Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyilatkozik a sajtónak az Egy övezet, egy út elnevezésű nemzetközi együttműködési fórumon a pekingi Kína Nemzeti Kongresszusi Központban 2017. május 14-én. Forrás: MTI/KKM |
Ahogy arról már korábban írtunk, Orbán Viktorral együtt Szijjártó Péter és Varga Mihály is ellátogatott Pekingbe az Egy övezet, egy út nemzetközi fórumra. A többnapos látogatásnak ez az esemény a csúcspontja, helyi idő szerint vasárnap délelőtt 28 résztvevő országgal indul a tanácskozási maraton. A külgazdasági és külügyminiszter szerint ez az esemény az eurázsiai kereskedés és gazdasági kapcsolat infrastruktúráját hivatott megteremteni.
Szijjártó Péter kiemelte: fel kell ismerni, hogy ma már nem az a kizárólagos helyzet, hogy a tőke nyugatról keletre áramlik, olcsó munkaerőt keresve, mostanra ugyanis nagy ázsiai cégek rendkívül sikeresek lettek az európai piacon, növelik részesedésüket, egyre több európai vállalatot vásárolnak fel. Ez Európának és Magyarországnak is ki kell használnia, annak érdekében, hogy minél több magas hozzáadott értéket képviselő, a legfejlettebb technológiát alkalmazó ázsiai, délkelet-ázsiai vállalatot sikerüljön odavonzania.
Mit kapunk mi a kínaiaktól?
A miniszter szerint három konkrét, magyar vonatkozású célja van a stratégiának. Először is minél több magyar fejlett - elsősorban vízgazdálkodási, városüzemeltetési és informatikai - technológiát használjanak az Ázsia ezen részén megvalósuló óriási beruházásokban. A kormány továbbá azt szeretné, hogy minél több infrastrukturális fejlesztés, a lehető legtöbb Ázsia-Európa-útvonal Magyarországon keresztül haladjon, ezzel is növelve a magyar termékek exportálásának lehetőségét Ázsiába.
Cél emellett, hogy az Egy övezet, egy út stratégia keretében Európába irányuló kínai befektetések egy jelentős része Magyarországra érkezzen, amit kiválóan szolgálnak az elmúlt időszakban megindított adócsökkentések, a kutatás-fejlesztési kedvezmények és a Digitális Magyarország-program, fűzte hozzá Szijjártó.