A Brexit-tárgyalás elakadásáról itt írtunk >> |
Londoni pénzügyi elemzők szerint katasztrofális hatása lenne a City pénzügyi szektorának működésére, ha az Egyesült Királyság átfogó kereskedelmi megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból.
A Centre for London nevű, a londoni gazdasági folyamatokra összpontosító elemzőház csütörtökön ismertetett 98 oldalas tanulmányában kimutatja, hogy London exportján belül a pénzügyi és egyéb szolgáltatások exportjának értéke egyetlen évtized alatt a kétszeresére bővült, és ma már eléri az évi 100 milliárd fontot (350 ezer milliárd forint). Az elemzés szerint a londoni export 50 százalékát a pénzügyi és üzleti szolgáltatások exportja adja.
Ez az export - és általánosságban a londoni gazdaság egésze - sokkal nagyobb mértékben függ a külföldi EU-munkaerőtől, mint bármely más ágazat. A brit lakosság 13 százaléka, a Nagy-Britanniában dolgozó külföldi EU-polgároknak viszont a 33 százaléka él Londonban - hangsúlyozza a tanulmány.
Katasztrófa lenne
Az elemzés szerzőinek számításai szerint ha London pénzügyi központja a brit EU-tagság megszűnésével hirtelen elveszíti hozzáférését az Európai Unió egységes belső piacához és a külföldi uniós munkaerőhöz, az akár 70 ezer citybeli pénzügyi szolgáltatási munkahely megszűnéséhez is vezethet, ami "katasztrófával" érne fel.
Más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet azokra a kockázatokra, amelyek a Brexit-folyamatból erednek a londoni pénzügyi központra, különös tekintettel arra, hogy a brit kormány tervei szerint Nagy-Britannia az EU-tagság megszűnésével egy időben kilépne az Európai Unió egységes belső piacáról is. Egyes elemzőházak szerint ez azzal fenyeget, hogy a londoni bankok elveszíthetik szolgáltatásnyújtási engedélyeiket az euróövezetben.
Más is így látja
Ennek lehetséges hatásairól a nemrégiben az Oliver Wyman globális vállalati tanácsadó cég is tanulmányt állított össze. A ház modellszámításai szerint a legrosszabb forgatókönyvek megvalósulása esetén az EU-piachoz kötődő citybeli üzleti aktivitás 40-50 százalékkal zuhanna, és ennek szélsőértékhatása 38 milliárd font (csaknem 14 ezer milliárd forint) bevételkieséssel és 75 ezer munkahely megszűnésével járhat a Cityben.
Nemrég a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója, Mark Carney is hangsúlyozta a londoni City fontosságát. Carney egy üzleti rendezvényen elmondta: a pénzügyi szolgáltatási szektor a brit hazai össztermék (GDP) 7 százalékát adja, egymillió alkalmazottat foglalkoztat, és évente 70 milliárd font (25 ezer milliárd forint) adót fizet. Ez a brit költségvetés teljes adóbevételének 11 százaléka.
A Bank of England kormányzója kiemelte azt is, hogy a pénzügyi szolgáltatási szektor a brit gazdaság legfontosabb exportőre; az ágazat külkereskedelmi többlete évente 60 milliárd font, a brit GDP-érték 3 százaléka.
A City pénzügyi szolgáltatási cégei bonyolítják a többi 27 EU-tagország kötvény- és részvény-kibocsátási ügyleteinek több mint a felét, valamint az EU devizapiaci forgalmának és az OTC-kamatpiaci származtatott termékek uniós kereskedelmének több mint a háromnegyedét - hangsúlyozta a Bank of England vezetője.