5p

Tragikus állapotban van a hazai turizmus, de az Orbán-kormány mentőcsomagja sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: mindössze 3 milliárd forint lett a támogatás 2020 végén, mert sokan inkább elbocsátottak dolgozókat, így pedig nem járt a segítség.

A lehetséges 15 milliárd forint helyett mindössze 3 milliárd forint kormányzati támogatást kaptak a szálláshelyek a november 11. és december 10. közötti időszakra érkezett foglalások után. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója még november 11-én beszélt arról, hogy a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban (NTAK) regisztrált szálláshelyek számára az állam megtéríti a november 8-ig beérkezett, a zárás utáni 30 napra vonatkozó bevételkiesés 80 százalékát.

Ennek feltétele volt, hogy a munkavállalókat ne bocsássák el, és a dolgozók megkapják a fizetésüket erre az időszakra.

Az NTAK-adatok alapján novemberre 928 ezer vendégéjszakát rögzítettek, ami közel nettó 15 milliárd forint értékű támogatást jelent több mint 11 ezer szolgáltató részére

- fogalmazott Guller Zoltán. 

A feltételeknek azonban kevesen felelhettek meg, ugyanis az MTÜ december 31-én már azt közölte, hogy a meghiúsuló foglalások után több mint 3 milliárd forintra érkezett támogatási igény szállodáktól, panzióktól, üdülőháztelepektől, közösségi szálláshelyektől, valamint kempingektől. 

A támogatói okiratok kibocsátását követően ezekben az órákban meg is kezdődik a támogatások folyósítása

- büszkélkedett a kormányzati ügynökség szilveszterkor.

Lapunk korábban már megírta, hogy a 15 milliárd forint is kevés lett volna, de a mintegy 3 milliárd forintos utalás még kevesebb szereplő számára lehet tényleges segítség. A támogatásra jogosultak jelentős része azért nem kaphatta meg vagy nem igényelte a támogatást, mert nem tudta teljesíteni azt a feltételt, hogy ne bocsásson el senkit. Értesüléseink szerint az ágazatban most egy újabb elbocsátási hullám jöhet, hiszen a járványügyi adatok és az átoltottsági szint sem Magyarországon, sem Európában nem javulnak. Nem véletlen, hogy a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége szerint akár pünkösdig is zárva maradhatnak az éttermek és szállodák. Kedd este azonban visszavonták ezt a véleményüket, miután a kormány felelőtlen rémhírnek nevezete az információt.

Eleve kicsi volt a csomag

Emlékezetes, hogy a 15 milliárd forintos segítséget is 11 ezer szálláshely között osztották volna szét, de az NTAK rendszerén keresztül naprakészen, online 1111 szálloda, 1728 panzió, és több mint 31 ezer magánszálláshely adatait látják. Ez 34 ezer szálláshelyet jelent, tehát a szálláshelyek kétharmada alapból nem kapott volna egy fillér támogatást sem. Végül csak mintegy 3 milliárd forintot utalt az MTÜ, vagyis még kevesebb kedvezményezett lehetett. Ezt a számot már nem is közölték.

A 15 milliárd is soknak tűnhetett, pedig igazából már az is kevés volt. Az osztrák kormány például október 31-én döntött úgy, hogy november 3-tól éjszakai kijárási korlátozást vezet be, a szállodáknak pedig egy hónapra be kell zárniuk. Viszont a vállalkozások kiesett bevételeit kompenzálják: az osztrák kormány a tavalyi azonos időszak bevételeinek 80 százalékát térítette meg számukra.

Nem véletlen, hogy a magyar kormány nem a 2019-es forgalom, hanem a 2020-as előzetes foglalás alapján próbálta kompenzálni az ágazatot. A KSH számai szerint 2019 novemberben a kereskedelmi szálláshelyek (szállodától a kempingig) teljes bruttó árbevétele 41 milliárd forintra ugrott. Vagyis ha osztrák példát követnénk, akkor legalább 30 milliárd forint kompenzálást csak novemberre át kellett volna utalni a szállásadóknak. Ehelyett lett végül a 3 milliárd forint, ami a tizede az osztrák-modellnek.

Pedig tragikus a helyzet: a KSH szerint novemberben - ez volt az a hónap, amikor Orbán Viktor bejelentette, hogy a szállodák csakis üzleti célból fogadhatnak vendéget, turistákat pedig egyáltalán nem - összességében a vendégek számában 93, a vendégéjszakák számában 85 százalékos a visszaesés 2019 novemberéhez képest. Egy éve ilyenkor a szálláshelyek bruttó árbevétele havi 41 milliárd forint volt, ez 6 milliárd forintra esett vissza. Novemberben a fővárosban összesen 129 szálloda működött a múlt évi 208 hotellel szemben. Viszont érdekes módon 10 új szálloda így is nyílt 2020-ban, többségük Budapesten, de Kőszeg, Szentendre és Zalaegerszeg is új szállodával gazdagodott.

Az MTÜ jelenleg abban bízik, hogy a teljes turizmus nyáron újraindul.

Ha a járvány engedi és a korlátozó intézkedések lehetővé teszik, akkor a belföldi forgalom előbb is indulhat

- közölte lapunkkal az ügynökség.

Emlékeztettek: 2020 tavasza óta az ágazat érdekében meghozott intézkedések elérik a 800 milliárd forintot, ami több mint 2 milliárd euró, ez szerintük nemzetközi szinten is példaértékű. A bértámogatást például eddig több mint 12 ezer munkáltató kérte összesen 90 ezer munkavállalójára közel 22 milliárd forint értékben. A kérelmek háromnegyede pedig a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektorból érkezett. A csomagba beleszámolják a Kisfaludy-program mintegy 300 milliárd forintos keretét is, ami a válság előtt is létezett. A veszélyhelyzet végéig pedig továbbra sem kell a szolgáltatóknak turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetniük, az idegenforgalmi adót pedig a vendégeknek nem kell fizetniük. Fontos intézkedés volt még a SZÉP-kártya kedvezményes adózása, és megemelt keretösszege is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A Visegrádi Négyek Magyarországon találkozott, a hétéves EU-s költségvetés kiemelt téma volt
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 19:51
A Visegrádi Négyek (V4) magyarországi csúcstalálkozója után tartottak közös tájékoztatót a miniszterelnökök.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály: „mini kamatcsökkentési ciklus indul”
Imre Lőrinc | 2026. június 23. 17:50
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az óvatosabb, 25 bázispontos csökkentés mellett döntött a júniusi ülésén, Varga Mihály jegybankelnök bejelentette, hogy egy „mini kamatcsökkentési ciklus” indul, amibe 3, egyenként 25 bázispontos vágás is beleférhet.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pálfordulás Varga Mihályéknál
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 15:20
A Magyar Nemzeti Bank a három hónappal korábban még 3,8 százalékos idei inflációs célját jelentősen, kereken 2 százalékponttal vitte le. Ez annak ismeretében érdekes, hogy ugyanakkor nem mertek 25 bázisponttal nagyobbat vágni az alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Nagy svunggal megy neki a V4-csúcsnak Magyar Péter, de ez nem lesz könnyű menet
Litván Dániel | 2026. június 23. 15:19
Komoly erőt képviselhet a Visegrádi Együttműködés – ha sikerül közös pontokat találnia a négy kormányfőnek. Csak nem biztos, hogy ez olyan könnyű lesz.
Makro / Külgazdaság Óvatosabb maradt a jegybank, de február után itt az újabb kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 14:01
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Az irányadó ráta így 6,25 százalékról 6 százalékra süllyedt.
Makro / Külgazdaság Megszavazták: újra búcsút inthetünk a rögzített áraknak
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 13:13
Az Országgyűlés mai döntését követően már hivatalos, hogy kivezetik ezt az árszabást.
Makro / Külgazdaság Még nincs vége a szép napoknak – megint olcsóbb lesz ez az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 09:33
Szerdán újabb érdemi fordulat érkezik a magyarországi töltőállomások árszabását tekintve.
Makro / Külgazdaság Kitört az optimizmus Európában?
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 19:46
Javul a hangulat.
Makro / Külgazdaság Az új gazdasági éra egyik fontos lépését tehetik meg Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. június 22. 19:22
Jegybanki célsáv alatti infláció, tovább javuló nemzetközi befektetői megítélés, többéves csúcsokat döntő forint, csökkenő olajárak – úgy tűnik, összeálltak a csillagok ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden, február után ismét lejjebb vigye a jelenleg 6,25 százalékon álló alapkamatot. Az egyetlen intő jel a kiszámíthatatlan geopolitikai környezet mellett az, hogy a világ nagy központi bankjai ismét a monetáris szigorítás útjára léptek vagy léphetnek – erről beszélt kollégánk, Imre Lőrinc, az Mfor és a Privátbankár újságírója a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: itt a Tisztítótűz Művelet, így távolítják el Sulyok Tamást
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 13:45
A miniszterelnök a parlament előtt beszél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG