3p
Az ipari termelés áprilisi előzetes adatait és az első negyedéves GDP adatot közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az ipari kibocsátás volumene 8,1 százalékkal nőtt az első negyedévben, ezen belül januárban és februárban 6,0 százalékos volt, márciusban pedig ennek csaknem duplájára 11,6 százalékra ugrott a növekedés üteme az előző év azonos időszakával összehasonlítva. Az áprilisi adat arra ad választ, vajon az előző havi magas szinten stabilizálódik-e a növekedés, vagy a tavalyi magas bázis és az autóipari kapacitások csúcsra járatása miatt a második negyedévben az év eleji tisztes mértékre áll vissza a növekedés üteme.


Az év második felében a mérsékeltebb bázis miatt ismét élénkülés következhet az éves adatokban. Elemzők szerint a növekedés esélyét támasztja alá, hogy az autóipar után más ágazatok is jelentős új kapacitásokat állítanak termelésben egyebek között a gumi és a vegyipar területén. Ilyen jelek már márciusban is megjelentek, hiszen az élelmiszeripar teljesítménye nyolc havi rekordot döntött a 11,7 százalékos növekedésével, a gumi és műanyag ipar 14 százalék feletti növekedést regisztrált és 10 százalékkal nagyobb volt a számítástechnikai és elektronikai eszközök kibocsátása is.

Márciusban még egy új jelenség tűnt fel, a belföldi eladások dinamikája 11,4 százalékos növekedéssel - hosszú idő után először - megközelítette az ipari exportot, amely akkor is 13,9 százalékkal szárnyalt.

Jön részletes adat is a GDP-ről

A május 13-án közölt első becslés szerint a GDP 3,4 százalékkal nőtt éves összehasonlításban és 0,6 százalékkal haladta meg az előző, tavalyi negyedik negyedévit. A gazdaság ezzel nyolcadik negyedéve, tehát két éve kiegyensúlyozott növekedést mutatott . 
Az első negyedévről kiadott statisztikák alátámasztják a gazdaság erős növekedését, az ipari kibocsátás volumene 8,0 százalékkal nőtt éves összevetésben, az építőipar is 9,2 százalékkal teljesített többet, mint a múlt év első három hónapjában. A GDP fogyasztási oldalára irányadó kiskereskedelmi forgalom 7 százalékkal nagyobb volt az első negyedévben, mint egy évvel korábban. A beruházások viszont kellemetlen meglepetésként 4,5 százalékkal csökkentek, s már az is jó hírnek számított, hogy a feldolgozóiparban stagnáltak és a visszaesés inkább az építőipart, a szolgáltató szektort és a mezőgazdaságot sújtotta. 

A külkereskedelmi áruforgalomban az export forintban számolva 8,4, az import 6,4 százalékos növekedést mutatott és a nettó export növekedése forint alapon megközelítette a 27 százalékot. Figyelembe kell azonban venni, hogy a GDP-ben a szolgáltatások külkereskedelme is szerepel, és módosíthatja az összképet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG