3p
A török kormányfő egyszerre vásárolna katonai tételeket az oroszoktól és az amerikaiaktól is.
Recep Tayyip Erdogan (Kép forrása: EPA/YURI KOCHETKOV)

Törökországnak szüksége van mind az orosz Sz-400-as légvédelmi rakétarendszerekre, mind az amerikai F-35-ös vadászbombázókra – mondta Recep Tayyip Erdogan. A török elnök rámutatott: az orosz légvédelmi rendszerek vételéről szóló üzletet a török és az orosz fél már megkötötte – egyúttal reményét fejezte ki, hogy Ankara minél hamarabb megkapja az orosz rakétarendszereket.

Donald Trump augusztusban írta alá a kongresszus által jóváhagyott védelmi költségvetést, ez kiköti, hogy a Pentagon mindaddig nem engedélyezheti F-35-ös harci repülőgépek eladását Törökországnak, amíg Ankara nem vállal kötelezettséget arra, hogy nem vesz több orosz fegyvert. Erdogan nehezményezi, hogy miközben Washington ingyen fegyverzett fel Ankara által terrorszervezeteknek tartott milíciákat (köztük Észak-Szíriában a kurdok alkotta Népvédelmi Egységeket), addig Ankarának még pénzért cserébe sem hajlandó fegyvert adni.

A török államfő összesen több 120 darabot akar beszerezni az F-35-ös vadászgépekből és továbbra is törleszti azok részleteit. Hozzátette: Ankarának az amerikai és az európai szövetségi, valamint partnerségi kapcsolatok mellett más országokkal is együtt kell működnie, ugyanis mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió "számos alkalommal megbukott a vizsgán – az EU esetében például a csatlakozási tárgyalások során Törökországgal szemben állított kritériumokat kifogásolta.

Feszült Ankara és Washington viszonya

Az utóbbi hetekben kifejezetten kiéleződtek az amerikai-török kapcsolatok, amit nem csak az orosz légvédelmi rendszerek beszerzése terheli, hanem egy amerikai lelkipásztor törökországi fogvatartása, valamint az Irán elleni amerikai szankciók kérdése is. Az elfajuló vita miatt Washington és Ankara politikai és gazdasági büntetőintézkedésekkel sújtotta egymást.

Ahogy arról korábban már írtunk, a török gazdaság lejtőre került az utóbbi időben: a török líra összeomlott, az országnak hatalmas fizetésimérleg-hiánya van, egyúttal a költségvetési hiánya is jelentős. Erre a helyzetre pakolt egy jó nagy lapáttal Trump elnök, amikor az acél- és alumíniumcikkek védővámjának jelentős megemelésével fenyegette meg Törökországot. Twitter-bejegyzésében az elnök leszögezte: már utasítást is adott az alumínium 20 százalékos, az acéláruk 50 százalékos vámjának kivetésére. "Kapcsolatunk Törökországgal jelenleg nem jó" - írta tweetjében Trump.

Napokkal később erre válaszul Törökország megemelte több amerikai termék, például a személygépkocsik, a szeszes italok és a dohányáruk vámját. Az Erdogan által aláírt rendelet szerint a személygépkocsik vámja 120, a szeszes italoké 140, a dohányáruké pedig 60 százalékkal nő. A listán szerepelnek még műanyagipari termékek, kozmetikai cikkek, rizs, valamint rajta van a papír és a szén is. A török elnök az ország gazdasága elleni összehangolt akciónak nevezte az amerikai intézkedéseket és a török líra ellen intézett "pénzpiaci támadást".

Csúnyán megjárja Erdogan - zuhanórepüléseben Törökország

A friss aktivitási adatok arra utalnak, hogy a török gazdaság recessziós pályára állt a líra meredek értékvesztése és a pénzügyi kondíciók ehhez kapcsolódó erőteljes szigorodása miatt. A pénzügyi válságot az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is megszenvedheti. Tovább >>>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A megszorítások csökkentik a nyugdíjakat? Beszédes példa érkezett
Privátbankár.hu | 2024. október 13. 13:19
A szlovák kormány természetesen nem mert hozzányúlni a nyugdíjakhoz megszorító csomagjának bevezetésekor, ám ez nem jelenti azt, hogy nem babrálnak ki az időskorúakkal is. 
Makro / Külgazdaság Razzia Kijevben, likvidálásról szóló hírek Csecsenföldről, hatalmas tűz egy olajfinomítóban
Privátbankár.hu | 2024. október 13. 08:55
Növelte bevételeit Oroszorság a megszállt területeken, közben pedig felpörgött a műtrágyabiznisz. 
Makro / Külgazdaság A németek "képmutatása" miatt betelt a pohár a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. október 13. 08:10
Szerbiai környezetvédők Németország fővárosában adnak hangot annak, hogy a német akkumulátorgyártók, de országuk letarolása árán akarjanak hozzájutni a lítium nyersanyaghoz.
Makro / Külgazdaság Kína eladósodik, hogy ösztönözze a növekedést, de adós maradt a számokkal
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 15:49
Kína szombaton ígéretet tett arra, hogy „jelentősen növeli" az adósságot, de nem árulta el az ösztönző csomag teljes méretét, ami létfontosságú részlet.
Makro / Külgazdaság A Fitch negatívra változtatta Franciaország államadósságának kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. október 12. 13:18
A hitelminősítő a fiskális politika és a politikai kockázatok növekedése miatt pénteken stabilról negatívra módosította Franciaország kilátásait
Makro / Külgazdaság A Corvinus úgy működik, mint a Mol-csoport egyik érdekeltsége - mondja az egyetemről kirúgott tanár (videó)
Csabai Károly | 2024. október 12. 10:01
Ádám Zoltánnal a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klubban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy szinte napra pontosan egy éve tanácsolták el a Budapesti Corvinus Egyetemről, miután nem engedte az egyik Mol-nagyrészvényesnek a követelményeket nem teljesítő fiát levizsgázni. Kirúgása miatt az egyetemi oktató, közgazdász pereket indított, amelyek közül az egyik, a munkaügyi még nem zárult le. Ádám Zoltán elmondta véleményét arról is, hogy a felsőoktatási modellváltás, az irányítás átkerülése az államtól vagyonkezelő alapítványokhoz, milyen következményekkel járt, hogyan hatott az oktatás színvonalára. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 60. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.  
Makro / Külgazdaság Nagy durranás helyett kevés lett a méz a madzagon, ráadásul ott a nyugdíjdráma is
Privátbankár.hu | 2024. október 11. 15:02
Nagy várakozás előzte meg a kínai kormány gazdaságösztönző csomagját, amelynek bejelentése előtt elszálltak a tőzsdei jegyzések a kínai tőzsdén. Ezt követően lejtmenet következett, ami a csalódás legbiztosabb jele.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, hogy mennyivel nőtt a lakások átlagára
Privátbankár.hu | 2024. október 11. 12:25
Országos átlagban már 43 millió forinthoz közelít az otthonteremtésre fordított összeg, amennyiben egy élhető, megközelítőleg 57 négyzetméteres lakás vásárlását tervezi a vevő - tudatta a Duna House pénteken az MTI-vel.
Makro / Külgazdaság A Magyarságkutató Intézet ismét túlfutott a büdzsén
Privátbankár.hu | 2024. október 11. 11:48
A tavalyi zárszámadásból az derül ki, hogy a Magyarságkutató Intézet 2022-höz hasonlóan, 2023-ban szintén közel 400 millió forinttal költött többet a tervezettnél. És azt is megtudtuk, hogy mindeközben szerepet kapott az új Nemzeti Alaptantervben, amely már tartalmazza az intézet történelmi és magyar nyelvi kutatásainak legújabb eredményeit.
Makro / Külgazdaság Megint átléphet egy határt a benzinár
Privátbankár.hu | 2024. október 11. 09:57
Tovább emelkednek az üzemanyag árak szombattól.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG