3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ vezető jegybankjai továbbra is nulla-közeli kamatlábakat és/vagy eszközvásárlási programokat alkalmaznak hat évvel a globális pénzügyi válság kitörése után, miközben a kibocsátás, a befektetések, az infláció és a bérek nyomott szinten maradtak.

Eközben a pénzpiacokon a részvénytőzsdék csúcsokat döntögetnek, a kötvényhozamok újabbnál újabb mélységekbe süllyednek, a nyersanyagárak pedig továbbra is esnek.

A Citigroup-ban Matt King vezetésével elvégzett kalkulációk szerint a jegybankoknak negyedévente 200 milliárd dollár friss pénzt kell a pénzpiacokra pumpálniuk, hogy a részvénypiacok összeomlását megakadályozzák.

 

 

A Japánban, Európában és Kínában tapasztalható és egyre markánsabb gazdasági visszaesés fényében a jegybankjaik tevékenysége mindinkább a kétségbeesés jeleit mutatja.  A központi bankok, amelyek az expanziót eddig fenntartották, ugyanis fogynak ki a puskaporból.

Miközben a hivatalos mantra szerint céljuk az infláció emelése, valójában az alacsony infláció nem a fő gond. A monetáris döntéshozók számára jóval nagyobb kihívásokat jelent az perzisztensen alacsony ütemű növekedés, az elképesztő eladósodottság és a rossz hitelek. Európa reál-GDP-je példának okáért ma azon a szinten van, mint 2006 harmadik negyedévében, bár a fogyasztói árak ez alatt az időszak alatt közel 20 százalékkal emelkedtek.

Sajnálatos módon napjainkra a jegybankok pénzpumpája csak tovább növeli a rossz hitelek állományát és a reálnövekedésre már nem igazán gyakorol pozitív hatást.

Szociális feszültségek és a köztársaság

A FED tevékenységének egyik következményeként az Egyesült Államokban újra sikerült elérni az 1929-es szintet a társadalmi különbségek terén. Emmanuel Saez (University of California, Berkeley) és Gabriel Zucman (London School of Economics) friss kutatásai szerint az amerikaiak leggazdagabb egyszázad százaléka most a nemzet teljes vagyonának több mint 11 százalékát birtokolja.  Ez nagyobb részesedés, mint a felső 0,01 százaléké volt 1929-ben, a nagy összeomlás előtt.

A FED-nél és Washingtonban a jelek szerint nem olvasták Plutarkhosz két évezrede írt intelmeit, miszerint a gazdagok és szegények közötti nagy egyenlőtlenség a köztársaság halálos ellensége. Különösen aktuális most ez a figyelmeztetés, amikor az elmúlt órákban tüntetések rázták meg az országot Fergusontól Oaklandig, Minneapolistól Chicagóig.

Az eltévedt hajós

2012 szeptember 19-én a Federal Reserve Bank of Dallas elnöke, Richard Fisher zártkörű előadást tartott a New-York-i Harvard Clubban a vezető jegybankok unortodox pénzpolitikájáról. Nos, itt adjuk át neki a szót:  „Az az igazság, hogy mostanra sem a FED kormányzóinak, sem a munkatársainak nincsen lila gőze sem arról, hogy hogyan tudjuk visszaterelni a gazdaságot egy fönntartható pályára. Senkinek, hangsúlyozom a világ egyetlen jegybankjának sincs tapasztalata arról, hogy a gazdaságot hogyan kellene innen egy biztonságos kikötőbe navigálni.  Egyetlen jegybank, a FED-et bizonyosan beleértve, sem volt még ilyen tengeri úton soha.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG