5p

Tragikus állapotban van a hazai turizmus, de az Orbán-kormány mentőcsomagja sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: mindössze 3 milliárd forint lett a támogatás 2020 végén, mert sokan inkább elbocsátottak dolgozókat, így pedig nem járt a segítség.

A lehetséges 15 milliárd forint helyett mindössze 3 milliárd forint kormányzati támogatást kaptak a szálláshelyek a november 11. és december 10. közötti időszakra érkezett foglalások után. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója még november 11-én beszélt arról, hogy a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban (NTAK) regisztrált szálláshelyek számára az állam megtéríti a november 8-ig beérkezett, a zárás utáni 30 napra vonatkozó bevételkiesés 80 százalékát.

Ennek feltétele volt, hogy a munkavállalókat ne bocsássák el, és a dolgozók megkapják a fizetésüket erre az időszakra.

Az NTAK-adatok alapján novemberre 928 ezer vendégéjszakát rögzítettek, ami közel nettó 15 milliárd forint értékű támogatást jelent több mint 11 ezer szolgáltató részére

- fogalmazott Guller Zoltán. 

A feltételeknek azonban kevesen felelhettek meg, ugyanis az MTÜ december 31-én már azt közölte, hogy a meghiúsuló foglalások után több mint 3 milliárd forintra érkezett támogatási igény szállodáktól, panzióktól, üdülőháztelepektől, közösségi szálláshelyektől, valamint kempingektől. 

A támogatói okiratok kibocsátását követően ezekben az órákban meg is kezdődik a támogatások folyósítása

- büszkélkedett a kormányzati ügynökség szilveszterkor.

Lapunk korábban már megírta, hogy a 15 milliárd forint is kevés lett volna, de a mintegy 3 milliárd forintos utalás még kevesebb szereplő számára lehet tényleges segítség. A támogatásra jogosultak jelentős része azért nem kaphatta meg vagy nem igényelte a támogatást, mert nem tudta teljesíteni azt a feltételt, hogy ne bocsásson el senkit. Értesüléseink szerint az ágazatban most egy újabb elbocsátási hullám jöhet, hiszen a járványügyi adatok és az átoltottsági szint sem Magyarországon, sem Európában nem javulnak. Nem véletlen, hogy a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége szerint akár pünkösdig is zárva maradhatnak az éttermek és szállodák. Kedd este azonban visszavonták ezt a véleményüket, miután a kormány felelőtlen rémhírnek nevezete az információt.

Eleve kicsi volt a csomag

Emlékezetes, hogy a 15 milliárd forintos segítséget is 11 ezer szálláshely között osztották volna szét, de az NTAK rendszerén keresztül naprakészen, online 1111 szálloda, 1728 panzió, és több mint 31 ezer magánszálláshely adatait látják. Ez 34 ezer szálláshelyet jelent, tehát a szálláshelyek kétharmada alapból nem kapott volna egy fillér támogatást sem. Végül csak mintegy 3 milliárd forintot utalt az MTÜ, vagyis még kevesebb kedvezményezett lehetett. Ezt a számot már nem is közölték.

A 15 milliárd is soknak tűnhetett, pedig igazából már az is kevés volt. Az osztrák kormány például október 31-én döntött úgy, hogy november 3-tól éjszakai kijárási korlátozást vezet be, a szállodáknak pedig egy hónapra be kell zárniuk. Viszont a vállalkozások kiesett bevételeit kompenzálják: az osztrák kormány a tavalyi azonos időszak bevételeinek 80 százalékát térítette meg számukra.

Nem véletlen, hogy a magyar kormány nem a 2019-es forgalom, hanem a 2020-as előzetes foglalás alapján próbálta kompenzálni az ágazatot. A KSH számai szerint 2019 novemberben a kereskedelmi szálláshelyek (szállodától a kempingig) teljes bruttó árbevétele 41 milliárd forintra ugrott. Vagyis ha osztrák példát követnénk, akkor legalább 30 milliárd forint kompenzálást csak novemberre át kellett volna utalni a szállásadóknak. Ehelyett lett végül a 3 milliárd forint, ami a tizede az osztrák-modellnek.

Pedig tragikus a helyzet: a KSH szerint novemberben - ez volt az a hónap, amikor Orbán Viktor bejelentette, hogy a szállodák csakis üzleti célból fogadhatnak vendéget, turistákat pedig egyáltalán nem - összességében a vendégek számában 93, a vendégéjszakák számában 85 százalékos a visszaesés 2019 novemberéhez képest. Egy éve ilyenkor a szálláshelyek bruttó árbevétele havi 41 milliárd forint volt, ez 6 milliárd forintra esett vissza. Novemberben a fővárosban összesen 129 szálloda működött a múlt évi 208 hotellel szemben. Viszont érdekes módon 10 új szálloda így is nyílt 2020-ban, többségük Budapesten, de Kőszeg, Szentendre és Zalaegerszeg is új szállodával gazdagodott.

Az MTÜ jelenleg abban bízik, hogy a teljes turizmus nyáron újraindul.

Ha a járvány engedi és a korlátozó intézkedések lehetővé teszik, akkor a belföldi forgalom előbb is indulhat

- közölte lapunkkal az ügynökség.

Emlékeztettek: 2020 tavasza óta az ágazat érdekében meghozott intézkedések elérik a 800 milliárd forintot, ami több mint 2 milliárd euró, ez szerintük nemzetközi szinten is példaértékű. A bértámogatást például eddig több mint 12 ezer munkáltató kérte összesen 90 ezer munkavállalójára közel 22 milliárd forint értékben. A kérelmek háromnegyede pedig a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektorból érkezett. A csomagba beleszámolják a Kisfaludy-program mintegy 300 milliárd forintos keretét is, ami a válság előtt is létezett. A veszélyhelyzet végéig pedig továbbra sem kell a szolgáltatóknak turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetniük, az idegenforgalmi adót pedig a vendégeknek nem kell fizetniük. Fontos intézkedés volt még a SZÉP-kártya kedvezményes adózása, és megemelt keretösszege is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG