hiszen egy ideje már téma volt az üzemanyagok drágulása. Erre két logikus magyarázat is lehet. Az egyik, hogy a kormány nagyon sok intézkedése előtt végez közvéleménykutatást, így feltételezhető, hogy az árszabályozás előtt is megszondázta a lakosságot, és annak eredménye is az volt, hogy az 500 forint feletti árakat az emberek már húsbavágónak tartják. A másik, hogy a döntéshozók folyamatosan látják az aktuális statisztikákat, és azok alakulása késztette őket lépésre. Az egyik ilyen adatsor most látott napvilágot, így érdemes megnézni, a NAV jövedéki statisztikái mit mutattak az üzemanyagok forgalma kapcsán.

Ahogy azt fent írtuk, idén az ősz elejéig a felfele kúszó árak ellenére a fogyasztás töretlenül nőtt, és a június-szeptemberi időszakban a pandémia előtti adatokat is túlszárnyalta. Ezt követően viszont vélhetőleg az árak emelkedése miatt a benzin forgalma visszaesett. A kutakon értékesített mennyiség mind októberben, mind pedig novemberben elmaradt a 2019-es és a 2018-as számoktól egyaránt.

Persze az is benne lehet a pakliban, hogy a gazdasági aktivitás is visszaesett, és ez is közrejátszott a fogyasztás csökkenésében. Erre utal ugyanis a gázolaj fogyasztása, ennél az üzemanyagtípusnál ugyanis a fogyasztás nagyobb részét nem a lakosság, hanem a vállalatok adják. Ők pedig, ha van üzlet, akkor „mennek”, az áremelést pedig megpróbálják továbbhárítani a megbízójukra vagy a fogyasztókra. Ugyanakkor a gázolaj esetében hullámzást láthatunk, hiszen októberben egyértelműen megtorpant az addig növekvő fogyasztás, és nem sikerült túlszárnyalni a forgalomban a „békeéveket”.

Sok autós számára hozott a december eleje megnyugvást, hiszen az olajárak lejtőre kerültek. Ennek köszönhetően az árak a hatósági limit alá csökkentek időlegesen, ami a fogyasztók mellett vélhetőleg a töltőállomások számára is pozitív hír volt. Utóbbiak az olcsóbb olajnak köszönhetően már nem buktak, hanem profitáltak az üzleti tevékenységük révén.

Érdemes hangsúlyozni, hogy a nagykereskedelmi árakat meghatározó Mol minden kis rezdülésre nem reagál, de összességében az olajár változása idővel érvényesül az üzemanyagok árában is. Így végeredményben a döntéseivel az olajtársaság "elsimítja" a hirtelen felugrásokat és olajpiaci áreséseket.

Az utóbbi hetekben pedig erősen hektikus lett az olajpiac, hiszen nem ritkák a több százalékos napi elmozdulások. December elején például tanúi lehettünk annak, hogy egy nap alatt 10 százalékkal lett olcsóbb az olaj, ami után a benzin ára néhány napig 370 alatt is volt sok színes kúton.

Színes és fehér kutak
A nagy olajtársaságokhoz tartozó egységeket a szaknyelvben színes kutaknak szokták emlegetni. Ezek, annak ellenére, hogy az áraik nem kifejezetten kedvezőek, jellemzően mégis sokkal több benzint és gázolajat értékesítenek, mint a fehér kutak, vagyis a kisebb forgalmú, magántulajdonú kutak. Bár literben mérve kimagasló a forgalma a nagy kereskedelmi láncokhoz tartozó diszkont kutaknak, sokszor őket is a fehér kategóriába szokták sorolni.

Ugyanakkor a nagy olajpiaci beszakadást később felfele mozgás követte, így a múlt héten nagyobb áremelésre is sok került a töltőállomásokon. Hogy aztán az enyhülő árak hatására szerdától ismét kisebb csökkentésről döntsön a magyar olajtársaság.

Érdemes hangsúlyozni azt is, hogy a Mol döntése még azelőtt születhetett, hogy a hét elején beszakadt ismét az olaj ára, hiszen mind a brent, mind a WTI fajta hétfőn mutatott 5 százalékos gyengülést is. Igaz arról a mélypontról azóta némileg visszakapaszkodott, ám számításaink szerint, amennyiben az olaj nem emelkedik tovább, akkor simán beleférne további árcsökkentés.

Ezt igazolja a fenti ábra is, amely azt mutatja meg, hogy a forintban számolt aktuális olajárak mellett az idei évben hogyan alakultak az üzemanyagárak. Ezt nézve lehet az embernek akár az az érzése is, hogy a novemberi árszabályozást követő veszteséget igyekszik a Mol most visszaszedni az autósoktól, hiszen az alapanyag bekerülési költsége a korábbi analógiák alapján a mostaninál sokkal alacsonyabb árakat indokolna. A 17-i olajárnak megfelelő korábbi szintnél például a 95-ös benzin átlagára 465 forint volt szeptemberben.

A kedden látott 72,50 dolláros hordónkénti ár pedig nagyjából 23600 forintnak felel meg, ami azt jelenti, hogy a korábbi szintek alapján a kutakon az átlagárnak 460 forint alatt kellene lenni. A mostani különbözetet egyébként (a fent említett veszteség ellensúlyozásán kívül) a fogyasztói árakra ható tényezők közül véleményünk szerint semmi nem indokolja.

Azt persze nem tudjuk, hogy az autósok számára az ünnepeket végül a Mol megédesíti alacsonyabb üzemanyagárakkal, ez majd csak a következő napokban fog kiderülni. Ugyanakkor egy érezhető vágásnak a költségoldal alapján semmi akadálya sincs.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG