3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ezekben az órákban tart előadást a Kínai Társadalomtudományi Akadémián az "Európai Unió előtt álló kihívásokról". Később a Bank of China elnökével, Tien Kuo-lival folytat megbeszélést. Cserébe mi pedig vessünk egy pillantást a Kína előtt álló kihívásokra.

Nyers Rezső nyomdokain

Kína 1977-es nyitása óta elképesztő ütemű, 6-10%-os éves növekedési rátákat produkált. Ez a növekedés elsősorban a külföldi tőkebefektetések nagyütemű beáramlásának, a gyors urbanizációnak és nem utolsósorban a Mao Ce-tung halála után fölállt felvilágosult politikai osztálynak volt köszönhető.  Méltatlanul kevéssé ismert tény, hogy Teng Hsziao-ping főtitkár az átfogó reformok kidolgozásakor még Nyers Rezső 1968-ban itthon elindított ’Új Gazdasági Mechanizmusát’ tartotta egyik fő példaképének, amelynek célja volt úgy beengedni a piaci viszonyokat a gazdaságba, hogy a kommunista párt politikai egyeduralma ne sérüljön.

Kopogjuk le, ez eddig sikerült a kínai kommunistáknak.

Felpörgött az eladósodás

Ez a bámulatos növekedési ív azonban csak a felületes szemlélő számára tűnik töretlennek.  A 2008 őszi globális pénzügyi válság ugyanis Kínát is komolyan megrázta és reális veszély lett a növekedés hirtelen leállása.  A szociális feszültségek elkerülése érdekében a pekingi vezetés ezért egy új, jelentős részben adósság által hajtott pályára terelte az óriási országot.  A számok itt is grandiózusak:  2015-ig az ország teljes adósság-állománya a GDP 252%-át érheti el, amely gyakorlatilag az állomány 70 százalékpontos emelkedését jelenti a válság kitörése óta!

Ráadásul eközben az ún. hitelintenzitás - a mutató, amely jelzi, hogy mennyi kölcsön szükséges a növekedés egységnyi bővítéséhez -, öt év alatt jelentősen romlott.  2013-ban már csupán egy dollárnyi GDP-többletet lehetett elérni a bruttó adósság minden háromdolláros bővítésével.  Az Egyesült Államokban a 2008-as pénzügyi összeomlást megelőzően ugyanez viszony alakult ki a két mutató között.

Mégis kifullad a növekedés?

A fenntarthatatlan adósságpálya ellenére az ország lassulni kezdett, a harmadik-negyedéves adatok öt éve a legalacsonyabb növekedési ütemről tanúskodnak.

Ezzel párhuzamosan egyre több a félbehagyott kínai ingatlanprojekt és az ingatlanár-buborékból elkezdett szökni a levegő: a Nemzeti Statisztikai Hivatal közlése szerint szeptemberben Kína 70 városából 69-ben estek az árak az előző hónaphoz viszonyítva, országosan az első kilenc hónapban 11 százalékkal zuhantak az árak.  A kommunista pártvezetés viszont mindenképpen meg akarja akadályozni, hogy a gazdasági növekedés a 7,5 százalékos célszint alá süllyedjen, ezért a jegybank szeptember 30-ával jelentősen könnyített a jelzáloghitelezés feltételein, miután négy évig az árak letörésének szükségességéről prédikált.

Szurkoljunk, hogy puha legyen a földet érés

Kína tehát összességében rendkívül impresszív gazdasági növekedést mutatott az elmúlt évtizedekben és ezzel százmilliókat emelt ki a szegény-paraszti sorból.  Az érem másik oldala, hogy közben jórészt tönkretette természeti környezetét és jelenleg egy buborék-gazdaság tetején csücsül.

Ha beomlanak az ingatlanárak, az automatikusan a kínai bankrendszer válságát is jelenti.  A Kínai Kommunista Párt tehát nem akármilyen leszállási manőver előtt áll.  Drukkoljunk mi is, hogy puha legyen a földet érés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG