3p
A világ vezető jegybankjai továbbra is nulla-közeli kamatlábakat és/vagy eszközvásárlási programokat alkalmaznak hat évvel a globális pénzügyi válság kitörése után, miközben a kibocsátás, a befektetések, az infláció és a bérek nyomott szinten maradtak.

Eközben a pénzpiacokon a részvénytőzsdék csúcsokat döntögetnek, a kötvényhozamok újabbnál újabb mélységekbe süllyednek, a nyersanyagárak pedig továbbra is esnek.

A Citigroup-ban Matt King vezetésével elvégzett kalkulációk szerint a jegybankoknak negyedévente 200 milliárd dollár friss pénzt kell a pénzpiacokra pumpálniuk, hogy a részvénypiacok összeomlását megakadályozzák.

 

 

A Japánban, Európában és Kínában tapasztalható és egyre markánsabb gazdasági visszaesés fényében a jegybankjaik tevékenysége mindinkább a kétségbeesés jeleit mutatja.  A központi bankok, amelyek az expanziót eddig fenntartották, ugyanis fogynak ki a puskaporból.

Miközben a hivatalos mantra szerint céljuk az infláció emelése, valójában az alacsony infláció nem a fő gond. A monetáris döntéshozók számára jóval nagyobb kihívásokat jelent az perzisztensen alacsony ütemű növekedés, az elképesztő eladósodottság és a rossz hitelek. Európa reál-GDP-je példának okáért ma azon a szinten van, mint 2006 harmadik negyedévében, bár a fogyasztói árak ez alatt az időszak alatt közel 20 százalékkal emelkedtek.

Sajnálatos módon napjainkra a jegybankok pénzpumpája csak tovább növeli a rossz hitelek állományát és a reálnövekedésre már nem igazán gyakorol pozitív hatást.

Szociális feszültségek és a köztársaság

A FED tevékenységének egyik következményeként az Egyesült Államokban újra sikerült elérni az 1929-es szintet a társadalmi különbségek terén. Emmanuel Saez (University of California, Berkeley) és Gabriel Zucman (London School of Economics) friss kutatásai szerint az amerikaiak leggazdagabb egyszázad százaléka most a nemzet teljes vagyonának több mint 11 százalékát birtokolja.  Ez nagyobb részesedés, mint a felső 0,01 százaléké volt 1929-ben, a nagy összeomlás előtt.

A FED-nél és Washingtonban a jelek szerint nem olvasták Plutarkhosz két évezrede írt intelmeit, miszerint a gazdagok és szegények közötti nagy egyenlőtlenség a köztársaság halálos ellensége. Különösen aktuális most ez a figyelmeztetés, amikor az elmúlt órákban tüntetések rázták meg az országot Fergusontól Oaklandig, Minneapolistól Chicagóig.

Az eltévedt hajós

2012 szeptember 19-én a Federal Reserve Bank of Dallas elnöke, Richard Fisher zártkörű előadást tartott a New-York-i Harvard Clubban a vezető jegybankok unortodox pénzpolitikájáról. Nos, itt adjuk át neki a szót:  „Az az igazság, hogy mostanra sem a FED kormányzóinak, sem a munkatársainak nincsen lila gőze sem arról, hogy hogyan tudjuk visszaterelni a gazdaságot egy fönntartható pályára. Senkinek, hangsúlyozom a világ egyetlen jegybankjának sincs tapasztalata arról, hogy a gazdaságot hogyan kellene innen egy biztonságos kikötőbe navigálni.  Egyetlen jegybank, a FED-et bizonyosan beleértve, sem volt még ilyen tengeri úton soha.”

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG