
A Panama-iratok - egy világraszóló leleplezés története című kötet bemutatóján az újságíró elmondta, hogy a következő hetekben és hónapokban sorozatosan jelennek majd meg az iratanyagból kibontakozó történetek. Egyelőre megbecsülni sem lehet, hogy mennyi ügy pattanhat ki a dokumentumok révén, mivel a 2,6 terabájt nagyságú adattömeg jelentős részét nem is tudták még átnézni.
Az anyagon világszerte több mint 400 újságíró dolgozik az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumával együttműködésben. Az ügyön magyar újságírók is dolgoznak, ennek kapcsán korábban a Direkt36 oknyomozóportál újságírója, Pethő András mesélt a Privátbankár.hu-nak a munka menetéről. A konzorcium május 9-én nyit majd meg egy kereshető adatbázist, amihez bárki hozzáférhet. Ebben a forrás védelme érdekében nem az eredeti dokumentumok lesznek, hanem kivonatok, amelyek azonban így is több mint 200 ezer offshore cég adatait tartalmazzák.
Offshore helyett az "onshore"-ban a jövő? Bár offshore-céget alapítani és működtetni nem illegális, a szakemberek szerint 10-ből 9 ilyen vállalat valamit tényleg el akar rejteni. A világ azonban változik, mostanra óriási nemzetközi nyomás van az adóparadicsomokon, ráadásul kifejezetten rossz fényt vet egy cégre az offshore kapcsolat. Cikkünk folytatását itt olvashatod >>> |