4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Peking fejest ugrott a valutaháborúba, miközben titkos tanácskozáson tervezik a reform következő lépéseit. A kommunista uralkodó osztály fejesei rettegnek a gazdasági lassulástól és a vele járó társadalmi elégedetlenségtől. A szovjet vezetés politikai hibái máig kísértenek Pekingben.
Fotó: EPA/Stringer

Ahogyan már tavaly decemberben megjósoltuk, Kína nem bírta tovább és belépett a globális valutaháborúba. Kifulladó belső motorjai, gyenge konjunktúrája és versenytársai sorozatos leértékelései miatt Peking évtizedek óta nem alkalmazott eszközt vetett be a gazdaság élénkítésére, a jüan egyszeri leértékelését

Az 1,9 százalékos leértékelés nem túl jelentős európai szemmel, de a Kínai Népköztársaság történetében ez az eddigi legnagyobb. (Ráadásul ezt egy újabb, szintén váratlan 1,6 százalékos leértékelés követte a következő napon.) Ugyanakkor ez a lépés egy, a korábbinál nagyobb mozgásokat engedélyező devizapiaci keretrendszer lehetőségét vetíti előre. A kormányzat eddig nem akart a leértékelés eszközéhez nyúlni, mivel féltek a tőkekiáramlás felgyorsulásától, de most úgy tűnik, hogy nem láttak más lehetőséget.

Sokkoló kereskedelmi adatok

A hétvégi, brutálisan gyenge kínai kereskedelmi adatok megadhatták a végső lökést Pekingben. Az export a várt 1 százalékos visszaesés helyett 8,3 százalékkal zuhant júliusban, ez négy hónapja a legalacsonyabb érték. Nagy volt a visszaesés az Európai Unió (-12,3%) és Japán (-13%) felé, míg az Egyesült Államokba irányuló kivitel közel stagnált (-1,3%). Az elmúlt évben a dollárhoz kötött jüan több piacról is kiárazta a kínai termelőket.

A hírre gyengült több régiós deviza árfolyama: ha Kína leértékel, a versenyképességi szempontok máshol is ezt diktálhatják majd. Egyes vélemények szerint még a Fed kamatemelési pályáját is kitolhatja a jüan gyengülése, további deflációt exportálva az Egyesült Államokba.

Peking több frontot is próbál tartani

A pekingi kormány eközben nagy erőkkel próbálja megtámasztani a betegeskedő részvénypiacot is, melyre a vállalati tőkeszerkezet javítása, valamint a kommunista pártba vetett bizalom megingásának elkerülése miatt is nagy szükség van, nem beszélve a fogyasztói bizalomra gyakorolt esetleges negatív hatásokról.

Hszi Csin-Ping elnök közben padlógázzal folytatja az állami korrupció-ellenes kampányát, amelyet a ’tigrisek és legyek’ névvel illetik, ahol a ’tigrisek’ a kormányzati fejesek, míg a ’legyek’ a nagyszámú helyi káder-sereg. A kommunista uralkodó osztály fejesei rettegnek a gazdasági lassulástól és a vele járó társadalmi elégedetlenségtől, ezért a kampány a gőz leeresztését is szolgálja.

Titkos tanácskozás a reformok irányáról

Ezekben a napokban zajlik a Beidaihe nevű nyaralóhelyen egy titkos kínai tanácskozás is a gazdaságpolitikai reformok irányáról és ütemezéséről. Hszi elnök és a vezető politikai funkcionáriusok mellett 54 tudós vesz részt a találkozón, amelynek még az időtartamát is titkosították Pekingben. Az elnök itt akarja előkészíteni az októberi iránymutató pártértekezletet, ahol majd be akarja mutatni a következő, 2016-2020-as ötéves tervet. Ez lesz az első ötéves terv Hszi elnök keze alatt és a 13. a Kínai Népköztársaság történetében

Azért is nagyon odafigyelnek most a részletekre, mert a 13. ötéves terv egyben rekordot jelentene a kommunista világban. A Szovjetunió – egyesek bánatára, de sokkal többek megkönnyebbülésére – már nem érte meg a 13. ötéves tervét. Hszi elnök pedig már többször is felhívta honfitársai és elvtársai figyelmét arra, hogy tanulni kell a szovjet vezetők egykori politikai hibáiból és azokat Pekingnek mindenképpen el kell kerülnie.

Hszi elnökön és a kínai vezetőkön most óriási a politikai nyomás. 2021-re tűzte ki a Kínai Kommunista Párt azt a célt, hogy az országot egy jóléti társadalommá fejlesztik - a Párt alapításának tehát pontosan 100. évfordulóján kellene ezt a sikert megünnepelni. Addig viszont még sok víz fog lefolyni a Jangcén.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG