6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország múlt héten bejelentette, felfüggesztik a turizmust, és egy sor befektetési és kereskedelmi projektet is befagyasztanak Törökországgal az orosz vadászgép lelövése miatt. Bár mos úgy tűnik, mérsékelt hatásai lesznek a török gazdaságra az ország ellen tervezett orosz szankcióknak, elemzők hosszú távon azzal számolnak, hogy Oroszország kerülhet ki vesztesként a konfliktusból.
Vlagyimir Putyin. Kép forrása: EPA

Elmaradnak a turisták

William Jackson, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza közölte: a cég becslése szerint a török gazdaságot a legrosszabb esetben is a hazai össztermék (GDP) 0,5 százalékának megfelelő veszteség érheti. A ház szerint a legnagyobb vesztes a török idegenforgalom lehet, de az is csak akkor, ha az orosz szankciók a jövő nyárig érvényben maradnak.

A török gazdaság egészének veszteségeit ráadásul jó eséllyel semlegesítheti az a 3 milliárd eurós támogatás, amelyet az Európai Unió ígért meg a migránsválság kezelésére.

És ezzel se mennek sokra

A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint valószínűleg annak is csak korlátozott hatásai lennének, ha Oroszország kitiltja az orosz piacon tevékenykedő török cégeket, tekintettel arra, hogy jelenleg mindössze 90 ezer török állampolgár dolgozik Oroszországban. 

A ház adatai szerint a külföldön dolgozó török munkavállalók és cégek befektetési jövedelmei és hazautalásai összességében is csak csekély szerepet játszanak a török gazdaságban. A munkavállalók hazautalásai tavaly 848 millió dollárt, a török cégek külföldi befektetési jövedelmei 314 millió dollárt tettek ki; ez a török hazai össztermék 0,1, illetve 0,05 százaléka.

Dupla öngól?

A két ország növekedési kilátásai nem túl fényesek, és egészen sok ponton kapcsolódnak egymáshoz: Törökország partnerei közül Oroszországból importál a legtöbbet, a Törökországba érkező turisták több mint tizede is orosz. Oroszországnak pedig értelemszerűen fontos exportpartnere Törökország: a kivitel értéke ebben a viszonylatban triplája az importnak. Szűcs Zoltán a Totalreturn blogon közzétett posztjában is azt vizsgálta meg, hogyan érintik a szankciók a feleket. Részletek >>>>

Így is szenved az orosz ipar

Jackson szerint sok szó esik arról, hogy Oroszország a török export második legnagyobb piaca. Összefüggéseibe helyezve azonban kitűnik, az októberrel zárult tizenkét hónapban az Oroszországba irányuló török export értéke 4 milliárd dollár volt, ami a teljes török kivitel 2,7 százalékának, a török GDP-érték 0,5 százalékának felelt meg - hangsúlyozta a Capital Economics londoni elemzője.

A közgazdász szerint ráadásul valószínűtlen, hogy Oroszország minden török importárut betiltana. Valószínűbb, hogy a szankciók az agrártermékekre vonatkoznak majd, mivel hagyományosan ez Oroszország fő kereskedelmi megtorló eszköze. Más török exporttermékek - főleg a félkész feldolgozóipari javak - kitiltása ugyanakkor a máris nehézségekkel küszködő orosz ipari szektornak ártana.

A Capital Economics adatai szerint az orosz piacra irányuló teljes török mezőgazdasági export értéke tavaly meglehetősen mérsékelt volt, mindössze 1,2 milliárd dollár, a török GDP-érték 0,15 százaléka. A ház elemzője szerint ennek alapján bár egyes török mezőgazdasági cégek megszenvednék az orosz szankciókat, valószínűtlen azonban, hogy a török exportra és főleg a török gazdaság növekedésére érzékelhető hatást gyakorolnának az orosz szankciók.

Szélsőséges forgatókönyv

A török idegenforgalmat érzékenyen érinthetik az orosz intézkedések, ha azok 2016 egészében érvényben maradnának; ez 3 milliárd dolláros - az éves hazai össztermék hozzávetőleg 0,4 százalékának megfelelő veszteséget okozhatna. A Capital Economics szerint azonban ez szélsőséges forgatókönyv.

A ház szerint mindent egybevetve az orosz szankciók legfeljebb 4-4,5 milliárd dollárnyi veszteséget okozhatnak a török gazdaságnak jövőre; ez a becsült éves GDP-érték 0,5 százaléka lenne. Ez ugyan nem elhanyagolható kár, de nem is lenne sorsfordító veszteség Törökország szempontjából, mivel a török gazdaság kilátásai ritkán függnek Oroszországtól.

Jókor jött az EU-s pénz

Mindemellett az a 3 milliárd eurós támogatás, amelyet Törökországnak sikerült megszereznie az EU-tól a migránsválságról tartott csúcsértekezleten, ellentételezheti az orosz szankciók okozta veszteségeket, és Törökországnak ennél is még sokkal nagyobb haszna származhat abból, ha a török EU-csatlakozásról szóló tárgyalási folyamat tervezett újrakezdése érdemi reformokat eredményez a török gazdaságban - hangsúlyozta hétfői elemzésében a Capital Ecomomics vezető londoni közgazdásza.

Timothy Ash

Ugyanerre a következtetésre jutott hétfői értékelésében Timothy Ash, a Nomura International pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó stratégája. 

Ash szerint az orosz szankciófenyegetések arra késztetik Törökországot, hogy sokrétűbbé tegye energiahordozó-beszerzési forrásait, és főleg arra, hogy újból megerősítse kapcsolatai az Európai Unióval. Az Oroszországgal - és ezzel egyidejűleg Szíriával és Iránnal is - mind nehezebbé váló kapcsolatok közepette Törökország valószínűleg ismét az EU felé fordul, ami hosszabb távon újabb ösztönzést adhat a török reformoknak.

Mindent egybevetve a Nomura londoni stratégiai elemzője szerint az orosz szankciók rövid távon a török gazdaságnak nagyobb kárt okoznának, mint Oroszországnak, de később ez átfordulhat, és végül Oroszország bizonyulhat a nagyobb vesztesnek.

Befagyasztott utazások és beruházások

Oroszország múlt héten jelentette be, hogy nem csak felfüggesztik a turizmus, de egy sor befektetési és kereskedelmi projektet is befagyasztanak. Oroszország nem folytatja a szolgáltatások szabadkereskedelméről és a befektetésekről szóló kétoldalú megállapodás előkészítését, nem vesz részt a kereskedelmi-gazdasági és tudományos-technikai együttműködést szabályozó, 2016 és 2020 közötti időszakot felölelő programban, valamint befagyasztja a közös befektetési alap létrehozásáról szóló megállapodást. A szankciók a Török Áramlat gázvezetékre és az Akkuyu atomerőműre is vonatkoznak. További részletek >>>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG