Betett nekünk a lassú évkezdés, az első negyedévben mért 0,9 százalékos GDP növekedéssel sereghajtók lettünk nem csak Kelet-Európában, de az egész EU-ban is, áll a Kopint-Tárki kutatóintézet és a Vállalkozások és Munkáltatók Országos Szövetségének konjunktúraelemzésében. A fogyasztás azonban erős marad, emellett a nettó export is jelentősen javulni fog és a beruházások is nőni fognak az év végére, így az éves növekedés a rossz évkezdet ellenére várhatóan meghaladja majd a 2 százalékot – igaz, nem sokkal.
Megszenvedjük a briteket
A brit népszavazás eredménye rányomja a bélyegét a világpiaci folyamatokra, ez a magyar eszközökben is megmutatkozott, nyilatkozta Nagy Katalin, a Kopint-Tárki vezető kutatója. A forint egy jelentős gyengülés után tért magához, az állampapírok hozamai azonban nem változtak az elmúlt évhez képest. A legnagyobb problémát a jövőben a befektetők óvatossága jelentheti, a kiváró beruházások visszafoghatják a gazdaság növekedését, így a kutatóintézet jövőre is maximum 2,7 százalékos GDP növekedéssel számol. Az biztos, hogy globális szinten alacsony marad a kamatkörnyezet, az EKB további eszközvásárlással, míg a FED a kamatemelési ciklus elhalasztásával várhatja ki a brexit-láz végét.
Lakásépítési láz és fogyó munkanélküliség – ez lesz jövőre?
A Kopint-Tárki kutatói arra számítanak, hogy a kormányzati lakásépítést ösztönző programok már az idei év végén kifejtik majd a hatásukat, ráadásul a munkanélküliségben is további csökkenést várnak – egészen 5,1 százalékig süllyedhet a mutató. Az élénkülő munkaerőpiac és a fogyasztás bővülése árnyalatnyit javíthat az infláción, az elemzők az éves infláció 0,3-0,4 százalék között alakulhat az idei évre. Jövőre azonban másfél százalék fölé szökhet a mutató.