4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brazil elnök a koronavírus-korlátozások megszegésére bujtogatott, és mára a járvány teljesen kicsúszott az ellenőrzés alól. A New York Times a múlt héten arról számolt be, hogy a katonaság puccsot hajthat végre az országban, Bolsonarot pedig megtarthatják bábnak. Káncz Csaba jegyzete.

Brazíliában a baloldali kormányok osztogatása és fosztogatása, valamint a jobboldali populizmus dilettantizmusa közösen hozott össze az elmúlt pár évben egy olyan szintű gazdasági hanyatlást, amelynek üteme lélegzetelállító. Tíz éve még a 8,5 millió négyzetkilométeren elterülő óriási ország a határán állt annak, hogy megelőzze az akkori világ 5. legnagyobb gazdaságát, Franciaországot. Mára viszont a 209 millió lakosú ország a 12. helyre csúszott le. Egy főre vetített GDP-je pedig napjainkra a kínainak harmadára esett, miközben a brazil reál árfolyama az év eleje óta 42 százalékkal zuhant a dollárhoz képest.

Gyorsuló elszigetelődés

Jair Bolsonaro 2019. január elsejei elnöki beiktatásán egyetlen EU-s vezető vett részt – a magyar miniszterelnök. A brazil elnök azóta ütemesen halad, hogy országát nemcsak regionálisan, hanem globálisan is elszigetelje. Ahogyan politikai példaképe, Donald Trump teszi, Bolsonaro is azzal fenyeget, hogy kilépteti országát a Párizsi Klímamegállapodásból és az Egészségügyi Világszervezetből, valamint tervbe vette azt is, hogy a brazil nagykövetséget Tel-Avivból Jeruzsálembe költözteti át.

Készenlétben álló rohamrendőrök a Jair Bolsonaro brazil elnök elleni tüntetésen a braziliai Sao Paulóban 2020. június 7-én. MTI/EPA/EFE/Sebastiao Moreira
Készenlétben álló rohamrendőrök a Jair Bolsonaro brazil elnök elleni tüntetésen a braziliai Sao Paulóban 2020. június 7-én. MTI/EPA/EFE/Sebastiao Moreira

Németország és Norvégia már több lépés távolságot tart a legnagyobb dél-amerikai országtól. Berlin és Oslo tavaly augusztusban befagyasztotta természetvédelmi támogatásait az elképesztő ütemben megnövekedett Amazonas-medencei erdőirtások miatt. A legfrissebb adatok szerint az erdőirtások egy év alatt 34,4 százalékkal ugrottak meg az Amazonas folyam őserdeiben.

Megállíthatatlan járvány

Brazília 41,901 koronavírus-halottal múlt pénteken előzte meg az Egyesült Királyságot, mint a világon második legtöbb áldozatot felmutató ország. A University of Washington múlt heti elemzése ráadásul azt vetíti előre, hogy augusztusig még 100 ezer brazil halhat bele a koronavírusba és ezzel Brazília átveheti a világon a vezető szerepet a halottak számában az Egyesült Államoktól. Ami politikailag még robbanásveszélyesebbé teszi a helyzetet, hogy Bolsonaro már többször is „hisztériának” és „egy kis megfázásnak” titulálta a járványt.

Az elnök mindenképpen felelős azért, hogy a korlátozások megszegésére bujtogatott, és ezzel nagyban hozzájárult a káoszhoz, amelynek eredményekért a helyzet teljesen kicsúszott az ellenőrzés alól. A populista vezető továbbra is rendszeresen vesz részt kampányeseményeken és látogat meg arcmaszk nélkül üzleteket. Brazil egészségügyi miniszternek lenni manapság nem életbiztosítás: az elnök az elmúlt egy hónapban két miniszterét is kirúgta.

A katonaság mindenek felett

Ilyen szintű dilettantizmus természetesen megindítja a politikai spekulációk áradatát. A New York Times a múlt héten arról számolt be, hogy a katonaság puccsot hajthat végre az országban, Bolsonarot pedig megtartják bábnak. Nem mintha ez drámai fordulatot jelentene az ország életében. A brazil elnök már eddig is folyamatosan militarizálta Dél-Amerika legnagyobb államának vezetését, és mára a 22 tagú kormány 9 tagja katonatiszt. Ebbe nem számít bele Hamilton Mourao alelnök, aki nyugdíjas tábornok.

Brazília egy puccsot követően 1964-től 21 teljes éven keresztül állt katonai irányítás alatt, amely a hidegháború évei alatt az Egyesült Államok támogatását is élvezte. A katonai rezsim uralma alatt mintegy 500 politikai fogoly halt meg vagy tűnt el nyomtalanul, ezreket pedig válogatott kínzásoknak tették ki a Kondor Művelet keretében kiképzett vallatók.

Káncz Csaba szerzői oldala: https://www.facebook.com/kancz.geopolitika/

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG