3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ vezető jegybankjai továbbra is nulla-közeli kamatlábakat és/vagy eszközvásárlási programokat alkalmaznak hat évvel a globális pénzügyi válság kitörése után, miközben a kibocsátás, a befektetések, az infláció és a bérek nyomott szinten maradtak.

Eközben a pénzpiacokon a részvénytőzsdék csúcsokat döntögetnek, a kötvényhozamok újabbnál újabb mélységekbe süllyednek, a nyersanyagárak pedig továbbra is esnek.

A Citigroup-ban Matt King vezetésével elvégzett kalkulációk szerint a jegybankoknak negyedévente 200 milliárd dollár friss pénzt kell a pénzpiacokra pumpálniuk, hogy a részvénypiacok összeomlását megakadályozzák.

 

 

A Japánban, Európában és Kínában tapasztalható és egyre markánsabb gazdasági visszaesés fényében a jegybankjaik tevékenysége mindinkább a kétségbeesés jeleit mutatja.  A központi bankok, amelyek az expanziót eddig fenntartották, ugyanis fogynak ki a puskaporból.

Miközben a hivatalos mantra szerint céljuk az infláció emelése, valójában az alacsony infláció nem a fő gond. A monetáris döntéshozók számára jóval nagyobb kihívásokat jelent az perzisztensen alacsony ütemű növekedés, az elképesztő eladósodottság és a rossz hitelek. Európa reál-GDP-je példának okáért ma azon a szinten van, mint 2006 harmadik negyedévében, bár a fogyasztói árak ez alatt az időszak alatt közel 20 százalékkal emelkedtek.

Sajnálatos módon napjainkra a jegybankok pénzpumpája csak tovább növeli a rossz hitelek állományát és a reálnövekedésre már nem igazán gyakorol pozitív hatást.

Szociális feszültségek és a köztársaság

A FED tevékenységének egyik következményeként az Egyesült Államokban újra sikerült elérni az 1929-es szintet a társadalmi különbségek terén. Emmanuel Saez (University of California, Berkeley) és Gabriel Zucman (London School of Economics) friss kutatásai szerint az amerikaiak leggazdagabb egyszázad százaléka most a nemzet teljes vagyonának több mint 11 százalékát birtokolja.  Ez nagyobb részesedés, mint a felső 0,01 százaléké volt 1929-ben, a nagy összeomlás előtt.

A FED-nél és Washingtonban a jelek szerint nem olvasták Plutarkhosz két évezrede írt intelmeit, miszerint a gazdagok és szegények közötti nagy egyenlőtlenség a köztársaság halálos ellensége. Különösen aktuális most ez a figyelmeztetés, amikor az elmúlt órákban tüntetések rázták meg az országot Fergusontól Oaklandig, Minneapolistól Chicagóig.

Az eltévedt hajós

2012 szeptember 19-én a Federal Reserve Bank of Dallas elnöke, Richard Fisher zártkörű előadást tartott a New-York-i Harvard Clubban a vezető jegybankok unortodox pénzpolitikájáról. Nos, itt adjuk át neki a szót:  „Az az igazság, hogy mostanra sem a FED kormányzóinak, sem a munkatársainak nincsen lila gőze sem arról, hogy hogyan tudjuk visszaterelni a gazdaságot egy fönntartható pályára. Senkinek, hangsúlyozom a világ egyetlen jegybankjának sincs tapasztalata arról, hogy a gazdaságot hogyan kellene innen egy biztonságos kikötőbe navigálni.  Egyetlen jegybank, a FED-et bizonyosan beleértve, sem volt még ilyen tengeri úton soha.”

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG