Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter bejelentette: Oroszország befagyaszt egy sor befektetési projektet és kereskedelmi megállapodást Törökországgal, válaszul arra, hogy a török légierő a napokban lelőtt egy Szu-24-es orosz katonai repülőgépet a török-szíriai határnál.
A Törökországot sújtó gazdasági büntetőintézkedéseket az orosz kormány a különleges gazdasági intézkedésekről szóló, 2006. december 30-án elfogadott törvény alapján határozza meg. E jogszabály alapján egyebek között felfüggeszthetik a gazdasági együttműködési programokat, korlátozhatják a pénzügyi műveleteket és a külkereskedelmi ügyleteket, megváltoztathatják az export- és importvámokat, beavatkozhatnak az idegenforgalomba.
Oroszország nem folytatja a szolgáltatások szabadkereskedelméről és a befektetésekről szóló kétoldalú megállapodás előkészítését, nem vesz részt a kereskedelmi-gazdasági és tudományos-technikai együttműködést szabályozó, 2016 és 2020 közötti időszakot felölelő programban, valamint befagyasztja a közös befektetési alap létrehozásáról szóló megállapodást.
A Török Áramlatot is érintik a szankciók
Kérdésre válaszolva a miniszter jelezte, hogy a Török Áramlat gázvezetékre és az Akkuyu atomerőműre is vonatkozik a 2006-os törvény, azok semmiben nem különböznek más projektektől, ugyanúgy befektetési együttműködésről van szó.
Az orosz atomenergia-ügynökség nem kommentálta a kérdést.
Az Akkuyu atomerőmű BOO-kontrukció alapján épülne meg: a Roszatom vállalatai nemcsak felépítenék az erőművet, amely orosz tulajdon lenne, hanem az üzemeltető is az orosz fél lenne, a török állam pedig garantálná a villamos energia megvásárlását kölcsönösen egyeztetett áron. A négy, egyenként 1200 megawatt teljesítményű reaktorral működő erőművet elvileg 2022-re kellene üzembe helyezni.
A turizmusnak sem ajánlják Törökországot
Oleg Szafonov, az orosz állami turisztikai hivatal (Roszturizm) vezetője pedig arról adott tájékoztatást, hogy Oroszország a turisztikai együttműködést is megszakítja Törökországgal.
A Roszturizm arra készül, hogy büntetőintézkedésekkel sújtja azokat az utazási irodákat, amelyek továbbra is kínálnak törökországi utazásokat. Szafonov jelezte, hogy figyelemmel fogják kísérni az utazási irodák kínálatát, és megteszik a szükséges intézkedéseket, hogy Törökország kikerüljön az úti célok közül.
Szafonov becslése szerint Törökországot évente nagyjából 10 milliárd dolláros veszteség éri, ha az orosz turisták áradata megszűnik. Tavaly 4,4 millió orosz turista pihent Törökországban, ennél több látogató csak Németországból érkezett.