Az Európai Bizottság által ismertetett, a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló jogi tervezet fenyegetné az Egyesült Királyság alkotmányos integritását, mivel külön szabályozási rendszer alá venné Észak-Írországot – mondta a Theresa May brit miniszterelnök. A tervezet szerint – ha egyéb megállapodás nem születik – az Ír-szigeten közös szabályozási térséget kellene kialakítani, hogy Észak-Írország és az Ír Köztársaság között a brit EU-tagság megszűnése után is biztosítani lehessen a határellenőrzés nélküli forgalmat.
Figyelmeztetnek: katasztrófa lesz a Brexit vége? Ha vízumokhoz és engedélyekhez kötik az uniós munkaerő bevándorlását, úgy búcsút mondhatunk Nagy-Britannia gazdaságának. Részletek >>> |
Theresa May kijelentette: ha a bizottsági javaslatot jelenlegi formájában érvénybe léptetnék, az aláásná az Egyesült Királyság saját belső piacát, és veszélybe sodorná az ország alkotmányos egységét, mivel az Ír-tengerre - vagyis Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi országrésze közé - helyezné át a vámhatárt. Hozzátette: nincs olyan brit miniszterelnök, aki ilyesmibe valaha is beleegyezne.
A brit kormányfő elmondta, kristálytisztán tudomására hozza majd Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének és másoknak is, hogy a brit kormány soha nem lesz hajlandó ilyen megoldás elfogadására. David Lidington, a kabinetirodát vezető miniszter hozzátette: a brit kormány abba sem hajlandó beleegyezni, hogy Észak-Írország és Írország között ismét fizikai határellenőrzési rendszer jöjjön létre.
Micahel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-főtárgyalója azonban korábban kijelentette: a kilépési szerződés tartalmazza majd, hogy az egységes EU-piac szabályozási elemeinek továbbra is teljes mértékben vonatkozniuk kell Észak-Írországra - másképp ugyanis nem lehet elkerülni a fizikai határellenőrzés visszaállítását. London ettől már az elején elzárkózott, mivel ebben az esetben Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi országrésze közé emelkedhetne vámhatár.
Elkezdődött a Brexodus: foghatják a fejüket a britek Eddig is lehetett tudni, hogy a brit gazdaság gerincét jelentő pénzügyi szektor szereplői tömegesen készülnek elhagyni Londont, a Brexit közeledtével azonban megjött az első nyilvános bejelentés is az egyik mamutbanktól - már az ügyfelekkel egyeztetnek a költözés részleteiről. Tovább >>> |