A Magyarországon végzett klinikai vizsgálatok évente átlagosan 90 milliárd forint értéket adnak a gazdaságnak, a teljes kutatás fejlesztési tevékenység 19 százalékát a gyógyszeripar adja – közölte a Synexus Magyarország Kft. A vizsgálatok 34-38 milliárd forint adóbevételt hoznak a különböző adónemeken keresztül, az intézmények és a vizsgálók bevételei pedig 30 milliárd forint jövedelmet teremtenek.
A közlemény szerint a klinikai gyógyszervizsgálatok során a páciensek részére ingyenesen rendelkezésre bocsátott gyógyszerek a költségvetés kiadásait csökkentik, ennek hatása szintén milliárdokban mérhető. A gyógyszervizsgálatok több ezer orvos és szakember foglalkoztatásához járulnak hozzá, így munkahelymegtartó és kivándorlást csökkentő szerepük is jelentős.
Lelkes próbaalany a magyar
Itthon éves szinten mintegy 20 ezer ember vállalkozik arra, hogy elsőként próbáljon ki új, forgalomba még nem került készítményt, amiből aztán törzskönyvezett gyógyszer lehet. Népességarányosan ezzel Európa élvonalába tartozunk, a vizsgálatok száma alapján a 10., míg a lakosság arányait nézve a 4. helyen.
A Synexus vizsgálatvezető főorvosa kifejtette: nemcsak a magyarok nyitottsága, a klinikai kutatásokban résztvevő szakemberek tudása is hozzájárul az eredményekhez. Sok jó szakember dolgozik az országban, ahol sok kiváló vizsgálati centrum is van, egyrészt az állami-, másrészt a magánszférában működő egészségügyi intézményekben – tette hozzá Nagy Károly.
A szakember elmondta: körülbelül 10 ezer molekulából nagyjából 250 tesztvegyület jut el a laboratóriumi és állatkísérletekig, kevesebb, mint 5 válik a humán klinikai vizsgálatok részévé és szerencsés esetben talán 1-ből lesz végül törzskönyvezett gyógyszer.
Új világ jön jövőre – többé nem vernek át a gyógyszerekkel? Magyarországon egyébként is hagyománya van a hamisított termékek vásárlásának, ugyanakkor ezek a készítmények óriási kockázatot hordoznak magukban. Ez különösen igaz a gyógyszerekre, ezek esetében ugyanis fennáll annak a lehetősége, hogy összetevőik nem kielégítő minőségűek vagy adagolásuk nem megfelelő, ami komoly veszélyt jelent az betegek számára. Éppen ezért az Európai Bizottság valamennyi tagállam számára kötelező rendeletet tett közzé, mely a gyógyszerek eredetiségvizsgálata érdekében két biztonsági elemet vezet be. További részletek >>> |