4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Se gyümölcs, se zöldség, se hús, se szegfű, se turista - Oroszország összeírta, mik azok a dolgok, amiket látni sem akarnak Törökországból. Az atomerőmű és a gázvezeték még nem biztos, hogy listára kerül, de így is visszaüthetnek a szankciók az orosz gazdaságra.
Török zászlót égetnek egy moszkvai tüntetésen a Szu-24-es vadászbombázó lelövése után 2015. november 25-én. Fotó: EPA / Makszim Sipenkov

Az orosz kormány jóváhagyta az importtilalom alá eső, Törökországból származó mezőgazdasági termékeket, nyersanyagokat és élelmiszereket tartalmazó listát. Az orosz kormány azért vezet be büntetőintézkedéseket Törökország ellen, mert a török légierő november 24-én lelőtt egy orosz vadászbombázót a szíriai-török határ térségében.

Nem lesz döner kebab Oroszországban

A kedden megjelent kormányrendelet értelmében a gyümölcsök és zöldségek (paradicsom, hagyma, karfiol, brokkoli, uborka, citrusfélék, alma, szőlő, körte, sárgabarack, őszibarack, szilva és eper) mellett január 1-jétől nem lehet Törökországból kereskedelmi mennyiségben szárnyasféléket, sót és frissen vágott szegfűt sem behozni Oroszországba.

Komoly gazdasági érvágás

Moszkva emellett felfüggeszti a kereskedelmi és gazdasági együttműködés elősegítésére létrehozott orosz-török kormányközi bizottság munkáját, a szolgáltatások szabadkereskedelméről és a befektetésekről szóló kétoldalú megállapodás előkészítését, a kereskedelmi-gazdasági, tudományos-technikai és kulturális együttműködést szabályozó, 2016 és 2020 közötti időszakot felölelő programot, valamint a közös befektetési alap létrehozásáról szóló projekt megvalósítását.

Korlátozzák török vállalatok oroszországi tevékenységét, valamint török munkavállalók alkalmazását orosz cégekben is. Az orosz gazdaságfejlesztési minisztériumnak december 10-ig kell meghatároznia, hogy mely cégekre és állásokra vonatkozik ez a megszorítás.

Elvágják a turisták útját is

A kormány megerősítette, hogy január 1-jétől visszaállítja a vízumkötelezettséget a török állampolgárok számára, emellett azonnali hatállyal súlyosan korlátozza a Törökországba irányuló turizmust. Egyebek között december 1-jétől nem engedélyezi charterjáratok üzemeltetését Törökország és Oroszország között, az orosz utazási irodáknak pedig megtiltja törökországi utak értékesítését orosz állampolgárok számára.

Beáldozzák a gázvezetéket és az atomerőművet is?

Az egyelőre még mindig nem világos, hogy Oroszország befagyasztja-e a legnagyobb befektetési projekteket, így a Török Áramlat gázvezeték és az Akkuyu atomerőmű megépítését célzó terveket, amivel már önnön gazdasági érdekeit is veszélyeztetné. A Gazprom orosz gázipari vállalat névtelenül nyilatkozó vezetői azonban a Reuters hírügynökségnek elismerték, arra számítanak, hogy befagyasztják a Török Áramlat projektjét is.

Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter kedden kijelentette: még nem hoztak döntést a két projektről, így jelenleg arra számít, hogy minden megy a régi kerékvágásban. A múlt héten csütörtökön még úgy fogalmazott a miniszter, hogy a szankciók hatálya alá kerül a Török Áramlat gázvezeték és az Akkuyu atomerőmű is.

A törökök veszteségét számolgatják - de mi lesz az oroszokéval?

Az idei év első tíz hónapjában Oroszország 3,06 milliárd értékben importált javakat Törökországból, az exportja viszont ennek ötszöröse, 15 milliárd dollár volt. Az importban a legnagyobb összegű tételt a paradicsom jelenti, az exportban pedig - 2,8 milliárd dolláros értékkel - a kőolaj és a kőolajtermékek. Oroszország 300,5 ezer tonna paradicsomot vásárolt Törökországból 287,9 millió dollár értékben, a 255,2 ezer tonna citrusfélék pedig 202,4 millió dollárba kerültek. Szárnyashúsból 15 millió dollárért 20,7 ezer tonnát importált Törökország.

Oleg Szafonov, az orosz állami turisztikai hivatal vezetője 10 milliárd dollárra becsülte Törökországnak az orosz turisták kieséséből származó veszteségét.

Szakértők azonban arra figyelmeztetnek: az orosz szankciók rövid távon a török gazdaságnak nagyobb kárt okoznának, mint Oroszországnak, de később ez átfordulhat, és végül Oroszország bizonyulhat a nagyobb vesztesnek. A két ország növekedési kilátásai nem túl fényesek, és egészen sok ponton kapcsolódnak egymáshoz. A háttérről itt írtunk bővebben >>

Miért lőtték le azt a gépet?

Talán sosem tudjuk meg, tényleg megsértette-e a török légteret a lelőtt orosz vadászbombázó, de az biztos, hogy a törökök erősen túlreagálták az incidenst. Káncz Csaba külpolitikai elemző arról beszélt a Napi Kommentárban, mi vezethetett ehhez a drasztikus akcióhoz, milyen lépések várhatóak az oroszoktól, milyen következményekkel járhat mindez, és hogyan hathat a magyar gazdaságra:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG